Dla niektórych wzdęcia i inne niedogodności po posiłkach to stały element codziennego życia. Inni praktycznie nie mają tego problemu. Poza wrodzonymi uwarunkowaniami najczęściej te dwie grupy różni dieta. Jak zatem się odżywiać, aby pozbyć się wzdęć?
Jakie techniki kulinarne?
Na początek warto zastanowić się nad wykorzystywanymi technikami kulinarnymi. Być może można pozostać przy ulubionych, mięsnych smakach, jeśli tylko potrawy będą przygotowywane w nowy sposób. Smażenie warto zastąpić duszeniem, gotowaniem i pieczeniem w folii.
Jesz dania na wynos i nie wiesz, jak się je robi? Być może tu tkwi problem – przemysłowa kuchnia najczęściej zawiera dużo dodatków, które zaburzają naturalną florę jelit, jest przygotowywana z niskiej jakości półproduktów, na głębokim tłuszczu. Spróbuj poszukać miejsc, które gotują nieco inaczej lub zacznij robić pizzę i hot-dogi w domu w nieco zdrowszej wersji.
Konieczne zmiany w diecie
Najczęściej na wzdęcia cierpią osoby, które jedzą tłusto. W ich diecie znajduje się dużo mięsa, cukru i tłuszczów zwierzęcych. Menu może też opierać się na ciężkich daniach z kapusty czy fasoli. Przy zamiłowaniu do takich smaków dobrym pomysłem może być sięganie po posiłku po środki na wzdęcia, takie jak Espumisan.
Aby trwale pozbyć się wzdęć, lepiej wprowadzić do diety więcej:
- świeżych warzyw,
- owoców (bez skórki i pestek),
- wody,
- herbatek ziołowych,
- kasz,
- produktów pełnoziarnistych,
- dobrej jakości olejów roślinnych: lnianego, oliwy, rzepakowego,
- przypraw i ziół,
- kiszonek.
Lepiej natomiast ograniczyć w diecie jajka, sery pleśniowe czy śmietanę. Choć spożycie warzyw wpływa bardzo pozytywnie na trawienie, to lepiej wystrzegać się grochu, kapusty i fasoli. To one wywołują najczęściej gazy o przykrym zapachu.
Choć dość trudno jest całkowicie wyeliminować z diety cebulę, warto ograniczyć jej ilość, by sprawdzić, czy nie przyniesie to poprawy. Wzdęciom sprzyja także kofeina. Powinny o tym pamiętać nie tylko osoby spożywające kawę, ale też pijące sporo herbaty, napojów energetycznych czy coli.
Jaka kuchnia przy wzdęciach?
Kapustne i mięsne dania kuchni polskiej z natury są dość ciężkie. W celu pozbycia się wzdęć warto zainteresować się lżejszą kuchnią japońską lub grecką. Można też pozostać przy polskich smakach, ale w lżejszym wydaniu. Warto spróbować przygotowywać zupy na bulionie warzywnym zamiast na mięsie, zwiększać ilość sałatek na talerzu itp.
Zmiana diety: nagle czy stopniowo?
Dietę można zmienić z dnia na dzień; ważne tylko, by nie towarzyszył temu deficyt kaloryczny. Przejście z tłustej na lekką może być przykre i dawać poczucie ciągłego głodu. Warto więc na początku dobrze planować posiłki, by wciąż miały odpowiednią ilość kalorii.
Dla niektórych przejście na inne nawyki żywieniowe z dnia na dzień jest niewyobrażalne. Ci powinni więc zacząć małymi krokami. Domowa lemoniada zamiast napoju gazowanego, oliwa w miejsce smalcu – takie zmiany mogą wydawać się symboliczne, ale na przestrzeni miesięcy złożą się na nową, bardziej przyjazną układowi trawiennemu dietę.