Do początku lata 2017 zostało już tylko 140 dni! To odpowiedni czas, żeby zadbać o swój wygląd. Jednym z produktów, który skutecznie niszczy nasz wygląd, jest cukier. Czy wiedziałeś, że przeciętny Polak zjada 40 kg cukru w ciągu roku? To daje nam 25 łyżeczek cukru dziennie, czyli o 15 więcej niż przewiduje norma. Ograniczenie cukru nie tylko wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i poziom glukozy we krwi, ale przyczyni się do naszego zgrabnego wyglądu. Jak więc go ograniczyć? Dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Warzywa i owoce, a cukier
Postaraj się w ciągu dnia jeść więcej warzyw i owoców. Szczególnie zwróć uwagę na pierwszą część dnia. Badania naukowe dowiodły, że spożycie większej ilości owoców w pierwszej połowie dnia przyczynia się do zmniejszenia łaknienia na słodycze. Osoby, których poranne posiłki składały się głównie z owoców, całkowicie straciły ochotę na słodycze.
Słodzona herbata a poziom cukru
Jeśli tak jak ja nie wyobrażasz sobie wypicia gorzkiej herbaty, warto pomyśleć o zastąpieniu cukru czymś zdrowym. Doskonale w tej roli sprawdza się miód. Mimo że jest on słodki, to jest naturalnym produktem spożywczym, który niszczy rozwój bakterii, wirusów czy grzybów. Herbata z miodem smakuje bardzo podobnie do tej z cukrem. Dla nas jest to więc niewielka zmiana, ale dla naszego zdrowia- ogromna!
Uzależnienie od cukru
Często, nawet nie czując głodu, zwyczajnie mamy ochotę na cukier. Chcemy zjeść pizzę, czekoladę czy późną kolację, bo nasz mózg wysyła nam taki znak, mimo że żołądek nie jest pusty. To oznaki uzależnienia od cukru. Nie potrafimy się temu oprzeć tak długo, jak nie zrozumiemy, że to uzależnienie. Ważne, by w takiej sytuacji świadomie patrzeć na sytuację. Uświadomienie sobie, że jest to tylko nagła ochota, a nie potrzeba da nam pogląd na wielkość problemu. Jeśli zdarza się to stosunkowo rzadko, możemy sami z tego wyjść, zastępując w takim momencie zachciankę czymś zdrowym. Jeśli jednak sytuacja powtarza się częściej, warto udać się z tym do specjalisty, który odkryje prawdziwe źródło tego problemu. Często bowiem uzależnienia są wynikiem traumy, braku wiary w siebie czy stresu.
Pracuj nad stresem
Czy wiedziałeś, że stres zwiększa naszą potrzebę na zjedzenie cukru? To dlatego, że kiedy się stresujemy, nasz mózg wydziela kortyzol, który właśnie powoduje większe łaknienie na cukier. Warto zadbać o swoje zdrowie podwójnie. Zwalczając szkodliwy stres, przyczynimy się do zmniejszenia ochoty na słodkie czy niezdrowe jedzenie. Jak zatem poradzić sobie ze stresem? Sprawdzony sposób na stres opisała nasza pani psycholog w artykule „Jak zwalczyć złe samopoczucie?”. Zapoznajcie się z nim koniecznie i zastosujcie podaną tam metodę, a uwolnicie się od stresu.
„Jesteś tym, co jesz” ma tu naprawdę spore potwierdzenie. Na całe szczęście mamy pełną kontrolę nad swoim życiem i w każdym momencie możemy wypracować w sobie nowe nawyki żywieniowe. Mam nadzieję, że przedstawione tutaj rady bardzo Ci w tym pomogą. Trzymam kciuki, powodzenia.