Jak zadbać o skórę po opalaniu?

Jak zadbać o skórę po opalaniu?

Słońce – źródło pięknej opalenizny, dobrego samopoczucia i witaminy D, ale także promieniowania, które może prowadzić do przedwczesnego starzenia się skóry i rozwoju wielu groźnych chorób. Jak opalanie, to tylko z głową (nawet w czasie urlopu)! Balsam czy krem po opalaniu? Jaki produkt wybrać, aby uniknąć negatywnych skutków nadmiernej ekspozycji na słońce? Podpowiadamy!

W jaki sposób promieniowanie słoneczne wpływa na skórę?

Słońce jest źródłem różnego rodzaju promieniowania. Dla nas najistotniejsze jest promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB), które dociera do Ziemi i ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, syntezę składników odżywczych oraz wygląd skóry. Choć życie na naszej planecie bez słońca jest niemożliwe, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne.

Na działanie promieniowania UVB jesteśmy najbardziej narażeni w letnie, bezchmurne dni w godzinach od 10 do 15. To właśnie ten rodzaj promieniowania przyczynia się do powstawania oparzeń słonecznych, ale nie wnika głęboko w skórę. Z kolei promieniowanie UVA, na które jesteśmy narażeni przez cały rok, wnika aż do głębokich warstw skóry, powodując uszkodzenia DNA! Długotrwała ekspozycja na słońce może więc prowadzić nie tylko do oparzenia, ale także fotostarzenia, przebarwień, silnych reakcji alergicznych, chorób skóry, oczu oraz nowotworów. Dlatego tak ważny jest wybór kremu z filtrem zapewniającego odpowiednią ochronę przed promieniowaniem oraz balsamu po opalaniu o działaniu regenerującym.

Jak zadbać o skórę po opalaniu?

Krem z filtrem do twarzy to kosmetyk, którego nie powinno zabraknąć w naszej kosmetyczce nie tylko latem, ale także w pozostałych miesiącach roku. Latem warto jednak postawić na wyższy filtr oraz ochronę całego ciała (w tym także stóp i dłoni). Skóra po opalaniu, nawet po zastosowaniu kremu z filtrem, jeśli nie będziemy pamiętać o jego regularnej aplikacji, może być zaczerwieniona i podrażniona. Pojawia się piekący ból, a nawet pęcherze, których pod żadnym pozorem nie wolno przebijać. Ratunkiem dla poparzonej skóry są różnego rodzaju preparaty o działaniu głęboko nawilżającym i chłodzącym w postaci balsamów, pianek, mleczek, maseł czy olejków.

Największą popularnością cieszą się kremy i balsamy po opalaniu, które można stosować wielokrotnie po każdej długotrwałej ekspozycji na słońce. Na rynku dostępne są także produkty dla dzieci łagodzące podrażnienia i wspierające regenerację skóry. Wiele produktów po opalaniu oprócz składników nawilżających zawiera także substancje utrwalające opaleniznę (np. masło kakaowe). Wybierając krem po opalaniu dla całej rodziny, zwróć uwagę na skład oraz konsystencję. Preparat powinien zawierać składniki nawilżające (takie jak pantenol, gliceryna i oleje roślinne np. ze słodkich migdałów czy nasion bawełny), a także łatwo się rozprowadzać i wchłaniać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.aptekagemini.pl/kategoria/kosmetyki/opalanie/po-opalaniu

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.