Jeśli czeka Cię leczenie kanałowe, być może zastanawiasz się z czym przyjdzie Ci się zmierzyć. W artykule pochylamy się nad aspektem czasowym.
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe, to proces złożony i bardzo indywidualny. To, co kryje w sobie chory ząb, determinuje ilość pracy i czasu, jaki trzeba poświęcić na jego wyleczenie.
Czy wystarczy jedna wizyta?
Liczba wizyt zależy od konkretnego przypadku. Na leczenie składa się bowiem kilka etapów. Mogą one, choć nie muszą, być rozłożone w czasie.
Jakie to etapy?
- zdjęcie RTG;
- dewitalizacja miazgi, jeśli jest konieczna;
- usunięcie zmian próchnicowych;
- otwarcie, opracowanie i wypełnienie kanału;
- odbudowa wyleczonego zęba;
- końcowe zdjęcie RTG.
Kiedy wystarczy jedna wizyta?
Jeśli miazga nie wymaga zatrucia, ząb ma tylko jeden kanał i odbudowa nie jest skomplikowana, całe leczenie może zamknąć się w jednej wizycie. Dotyczy to w szczególności nowoczesnej endodoncji, która korzysta z mikroskopu. Pozwala on na dokładniejszy wgląd w stan maleńkich kanalików, efektem czego jest dużo sprawniejsza praca. Mimo to powinieneś liczyć się z tym, że spędzisz w gabinecie od 1,5 do 3 godzin.
Gdy ząb wymaga zatrucia
Dewitalizacji dokonuje się na wizycie poprzedzającej zabieg endodontyczny. Zwykle na tej samej, na której robimy RTG. Na opracowanie kanału wrócisz po ok. 2 tygodniach.
Ilość kanałów a liczba wizyt
W przypadku, gdy ząb ma kilka kanałów, zwłaszcza skomplikowanych, stomatolog opracowuje je kolejno, podczas osobnych wizyt. Po każdej z nich założy Ci opatrunek tymczasowy.
Ile czasu zarezerwować na jeden kanał?
Wspomniane opracowywanie i wypełnianie kanału to najważniejsza i najbardziej czasochłonna część leczenia endodontycznego. Sam zabieg jest dosyć długi, bo wymaga skupienia i precyzji. Na jeden kanał stomatolog potrzebuje średnio 1 godziny. Średnio, ponieważ każdy kanał jest inny.
Gdy wszystkie kanały są opracowane
Po zakończeniu leczenia i potwierdzeniu jego sukcesu końcowym RTG ząb jest zdrowy. Do szczęśliwego zakończenia brakuje już tylko naprawienie korony, czyli tej części zęba, którą widzimy na zewnątrz.
Lekarz zwykle odbudowuje ją światłoutwardzalnym materiałem kompozytowym. Czas tego przedsięwzięcia zależy od skali rekonstrukcji. Zapewne potrwa to nieco dłużej niż założenie plomby.
Zdarza się, że ząb nie kwalifikuje się do dobudowy. Wówczas udaj się do protetyka, który zaproponuje Ci odpowiednie rozwiązanie – koronę ceramiczną, mostek lub licówkę. Powie Ci też, za ile czasu Twój ząb będzie wyglądał jak nowy.
Źródło: https://markiewiczclinic.com/leczenie-kanalowe/
Materiał zewnętrzny