Chorując na infekcje o pochodzeniu bakteryjnym, po zastosowaniu antybiotyku często czujemy szybką poprawę naszego samopoczucia. Antybiotyki nowej generacji działają bardzo skutecznie i stawiają na nogi. Jakie jest więc często nasze zaskoczenie, kiedy po początkowym polepszeniu stanu zdrowia, nagle dopada nas biegunka, ból brzucha oraz gorączka. Czy wiesz, że może to być rzekomobłoniaste zapalenie jelit? W artykule wyjaśniamy co to za przypadłość i jak z nią walczyć.
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit. Co to jest?
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit to ostra choroba biegunkowa jelita cienkiego lub grubego. Jest spowodowane działaniem toksyn A i B wytwarzanych przez bakterię Clostridium difficile. Nadmierne namnożenie drobnoustrojów w jelitach jest spowodowane zaburzeniem naturalnej równowagi flory jelitowej wywołanej stosowaniem antybiotyków. Najczęściej występuje przy antybiotykach zawierających w swoim składzie: ampicylinę, amoksycyline, klindamycynę, linkomycynę, cefalosportyny.
Rozpoznanie rzekomobłoniastego zapalenia jelit można przeprowadzić za pomocą endoskopii oraz poprzez badanie stolca. Co jednak należy zrobić, aby do tego nie dopuścić? Sprawdzonym sposobem jest przyjmowanie probiotyków już od samego początku każdej antybiotykoterapii.
Skutki uboczne antybiotykoterapii
Antybiotyki to leki o działaniu przeciwbakteryjnym. W uproszczeniu ich mechanizm można by opisać jako niszczenie bakterii, a także zahamowanie ich dalszego namnażania. Jednak w naszych jelitach poza złymi bakteriami istnieją też te dobre, które w dużej mierze odpowiadają za naszą odporność, samopoczucie oraz prawidłowe funkcjonowanie. Niestety antybiotyk działając na nasz organizm, nie rozróżnia niszczonych bakterii. Usuwanie dobrych bakterii prowadzi do niszczenia mikrobioty, a w efekcie do rzekomobłoniastego zapalenia jelit.
Jak sobie pomóc?
Aby zapobiec ubocznym skutkom antybiotyków oraz uchronić nasze jelita przed wyjałowieniem, zawsze powinniśmy sięgać po sprawdzony probiotyk. Czym taki preparat powinien się wyróżniać?
Przede wszystkim ważne, aby miał on status leku. Suplementy nie są tak dokładnie badane, jak leki. Ponadto ważne, aby probiotyk, który wybierzemy, był oporny na antybiotyki, a także niskie pH soków żołądkowych. Ważna jest również ilość dobrych bakterii. Probiotyki najlepiej kupować w postaci wygodnych do połknięcia kapsułek, które w razie potrzeby możemy otworzyć, a zawartość kapsułki rozrobić z wodą. Kobiety mogą dodatkowo sięgnąć po probiotyk w postaci kapsułek dopochwowych, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia przykrych infekcji intymnych.