Jak skutecznie poradzić sobie z bólem gardła?

Jak skutecznie poradzić sobie z bólem gardła?

Dolegliwości takiej jak ból gardła praktycznie nie da się zlekceważyć. Kiedy zaczynamy obserwować u siebie najważniejsze objawy tego typu, niemalże od razu zaczynamy się zastanawiać, w jaki sposób skutecznie można się tego pozbyć. Trzeba tutaj działać jak najszybciej, bowiem każda chwila zwłoki może być dla nas szkodliwa.

Ból gardła – domowe sposoby

Z bólem i podrażnieniem gardła możemy spotkać się w praktycznie każdym momencie – niekoniecznie musimy wówczas mieć pod ręką aptekę z odpowiednimi lekarstwami. Warto zatem wiedzieć o tym, że z dolegliwością tą możemy skutecznie walczyć również na wiele domowych sposobów; co prawda wielu ludzi nie wierzy w ich efektywność, ale mimo wszystko jak najbardziej zasługują one na naszą uwagę. Niektóre z nich pozwalają na przykład na zwiększenie odporności naszego organizmu, co na pewno jest bardzo pomocne w zmaganiu się z takimi dolegliwościami.

Do zdecydowanie najpopularniejszych, domowych sposobów na ochronę gardła i walkę z bólem gardła należy przygotowywanie ziołowych roztworów do płukania nimi jamy ustnej; mają one działanie odkażające, mogą również łagodzić obrzęki jamy ustnej. Do najlepszych propozycji tego typu należą między innymi napary z rumianku, tymianku i szałwii; świetnie może się sprawdzić również roztwór soli lub sody z wodą. W skutecznej walce z bólem gardła niezbędne jest odpowiednie nawilżanie, zatem warto pamiętać o przyjmowaniu wystarczającej płynów. Dobrą propozycją są te napoje, które nie tylko nawilżają, ale wykazują także działanie lecznicze – na przykład, domowy rosół, herbata z miodem lub mleko z czosnkiem. Jeśli mamy akurat pod ręką olejek sosnowy albo eukaliptusowy, możemy od czasu do czasu robić sobie zdrowe inhalacje. Dobrą propozycją jest także przygotowanie sobie syropu z czosnku i cebuli. Wbrew pozorom smakuje on naprawdę doskonale, a jednocześnie jego skuteczność z powodzeniem może być porównywalna do profesjonalnych leków kupionych w aptece.

Domowymi sposobami na walkę z bólem gardła warto zdecydować się również w przypadku małych dzieci. Takie rzeczy są w pełni bezpieczne, nie musimy też obawiać się przy nich skutków ubocznych. Musimy jednak zwracać tutaj uwagę na wiek naszych dzieci – w końcu kilkuletni maluch nie będzie w stanie przepłukać sobie gardła roztworem soli z wodą. Podanie syropu z cebuli i czosnku albo herbaty z miodem na pewno będzie jednak świetną propozycją; warto spróbować tego jeszcze przed wizytą u lekarza. 

 

Domowe sposoby mogą być co prawda bardzo skuteczne, ale zdecydowana większość z nas praktycznie od razu po zaobserwowaniu u siebie takich dolegliwości udaje się do apteki po odpowiednie specyfiki – do najpopularniejszych z nich należą specjalne pastylki do ssania. Głównym ich zadaniem jest uśmierzenie bólu gardła i ułatwienie nam prawidłowego przełykania. Faktycznie mogą one być bardzo skuteczne, choć musimy pamiętać, że w większości przypadków posiadają one jedynie działanie doraźne. Zazwyczaj ból gardła oznacza stan zapalny komórek, podczas gdy pastylki mogą działać jedynie na powierzchnię błony śluzowej; zawarte w nich substancje nie są w stanie przenikać do wnętrza błony śluzowej w należytym stopniu. Ważny jest jednak wybór odpowiednich specyfików tego typu. Wiele z nich nie ma żadnego rzeczywistego działania leczniczego, choć niektóre z kolei faktycznie działają przeciwzapalnie, zmniejszają przekrwienie śluzówki oraz odkażają całą jamę ustną. Właściwie, w wielu przypadkach złagodzenie bólu następuje dzięki samemu procesowi ssania pastylki. Powoduje on zwiększanie się wydzielania śliny, co z kolei prowadzi do lepszego nawilżenia śluzówki.

Leczenie bólu gardła

Takie pastylki nie są jednak przeznaczone dla najmłodszych dzieci. W większości przypadków dopuszcza się podawanie je maluchom od 6 roku życia, ale nawet wtedy rodzic musi stale je kontrolować i uważać, aby dziecko się nią nie zakrztusiło. Najmłodsi często nie potrafią również dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących prawidłowego korzystania z leku. Tymczasem tabletka taka musi być ssana powoli i dokładnie – jeśli ją rozgryziemy lub połkniemy w całości, to nie przyniesie nam praktycznie żadnych efektów. 

Aby tabletki do ssania mogły być faktycznie skuteczne, należy stosować je na samym początku choroby, zanim jeszcze rozwinie się u nas stan zapalny. Jeśli dotknęło nas już wirusowe zapalenie gardła, to konieczne jest również odkażanie jamy ustnej; warto w takim razie kupić specjalne, ziołowe roztwory i płyny do płukania, z którymi bez problemu spotkamy się w każdej aptece. Dobrą propozycją są również środki odkażające w sprayu; istotną ich zaletą jest to, że trafiają one dokładnie w bolące miejsce, a samo ich aplikowanie nie sprawi nam żadnych problemów. Ważne jest wybranie dla siebie takiego środka, który oprócz ukojenia naszego bólu będzie również w stanie zahamować infekcję. Infekcję wirusową należy zwalczyć jak najszybciej, bowiem prowadzi od niej prosta droga do infekcji bakteryjnej, zaś w jej przypadku konieczne będzie już skorzystanie z pomocy lekarza. Warto w takim razie wybierać takie specyfiki, które będą w stanie również zapobiec rozwijaniu się u nas infekcji bakteryjnej.

Preparaty na ból gardła

Wśród wielu dostępnych obecnie środków tego typu na uwagę zasługuje między innymi Lactoangin®. Wspomaga on łagodzenie infekcji górnych dróg oddechowych  Ma on działanie znieczulające, łagodzi i nawilża. Zapobiega również wnikaniu bakterii, które przyczyniają się do wywoływania chorób. Można z niego korzystać nawet wówczas, gdy nasza infekcja przyjmie już postać bakteryjną. Dobrze sprawdza się w połączeniu z antybiotykiem, bowiem stanowi dla niego naturalną osłonę. Wspomaga również dobre bakterie, które w okresie choroby są narażone na zniszczenie. Minimalizuje ryzyko dalszego rozwoju dolegliwości, bowiem pozwala na przywrócenie równowagi mikrobiologicznej. Dzięki temu ogranicza również inne skutki uboczne takich chorób – nieprzyjemny zapach z ust, zapalenie dziąseł czy powstawanie płytki nazębnej. Preparat jest bardzo prosty i wygodny w aplikacji, posiada również przyjemny smak. Można stosować go u dzieci już od 3 roku życia.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.