Jak skutecznie poradzić sobie z bólem gardła?

Jak skutecznie poradzić sobie z bólem gardła?

Dolegliwości takiej jak ból gardła praktycznie nie da się zlekceważyć. Kiedy zaczynamy obserwować u siebie najważniejsze objawy tego typu, niemalże od razu zaczynamy się zastanawiać, w jaki sposób skutecznie można się tego pozbyć. Trzeba tutaj działać jak najszybciej, bowiem każda chwila zwłoki może być dla nas szkodliwa.

Dolegliwości takiej jak ból gardła praktycznie nie da się zlekceważyć. Kiedy zaczynamy obserwować u siebie najważniejsze objawy tego typu, niemalże od razu zaczynamy się zastanawiać, w jaki sposób skutecznie można się tego pozbyć. Trzeba tutaj działać jak najszybciej, bowiem każda chwila zwłoki może być dla nas szkodliwa.

Z bólem i podrażnieniem gardła możemy spotkać się w praktycznie każdym momencie – niekoniecznie musimy wówczas mieć pod ręką aptekę z odpowiednimi lekarstwami. Warto zatem wiedzieć o tym, że z dolegliwością tą możemy skutecznie walczyć również na wiele domowych sposobów; co prawda wielu ludzi nie wierzy w ich efektywność, ale mimo wszystko jak najbardziej zasługują one na naszą uwagę. Niektóre z nich pozwalają na przykład na zwiększenie odporności naszego organizmu, co na pewno jest bardzo pomocne w zmaganiu się z takimi dolegliwościami. Do zdecydowanie najpopularniejszych, domowych sposobów na ochronę gardła i walkę z bólem gardła należy przygotowywanie ziołowych roztworów do płukania nimi jamy ustnej; mają one działanie odkażające, mogą również łagodzić obrzęki jamy ustnej. Do najlepszych propozycji tego typu należą między innymi napary z rumianku, tymianku i szałwii; świetnie może się sprawdzić również roztwór soli lub sody z wodą. W skutecznej walce z bólem gardła niezbędne jest odpowiednie nawilżanie, zatem warto pamiętać o przyjmowaniu wystarczającej płynów. Dobrą propozycją są te napoje, które nie tylko nawilżają, ale wykazują także działanie lecznicze – na przykład, domowy rosół, herbata z miodem lub mleko z czosnkiem. Jeśli mamy akurat pod ręką olejek sosnowy albo eukaliptusowy, możemy od czasu do czasu robić sobie zdrowe inhalacje. Dobrą propozycją jest także przygotowanie sobie syropu z czosnku i cebuli. Wbrew pozorom smakuje on naprawdę doskonale, a jednocześnie jego skuteczność z powodzeniem może być porównywalna do profesjonalnych leków kupionych w aptece.

Domowymi sposobami na walkę z bólem gardła warto zdecydować się również w przypadku małych dzieci. Takie rzeczy są w pełni bezpieczne, nie musimy też obawiać się przy nich jakichkolwiek skutków ubocznych. Musimy jednak zwracać tutaj uwagę na wiek naszych dzieci – w końcu kilkuletni maluch nie będzie w stanie przepłukać sobie gardła roztworem soli z wodą. Podanie syropu z cebuli i czosnku albo herbaty z miodem na pewno będzie jednak świetną propozycją; warto spróbować tego jeszcze przed wizytą u lekarza. 

Domowe sposoby mogą być co prawda bardzo skuteczne, ale zdecydowana większość z nas praktycznie od razu po zaobserwowaniu u siebie takich dolegliwości udaje się do apteki po odpowiednie specyfiki – do najpopularniejszych z nich należą specjalne pastylki do ssania. Głównym ich zadaniem jest uśmierzenie bólu gardła i ułatwienie nam prawidłowego przełykania. Faktycznie mogą one być bardzo skuteczne, choć musimy pamiętać, że w większości przypadków posiadają one jedynie działanie doraźne.Zazwyczaj ból gardła oznacza stan zapalny komórek, podczas gdy pastylki mogą działać jedynie na powierzchnię błony śluzowej; zawarte w nich substancje nie są w stanie przenikać do wnętrza błony śluzowej w należytym stopniu. Ważny jest jednak wybór odpowiednich specyfików tego typu. Wiele z nich nie ma żadnego rzeczywistego działania leczniczego, choć niektóre z kolei faktycznie działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie śluzówki oraz odkażają całą jamę ustną. Właściwie, w wielu przypadkach złagodzenie bólu następuje dzięki samemu procesowi ssania pastylki. Powoduje on zwiększanie się wydzielania śliny, co z kolei prowadzi do lepszego nawilżenia śluzówki.

Takie pastylki nie są jednak przeznaczone dla najmłodszych dzieci. W większości przypadków dopuszcza się podawanie je maluchom od 6 roku życia, ale nawet wtedy rodzic musi stale je kontrolować i uważać, aby dziecko się nią nie zakrztusiło. Najmłodsi często nie potrafią również dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego korzystania z leku. Tymczasem tabletka taka musi być ssana powoli i dokładnie – jeśli ją rozgryziemy lub połkniemy w całości, to nie przyniesie nam praktycznie żadnych efektów. 

Aby tabletki do ssania mogły być faktycznie skuteczne, należy stosować je na samym początku choroby, zanim jeszcze rozwinie się u nas stan zapalny. Jeśli dotknęło nas już wirusowe zapalenie gardła, to konieczne jest również odkażanie jamy ustnej; warto w takim razie kupić specjalne, ziołowe roztwory i płyny do płukania, z którymi bez problemu spotkamy się w każdej aptece. Dobrą propozycją są również środki odkażające w sprayu; istotną ich zaletą jest to, że trafiają one dokładnie w bolące miejsce, a samo ich aplikowanie nie sprawi nam żadnych problemów. Ważne jest wybranie dla siebie takiego środka, który oprócz ukojenia naszego bólu będzie również w stanie zahamować infekcję. Infekcję wirusową należy zwalczyć jak najszybciej, bowiem prowadzi od niej prosta droga do infekcji bakteryjnej, zaś w jej przypadku konieczne będzie już skorzystanie z pomocy lekarza. Warto w takim razie wybierać takie specyfiki, które będą w stanie również zapobiec rozwijaniu się u nas infekcji bakteryjnej.

Wśród wielu dostępnych obecnie środków tego typu na uwagę zasługuje między innymi Lactoangin®. Wspomaga on łagodzenie infekcji górnych dróg oddechowych  Ma on działanie znieczulające, łagodzi i nawilża. Zapobiega również wnikaniu bakterii, które przyczyniają się do wywoływania chorób. Można z niego korzystać nawet wówczas, gdy nasza infekcja przyjmie już postać bakteryjną. Dobrze sprawdza się w połączeniu z antybiotykiem, bowiem stanowi dla niego naturalną osłonę. Wspomaga również dobre bakterie, które w okresie choroby są narażone na zniszczenie. Minimalizuje ryzyko dalszego rozwoju dolegliwości, bowiem pozwala na przywrócenie równowagi mikrobiologicznej. Dzięki temu ogranicza również inne skutki uboczne takich chorób – nieprzyjemny zapach z ust, zapalenie dziąseł czy powstawanie płytki nazębnej. Preparat jest bardzo prosty i wygodny w aplikacji, posiada również przyjemny smak. Można stosować go u dzieci już od 3 roku życia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.