Jak zapobiec podrażnieniu skóry po kąpieli?

Jak zapobiec podrażnieniu skóry po kąpieli?

Właściwości ochronne skóry kształtują się przez pierwsze 2–3 lata życia dziecka. W tym czasie dziecko wymaga specjalnej pielęgnacji. Skóra noworodka jest miękka i delikatna. Właściwie przeprowadzona kąpiel i regularne natłuszczanie mogą pomóc we wzmocnieniu bariery lipidowej skóry dziecka, zapobiegając podrażnieniom po kąpieli. Jak kąpać dziecko, aby jego skóra była dobrze nawilżona i zdrowa?

Dlaczego skóra dziecka po kąpieli może się podrażnić?

Wiele czynników może spowodować podrażnienia u dziecka: szorstkie i ciasne ubrania, wysoka temperatura otoczenia, a nawet gorąca woda czy zbyt długi czas trwania kąpieli.

Długotrwałe moczenie skóry w ciepłej wodzie może uszkadzać naturalną barierę lipidową naskórka, która stanowi warstwę ochronną głębszych warstw skóry przed różnego rodzaju szkodliwymi czynnikami, takimi jak alergeny, zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie UV. Kiedy warstwa ochronna jest osłabiona, alergeny unoszące się w powietrzu i wodzie mogą dostać się do skóry, wysuszyć ją i spowodować mikroskopijne uszkodzenia, których objawem będzie: przesuszenie, podrażnienie, łuszczenie się naskórka.

Skóra osoby dorosłej jest na tyle gruba, że ​​wysuszenie i uszkodzenia spowodowane gorącą kąpielą są tylko tymczasowe. W przypadku dziecka, którego skóra nie jest w pełni rozwinięta, wielokrotne gorące kąpiele mogą powodować, że skóra będzie sucha przez dłuższy czas. Szczególną uwagę na temperaturę i czas kąpieli należy zwrócić w przypadku dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry i inne problemy dermatologiczne.

Jak często kąpać noworodka?

Noworodka należy kąpać tak często, jak potrzeba, niekoniecznie codziennie. Kąpiel powinna trwać kilka minut (najlepiej 10, maksymalnie 15 minut). Pilnuj odpowiedniej temperatury wody (zbyt ciepła jest nieprzyjemna i może wysuszać skórę). Najlepiej jeśli jest to około 37°C lub kilka stopni mniej. Warto zaopatrzyć się w specjalny termometr do kąpieli dla niemowląt i używać go za każdym razem, aby zapewnić dziecku optymalną temperaturę kąpieli. Stosuj odpowiednie kosmetyki do mycia dla noworodków i aplikuj je z umiarem (zgodnie z zaleceniami producenta). Noworodka należy kąpać w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura powyżej 25°C. Najlepsza pora na kąpiel to ta, podczas której dziecko jest wypoczęte i zadowolone. Maluchy lubią rytuały, dlatego warto powtarzać czynności pielęgnacyjne o stałych porach.

Aby zapewnić dziecku odpowiednią pielęgnację skóry, dodaj do wody niewielką ilość delikatnego kosmetyku dla noworodków, np. emulsji do kąpieli Atoperal Baby Plus. Produkt ten zrekompensuje wysuszające działanie ciepłej wody i zapobiegnie późniejszym podrażnieniom. Korzystne działanie na skórę dziecka, zwłaszcza atopową, ma też krochmal do kąpieli, który łagodzi świąd, podrażnienia i wzmożone napięcie skóry. Przynosi ulgę suchej, podrażnionej skórze oraz sprzyja regeneracji uszkodzonego naskórka. Kosmetyki te odpowiednie są również do pielęgnacji skóry atopowej.

Jak postępować po kąpieli?

Zapobieganie podrażnieniom po kąpieli nie kończy się, gdy dziecko wyjdzie z wody. Musisz także właściwie wysuszyć dziecko po kąpieli. Skóra niemowlęcia, zwłaszcza jeśli jest wrażliwa i atopowa, podatna jest na podrażnienia szorstkimi tkaninami. Pocieranie skóry dziecka nawet miękkim ręcznikiem może wywołać zaostrzenie egzemy. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnień skóry po kąpieli, zamiast ją pocierać, dotykaj lekko ręcznikiem.

Twoje dziecko jest teraz czyste i suche. Kolejny krok to nawilżenie skóry odpowiednim kremem, emulsją lub balsamem na bazie naturalnych olejów roślinnych o składzie dostosowanym do delikatnej skóry dziecka. Właściwie dobrane kosmetyki, stosowane regularnie, stymulują skórę dziecka do produkcji większej ilości lipidowych składników ochronnych.

Po wyschnięciu skóry i wchłonięciu się kosmetyków możesz założyć dziecku pieluszkę i ubrać w wygodną piżamkę. Ten etap również ma istotny wpływ na kondycję skóry dziecka po kąpieli. Ubierz dziecko w piżamę z miękkiej, „oddychającej” tkaniny.

OTC/10237/02/22

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.