Jak telefony komórkowe wpływają na nasze zdrowie?

Jak telefony komórkowe wpływają na nasze zdrowie?

Telefony komórkowe to urządzenia, bez których większość z nas właściwie nie wyobraża sobie już normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Korzystamy z nich praktycznie nieustannie, tym bardziej, że ich nowsze modele mają całe mnóstwo niezwykle przydatnych funkcji. Dawno minęły już czasy, kiedy były one wyłącznie prostymi urządzeniami do wykonywania połączeń – dziś za ich pomocą korzystamy z internetu, kręcimy filmy i wykonujemy całe mnóstwo innych czynności. Są one zatem właściwie niezastąpione w życiu codziennym i większość z nas nie rozstaje się z nimi ani na krok. Warto jednak dowiedzieć się, czy tak częste korzystanie z nich jest faktycznie dobre dla naszego zdrowia. 

Na temat wpływu telefonów komórkowych na ludzkie zdrowie można usłyszeć wiele różnych rzeczy. Istnieją teorie mówiące, że urządzenia te są dla nas bardzo szkodliwe, przez co kontakt z nimi powinniśmy ograniczać do absolutnego minimum. Z drugiej strony po dokładniejszym zweryfikowaniu okazuje się, że na poparcie wielu takich teorii nie ma żadnych realnych dowodów. Do całej sprawy warto zatem podejść na spokojnie i bez większych emocji, aby po prostu zastanowić się, co możemy tutaj stwierdzić na pewno.

Faktem jest, że działające telefony komórkowe wytwarzają pole elektromagnetyczne, które może źle wpływać na działanie niektórych urządzeń. Mowa tu nie tylko o urządzeniach elektronicznych w naszym otoczeniu, ale również i tych, które znajdują się w naszym ciele – na przykład aparaty słuchowe czy rozruszniki serca. Ich prawidłowa praca może zostać zaburzona, co faktycznie stanowi pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wielu ludzi twierdzi, że pole elektromagnetyczne wpływa również na samo funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Warto zatem wiedzieć, że póki co nie istnieją żadne realne dowody potwierdzające tę tezę.

Mitem jest również to, że telefony komórkowe mogą wpływać na rozwój nowotworów mózgu – Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła oficjalnie, że nie zaobserwowano związku pomiędzy rozwojem komórek nowotworowych a korzystaniem z telefonów. Nie oznacza to jednak, że nadmierne korzystanie z takich urządzeń jest bezpieczne. Do wszystkiego trzeba podchodzić z umiarem, bowiem zbyt silne oddziaływanie pola elektromagnetycznego faktycznie może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Co więcej, skutki takiego działania mogą być ocenione dopiero w dłuższej perspektywie, przynajmniej po kilku latach.

Nie da się zaprzeczyć temu, że pole elektromagnetyczne faktycznie ma wpływ na działanie naszego organizmu. W tych strukturach mózgowia, które znajdują się bezpośrednio pod wpływem takiego pola zaobserwowano zwiększony metabolizm. Co ciekawe, w niektórych badaniach wykazano możliwość, że pole elektromagnetyczne może... chronić nas przed nowotworami i zapobiegać rozwijaniu się takich komórek. Tezy te są jednak niepotwierdzone, a większość badaczy którzy je wysuwają podchodzi do tego z dużą rezerwą.

Jak widać, nie ma dowodów na to, aby telefony komórkowe faktycznie źle wpływały na nasze zdrowie. Mimo wszystko warto trzymać się podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby zminimalizować tu jakiekolwiek ryzyko. Przede wszystkim musimy uważać, aby nie trzymać telefonu blisko ucha bez wyraźnej potrzeby. Warto zrezygnować ze spania z telefonem koło głowy, bowiem faktycznie może to mieć zły wpływ na nasze zdrowie. Równocześnie przy normalnym korzystaniu nic nie powinno nam zagrażać.

Artykuł został przygotowany dzięki serwisowi SprawdzonySerwisant.PL, w którym znajdą Państwo informację m. in. na temat najlepszych serwisów telefównów iPhone 6 w Warszawie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.