Maść konopna – alternatywa dla środków przeciwbólowych, którą warto znać

Maść konopna – alternatywa dla środków przeciwbólowych, którą warto znać

Konopie siewne są jedną z najstarszych, znanych ludzkości roślin i po latach zapomnienia, a nawet niesławy przeżywają obecnie prawdziwy renesans popularności. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach gospodarki, w Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza kosmetyki konopne i żywność. Mimo rosnącej wiedzy społeczeństwa na temat tej rośliny, wciąż można usłyszeć, że ktoś poszukuje maści z marihuaną, a ktoś inny poleca ją swoim znajomym. Ta nieścisłość dodaje sławy maściom konopnym, jednak skuteczność ich działania na problemy skórne, czy w łagodzeniu bóli stawowych, wynika zupełnie z czego innego. 

Maść z konopi – legalna i skuteczna

Maść konopna, podobnie jak inne kosmetyki wprowadzone do obrotu na terenie Unii Europejskiej, musi spełniać stanowione przepisami kryteria. Odnoszą się one m. in. do związków niebezpiecznych, czy narkotycznych, jak THC. W przypadku olejów i ekstraktów konopnych jego stężenie w produkcie nie może przekraczać 0,2%. Dlatego, jeśli w opisie kosmetyku pojawia się odniesienie do marihuany, to możemy być pewni, że ktoś celowo wprowadza nas w błąd. 

Maści konopne są produktami całkowicie legalnymi i bezpiecznymi. Najlepsze pochodzą od naszych południowych sąsiadów, z Czech. Można wyróżnić dwie grupy maści konopnych: do stosowania na problemy skórne oraz preparaty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Pierwsza grupa bazuje przede wszystkim na czystym oleju konopnym, który ma łagodzić suchość skóry, podrażnienie i swędzenie towarzyszące łuszczycy, czy egzemie. Natomiast druga grupa to produkty zawierające olej konopny oraz składniki o działaniu przeciwzapalnym, poprawiającym krążenie, rozgrzewającym bądź chłodzącym. Nazywa się je niekiedy konopne mazani (czes.) i są ciekawą alternatywą dla droższych żeli i maści aptecznych, czy nawet tabletek przeciwbólowych, które nie pozostają obojętne dla naszego organizmu. 

Rodzaje maści konopnych przeciwbólowych i którą wybrać

Maść konopną wybieramy z uwzględnieniem schorzenia lub dolegliwości, jaka nam dokucza. Tradycyjnie maści przeciwbólowe dzielą się na rozgrzewające i chłodzące. 

Maść konopna rozgrzewająca wskazana jest do stosowania u osób cierpiących na przewlekłe bóle stawów i kręgosłupa. Substancje czynne, które najczęściej zawiera, jak kapsaicyna, kamfora, olejek eukaliptusowy, czy cynamonowy, poprawiają krążenie i działają rozluźniająco na bolące, zesztywniałe stawy. Przyjemne uczucie ciepła i miejscowe działanie delikatnie znieczulające łagodzi uciążliwy ból, wpływając odprężająco na aparat ruchowy. 

Maść konopna chłodząca sprawdza się w problemach z krążeniem w obrębie kończyn dolnych, łagodzi uczucie ciężkości nóg, poprawia ukrwienie drobnych naczyń i daje uczucie odświeżenia i „lekkości”. Wspomagająco polecana jest do stosowania w rekonwalescencji po drobnych stłuczeniach i kontuzjach, w łagodzeniu nerwobóli, bóli związanych z żylakami nóg oraz dolegliwości o podłożu reumatycznym.

Dla niezdecydowanych i wszystkich poszukujących bardziej uniwersalnego produktu stworzona została maść konopna 10%. Ten typ maści ma w swojej ofercie tylko jeden producent, jednak warto się nią zainteresować, jeśli potrzebujemy preparatu o działaniu przeciwbólowym i relaksującym, a dodatkowo chcemy skorzystać z pielęgnacyjnych właściwości oleju konopnego. Zgodnie z deklaracją producenta, maść zawiera 10% oleju konopnego, który działa  regenerująco i ochronne na skórę.

Jak wybrać dobrą maść konopną

Maść konopną przeciwbólowa to produkt który ma dziś w swojej ofercie prawie każdy sklep zielarski, czy to stacjonarny, czy internetowy. Rzadko są to kosmetyki jednej marki, najczęściej sklepy mają w ofercie kilku producentów z podobnym produktem. Przy wyborze konkretnej maści przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na skład, w którym powinny znaleźć się np. salicylan metylu, kapsaicyna, kamfora, mentol oraz naturalne olejki eteryczne. Pomocne będą też opinie użytkowników zamieszczone na forach, portalach społecznościowych, czy w sklepach internetowych. Warto również zapytać o radę znajomego rehabilitanta lub masażystę, którzy w swojej pracy bardzo często używają podobnych preparatów. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.