Kiedy stosować nebulizację?

Kiedy stosować nebulizację?

Nebulizacja to bezbolesny i nieinwazyjny sposób podawania lekarstw w formie aerozolu przez maskę lub ustnik. Ten rodzaj inhalacji stosuje się w celach profilaktycznych oraz leczniczych niektórych dolegliwości i chorób układu oddechowego. Istnieje wiele wskazań do nebulizacji. Sprawdź, kiedy ją stosować.

Dla jakich pacjentów najlepsza jest nebulizacja?

Nebulizacja jest szczególnie polecana w leczeniu infekcji małych dzieci, osób starszych oraz niewspółpracujących. Dzieje się tak dlatego, że ta metoda podawania leku nie wymaga od pacjenta właściwie niczego innego poza oddychaniem. W ten sposób łatwo jest przeprowadzić kurację nawet niemowlętom oraz ludziom obłożnie chorym. Dlatego nebulizację można stosować prawie u każdego pacjenta. Niezwykle rzadkie przeciwwskazania obejmują ciężką niewydolność serca, przewlekłe i ciężkie choroby, jak gruźlica czy nowotwór oraz krwotok z dróg oddechowych.

Na tej stronie https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/inhalacja-a-nebulizacja-czym-sie-roznia/ znajdziesz więcej informacji w tym temacie.

Choroby, które można leczyć przy pomocy nebulizatora

Użycie nebulizatora może okazać się pomocne w przypadku niektórych chorób dróg oddechowych. Do takich schorzeń zalicza się astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rozedma płuc, zapalenie oskrzeli oraz mukowiscydoza. Nebulizacje sprawdzają się do leczenia niegroźnych infekcji dróg oddechowych u dzieci, ponieważ nie obciążają organizmu, nie wymagają współpracy i charakteryzują się dużą skutecznością.

Czy każdy lek wziewny można podać podczas nebulizacji?

Zabieg nebulizacji powinien być przeprowadzony tylko po konsultacji z lekarzem. Określi on, w jaki sposób i jak często należy się nebulizować, a także zarekomenduje dawkę leku. Pamiętaj, aby w nebulizatorze umieszczać tylko te leki, które są przeznaczone do takiej formy podania. Informację taką znajdziesz na opakowaniu oraz w ulotce. Istnieją też takie preparaty, które można stosować tylko w takiej formie.

Dokładnie stosuj się do zaleceń lekarza i skrupulatnie odliczaj liczbę kropli określoną w zaleceniach. Uważnie obserwuj swój stan zdrowia i w razie braku poprawi lub wystąpienia jakiejkolwiek niepokojącej reakcji, skontaktuj się z internistą. Pamiętaj, aby na własną rękę nie stosować leczenia nebulizatorem.

Co wpływa na skuteczność nebulizacji?

Środek leczniczy podawany w trakcie nebulizacji wdychany jest do dróg oddechowych chorego. W zależności od rozmiarów cząsteczek lekarstwo dociera do nosa, jamy ustnej i gardła (największy rozmiar cząsteczek), tchawic i oskrzeli (średni rozmiar) lub pęcherzyków płucnych (najmniejsze cząsteczki). Skuteczność tej terapii wynika z możliwości dotarcia bezpośrednio do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy. Dzięki temu nebulizacja działa szybko i precyzyjnie. Medykament osiąga wysokie stężenie w drogach oddechowych, dlatego kuracja przynosi dobre efekty.

Nebulizacja to skuteczna i szybka metoda stosowana w przewlekłych i ostrych chorobach dróg oddechowych. Obecnie dość często ta forma inhalacji jest zalecana w leczeniu niegroźnych dolegliwości, np. kaszlu i kataru. Pamiętaj, że decyzję o podjęciu leczenia za pomocą nebulizacji zawsze podejmuje lekarz.

Tworząc ten materiał źródłem naszej informacji były artykuły zawarte w Aptece Internetowej Gemini

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.