Kompendium wiedzy o pielęgnacji skóry niemowlaka

Kompendium wiedzy o pielęgnacji skóry niemowlaka

Dbając o nasze nowo narodzone dziecko, chcemy dla niego wszystkiego, co najlepsze. Łatwo przez to przesadzić i zagwarantować mu aż za dużo. Tak właśnie często bywa z pielęgnacją skóry naszego maluszka. W tym przypadku, jeśli dziecko jest zdrowe, zasada „mniej znaczy lepiej” sprawdza się znakomicie.

Kąpiel

Noworodki i niemowlaki nie pocą się tak jak dorośli ludzie oraz nie mają kontaktu z taką ilością zanieczyszczeń, by musieć codziennie zażywać kąpieli. Tak naprawdę możemy spokojnie kąpać całościowo dziecko co drugi dzień lub nawet raz na 3 dni. Oczywiście nie wliczamy w to mycia rączek, buzi oraz okolic intymnych.

Dzieci często lubią wieczorne rytuały i dzięki temu spokojniej zasypiają, jednakże zwyczaje kąpielowe należy dostosować do siebie oraz do preferencji naszego maluszka.

Środki myjące

Coraz popularniejsze na rynku stają się emolienty. Są to preparaty, które chronią warstwę lipidową skóry, zabezpieczając ją przed wysuszeniem, nadmierną utratą wody i rozwojem zmian atopowych. Ich stosowanie ma sens w przypadku dzieci zmagających się z AZS (atopowe zapalenie skóry). W przypadku zdrowych maluchów możemy myć je wyłącznie ciepłą wodą. Jeżeli jednak koniecznie chcemy umyć niemowlaka dokładniej, zdecydujmy się na preparat zawierający jak najkrótszy skład.

Pieluszki

Skóra niemowlaka ma prawie całodobowy kontakt z pieluszką, dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiednich pampersów, ponieważ pozwoli nam to zmniejszyć ryzyko wystąpienia odpieluszkowego zapalenia skóry. Wybierzmy pieluchy, które nie zawierają chloru, nie posiadają zapachu i są bez specjalnego koloru. Warto też zainwestować w pieluchy tetrowe, dzięki czemu skóra dziecka będzie mogła spokojnie oddychać i się regenerować.

W przypadku wystąpienia podrażnień lub odparzeń najlepiej sięgnąć po maść zawierającą prowitaminę B5 oraz lanolinę. Pielęgnacja skóry z Bepanthen jest tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem. Maść jest bezbarwna, dzięki czemu nie zasłoni obszarów podrażnionych, a ponadto posiada skład odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka.

Chusteczki nawilżane

Pampersy powinny być zmieniane mniej więcej co 3 godziny. Jeżeli jesteśmy w domu, możemy sobie pozwolić na przemycie okolic intymnych wodą. W pozostałych sytuacjach warto mieć pod ręką mokre chusteczki. Najlepiej wybrać te, które są nasączone wyłącznie wodą, tzw. waterwipes. Zdecydowanie nie powinniśmy kupować chusteczek zapachowych i nasączonych różnymi substancjami chemicznymi. Mogą one nasilać odczyn zapalny i dodatkowo podrażniać skórę.

Bibliografia:
[1] – Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria i neonatologia, PZWL, 2018
[2] – Lissauer T., Clayden G., Pediatria, Elsevier Urban & Partner Wydawnictwo,
Wrocław, 2013, wyd.2
[3] – https://mamapediatra.pl/2017/11/23/problemy-pod-pieluszka-dziecka-cz-1/
[4] – https://mamapediatra.pl/2019/01/04/zdrowa-skora-niemowlaka-czy-i-czym-pielegnowac/ 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.