Układ pokarmowy – a zwłaszcza żołądek – jest nieustannie narażony na działanie czynników drażniących i chorobotwórczych. Spożywany pokarm nie jest jałowy. Oznacza to, że może zawierać różne mikroorganizmy, a także substancje o działaniu toksycznym. Dlatego warto wspierać jego pracę. Sprawdź, jak można naturalnie zadbać o żołądek.
Metody dbania o żołądek
Istnieje kilka skutecznych metod, które pozwalają zadbać o żołądek i wesprzeć jego pracę. Warto pamiętać, że często są to sposoby, które należy stosować przez cały czas, a nie tylko w momencie pojawienia się nieprzyjemnych objawów. W poprawieniu funkcjonowania tego narządu mogą pomóc:
- zioła na żołądek,
- dobrze zbilansowana i zdrowa dieta,
- prawidłowe nawyki żywieniowe,
- nauczenie się technik radzenia sobie ze stresem.
Istotną kwestią jest, że powyższe metody nie mogą zastępować leczenia. Jeżeli obecne są niepokojące objawy, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednią terapię pod jego nadzorem.
Jakie zioła można stosować na żołądek?
Na pracę żołądka dobrze wpływa rumianek. Wykazuje on działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zalecane jest spożywanie naparów 1–2 razy dziennie.
Dobre działanie na żołądek ma mięta. Obecne w niej substancje stymulują trawienie i redukują wzdęcia. Należy jednak pamiętać, że niewskazane jest picie miętowych naparów w chorobie refluksowej.
Na błonę śluzową żołądka dobrze działa ziele skrzypu. Obecne w nim związki działają wzmacniająco, ponieważ są bogate w krzemionkę. Picie naparów jest szczególnie polecane osobom, które zmagają się z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.
Niekiedy funkcjonowanie żołądka pogarsza się z powodu stresu. W takich sytuacjach wskazane jest picie naparów z melisy. Roślina ta wykazuje działanie uspokajające i rozluźniające.
Prawidłowe nawyki żywieniowe
W dbaniu o prawidłową pracę żołądka duże znaczenie mają dieta i nawyki żywieniowe. Na układ pokarmowy źle wpływa spożywanie posiłków nieregularnie i w pośpiechu, a także nadmierne objadanie się i niedokładne przeżuwanie kęsów. Również głodzenie się nie sprzyja dobremu funkcjonowaniu żołądka.
Oprócz zmiany nawyków należy przyjrzeć się swojej diecie. Niektóre pokarmy wpływają drażniąco na błonę śluzową żołądka. Tym samym skutkują pojawieniem się nieprzyjemnych objawów. Niewskazane są:
- dania bardzo tłuste i smażone,
- fast foody,
- produkty wysokoprzetworzone,
- dania pikantne,
- dania bardzo słodkie,
- owoce cytrusowe,
- cebula i pomidory,
- czekolada.
Należy pamiętać, że do zaburzeń funkcjonowania żołądka przyczynia się palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza w nadmiarze).
Kiedy warto sięgnąć po naturalne środki na wzmocnienie żołądka?
Metody na naturalne wzmocnienie żołądka można stosować przez cały czas w ramach profilaktyki. Warto po nie sięgnąć także wtedy, gdy pojawiają się różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mowa o niestrawności, dyskomforcie, podrażnieniu błony śluzowej żołądka. Osoby, które chcą wspierać pracę tego narządu, muszą pamiętać, że tylko systematyczność przynosi oczekiwane efekty.