Kawa ma wiele zastosowań, które czynią z niej napój, który korzystnie działa na nasze zdrowie. Z drugiej strony, nie od dziś wiadomo, że nie jest to napar idealny dla wszystkich. Często zdarza się, że nadmierne spożywanie kofeiny ma negatywny wpływ na zdrowie. A jak wygląda kwestia spożywania kawy w diecie u diabetyków?
Kawa to tylko element diety
Można tutaj sparafrazować klasyka i stwierdzić, że nie samą kawą człowiek żyje. Jest to niemal w stu procentach zgodne z prawdą, dlatego też na dietę dla cukrzyka trzeba spojrzeć o wiele szerzej. Oczywiście, kluczową rolę odgrywa też typ cukrzycy, z którym się zmagacie. Model żywienia w wielu z nich różni się od siebie dość mocno.
Mimo wszystko jest kilka wspólnych mianowników dobrze zbilansowanej diety dla diabetyków, o których warto pamiętać. Przede wszystkim, odstawcie napoje słodzone, wliczając w to soki. Nawet jeśli są to prawdziwe, stuprocentowe soki, a nie produkty wysoce przetworzone.
Powinno się wyeliminować lub znacząco zminimalizować tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a w ich miejsce wprowadzić wielonasycone kwasy tłuszczowe. Wolno też jest chude produkty z nabiału oraz ciemne pieczywo czy brązowy ryż. Przykładową dietę oraz szerokie omówienie modeli żywienia w cukrzycy świetnie opisał na swoim blogu Michał Wrzosek: https://michalwrzosek.pl/dieta/dieta-w-cukrzycy/.
Jak z tą kawą?
Za spożywaniem kawy w diecie cukrzycowej przemawia choćby obecność niacyny, która pomaga w biosyntezie insuliny. Naukowcy doceniają też obecność kwasu chlorogenowego, który ogranicza wchłanianie glukozy w jelitach. Przeprowadzono też badania, które dość jednoznacznie potwierdziły, że obecność tych składników jest niemal taka sama w kawach kofeinowych i bezkofeinowych.
Jeśli więc borykacie się na przykład z IBS i wiecie, że kofeina podrażnia Wasz układ trawienny, to można spróbować zastąpić tradycyjną kawę jej bezkofeinowym odpowiednikiem. Dla diabetyków powinien to być ciekawy sposób na suplementację wymienionych wyżej składników.
Oczywiście trzeba tutaj rozróżnić kawę typu espresso od jej odpowiednika z mlekiem. Niestety, ale miłośnicy cappuccino czy macchiato, którzy zmagają się z cukrzycą, powinni raczej zmienić swoje nawyki. Mleko w kawie zawiera dużo laktozy, która nie jest wskazana w tej chorobie. Naturalnie można próbować przestawić się na mleko odtłuszczone, jednak powinno odbyć się to po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Z oczywistych względów o kawie z cukrem należy zapomnieć i wyeliminować ją ze swojego menu.
Cukrzyca ciążowa to jeszcze inna para kaloszy
Pośród wielu rodzajów cukrzycy, szczególną uwagą o swój stan zdrowia powinny kierować się osoby, które borykają się z cukrzycą ciążową. W kwestii kawy, a nawet herbat, które często uchodzą za napoje o wiele łagodniejsze, tutaj bardzo trudno o kompromisy. Oczywiście, najważniejsza jest decyzja lekarza prowadzącego i to ona powinna być wiążącym wyborem, jaki podejmie przyszła mama.
Warto jednak już teraz zasygnalizować, że nawet nieduża ilość kawy w tym konkretnym rodzaju cukrzycy jest niewskazana. Według różnych opracowań nawet 80% spożywanych płynów powinna stanowić wody źródlane i niskomineralizowane, najlepiej z dużą ilością jonów magnezu i wapnia, ale jednocześnie takie, które mają małe stężenie sodu.
Jeśli kawa, to z ekspresu
Dość cenną wskazówką co do spożywania kawy dla osób zagrożonych cukrzycą typu drugiego stanowić może badanie, które przeprowadził szwedzki zespół pod okiem dr Lin Shi. Naukowcom udało się wykazać, że kawa po turecku nie daje właściwości zdrowotnych, jakie zapewnia jej odpowiednik parzony w ekspresie.
U osób, które wzięły udział w eksperymencie i w odpowiednich ilościach piły tego typu napar zaobserwowano wyższe stężenie zdrowotnych substancji fenylowych. Kawa po turecku zawierała zaś substancje, które zdaniem naukowców mogą zwiększać ryzyko m.in. chorób serca.
Kończąc, warto raz jeszcze podkreślić, że w każdym przypadku najważniejsza powinna być opinia lekarza prowadzącego, który musi udzielić pacjentowi niezbędnych porad i wskazówek żywieniowych w cukrzycy.