Roller to nic innego jak wałek do masażu będący doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń regenerujących po wyczerpującym treningu. Prawidłowe masowanie napiętych i zmęczonych mięśni za pomocą rolki do masażu, rozluźnia je, poprawia ich elastyczność, a także kurczliwość. Te zalety sprawiają, że coraz więcej osób sięga po tego typu urządzenia, aby ulżyć wyczerpanym mięśniom. Jak więc używać rolki do masażu i czy warto ją w ogóle stosować?
Rollery do masażu – jakie daje korzyści ich stosowanie?
Bardzo często podczas ćwiczeń popełniamy różnorodne błędy. To ćwiczymy zbyt intensywnie i bardzo nieregularnie to znów nie wykonujemy niezbędnych przerw. Często też pomijamy rozciąganie przed ćwiczeniami. Wszystko to sprawia, że tkanka otaczająca mięśnie, stawy oraz kości traci na swojej elastyczności. To natomiast doprowadza do dużego dyskomfortu oraz bólu przypominającego rozciąganie. Wykonywanie masażu za pomocą wałka do masażu pomaga rozbić zgrubienia, jakie powstały w tkance łącznej oraz mobilizuje organizm do produkcji kolagenu. Powięź (bo tak właśnie nazywa się owa tkanka) staje się dzięki temu zabiegowi bardziej elastyczna, co zmniejsza uczucie bólu i chroni przed kontuzjami. Warto również wspomnieć, że rollery do masażu wykorzystywane po treningu zwiększają ruchomość stawów, poprawiają kurczliwość mięśni, a sama regeneracja po dużym wysiłku trwa znacznie krócej.
Jak wybrać wałek do masażu?
W sklepach sportowych dostępnych jest wiele wałków do masażu. Zazwyczaj różnią się od siebie twardością, kształtem oraz wytrzymałością. Jaki powinniśmy wybrać dla siebie? Sprawdźmy!
Kształt – rollery występują w różnych kształtach. Zazwyczaj są to podłużne, gładkie wałki nadające się do masażu kończyn górnych i dolnych. Do masażu kręgosłupa lepiej jest zastosować roller w kształcie ósemki. Natomiast modele w kształcie kuli doskonale sprawdzają się do masażu stóp. Wałki do masażu z wypustkami i wyżłobieniami masują znacznie intensywniej, dlatego często stosowane są do walki z cellulitem.
Twardość – dla osób początkujących zaleca się rollery miękkie. Te o średniej twardości dedykowane są dla osób ćwiczących regularnie, natomiast najtwardsze wersje stosują zaawansowani sportowcy o dużej masie mięśniowej.
Wielkość – powinna być dostosowana do rozmiaru mięśnia. Uda lub łydki powinno się masować wałkiem 30-35 cm długości i średnicy 15 cm. Do masażu stóp lub dłoni warto wybierać wałki mniejsze o średnicy 8-12 cm.
Jak prawidłowo stosować rollery do masażu?
Po zakończonym treningu należy wziąć roller piankowy i rozpocząć rolowanie wzdłuż mięśnia na całej jego długości. Każdy mięsień trzeba masować przez około 10 do 30 sekund (czas masażu uzależniony jest od wielkości mięśnia). Następnie kilkukrotnie powtarzamy czynność. W trakcie rolowania możemy odczuwać niewielki ból, nie jest to jednak powód do niepokoju, tylko znak, że sztywność mięśni ustępuje.
Warto jednak pamiętać, że rollerem nie możemy masować wszystkich obszarów ciała. Powinno się unikać rollowania kości oraz stawów. Rollowanie niewłaściwych obszarów ciała może doprowadzić do obrzmienia lub siniaków.