Mata do akupresury. Jakie ma prozdrowotne właściwości?

Mata do akupresury. Jakie ma prozdrowotne właściwości?

Siedzący tryb życia, praca przed komputerem oraz nagromadzony w ciele stres powodują liczne napięcia. To z kolei objawia się bólem pleców, karku, kręgosłupa oraz innych części ciała. Jak można sobie ulżyć. Odpowiedź na te powszechne dolegliwości zna tradycyjna medycyna chińska. Wykorzystywana w niej metoda terapii manualnej to tzw. akupresura. Polega ona na wywieraniu nacisku na określone partie ciała. Dzięki temu poprawia się krążenie, redukuje napięcie mięśni oraz ustają dokuczliwe bóle kręgosłupa. Masaż akupresurowy popularny w tradycyjnej medycynie chińskiej wykonywany jest przez wąską grupę specjalistów. Jednak nie oznacza to, że trzeba z niego rezygnować. Mata do akupresury z powodzeniem może go zastąpić. 

Czy regularne stosowanie maty ma właściwości lecznicze?

Chińczycy uważają, że za prawidłowe działanie ludzkiego organizmu odpowiada właściwy przepływ energii. Najważniejszymi punktami są tzw. meridiany, czyli kanały energetyczne. Właśnie w nich przepływa energia życiowa, czyli chi. Skutkiem tego jest uwolnienie ciała od różnego typu dolegliwości. Najczęściej stosuje się ją, gdy pacjent odczuwa ból karku, pleców lub głowy. Dosyć podobne działania ma równie popularna akupresura. Jednak są osoby, które na tyle boją się wbijania igieł, że rezygnują z tego zabiegu. Wtedy dobrą alternatywą jest mata do akupresury, która ma równie skuteczne działanie. 

Największą zaletą masażu jest jego uniwersalność. Nie trzeba bowiem udawać się do żadnego specjalisty. Jest to więc bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Raz zakupiona urządzenie będzie służyć przez długi czas. Sam masaż nie jest inwazyjny. W razie potrzeby zaleca się używać maty codziennie. Nie ma bowiem ryzyka wystąpienia żadnych skutków ubocznych. Jednym, co można odczuwać szczególnie, wtedy gdy ciało nie jest przyzwyczajone do nacisku, będzie miejscowe zaczerwienienie skóry. Mata do akupresury po zwinięciu nie zajmuje wiele miejsca. Nadaje się nawet dla tych osób, które nie mogą pozwolić sobie na przechowywanie w domu sprzętu do ćwiczeń.

Jak powinny być rozłożone na ciele kolce maty? 

Sama konstrukcja maty akupresurowej jest bardzo prosta. Na kawałku materiału rozmieszcza się niewielkie wielkości wypustki. Rozłożone są one równomiernie. Wystarczy rozłożyć ją na podłodze i położyć się na niej na plecach. Pod wpływem ciężaru ciała wykonywany jest wtedy delikatny masaż o właściwościach rozluźniających. Można wykonywać go zarówno, aby się rozluźnić, jak i po intensywnym treningu. Sesja na macie będzie wtedy działać podobnie jak stretching. Poprawi krążenie krwi i zrelaksuje całe ciało. 

Nacisk maty pomaga również w uwalnianiu endorfin i oksytocyny, które poprawiają samopoczucie, więc używanie maty do akupresury może również poprawić nastrój. Ma to szczególne znaczenie dla tych osób, które każdego dnia doświadczają różnego typu stresu. Działanie maty można zatem porównać do sesji jogi lub medytacji. Z korzystania z maty można uczynić codzienny rytuał. W zależności od rytmu dnia można sięgać po nią rano lub wieczorem. 

Bóle kręgosłupa, głowy — na co pomaga mata do akupresury? 

Mata jest postrzegana, jako nieinwazyjny zabieg i naturalny środek łagodzący ból. Rzeczywiście udowodnione jest jej działanie uśmierzające różne nieprzyjemne dolegliwości. Jednak na tym nie kończą się zalety maty. Kładąc się na niej, można rozluźnić całe ciało i poczuć się lekko. Dla wielu osób jest to uczucie porównywalne z dogłębnym, manualnym masażem. Tkanki ciała zostają lepiej dotlenione, przez co cały organizm i poszczególne narządy funkcjonują dużo sprawniej. Sesja na macie pomaga też w usuwaniu toksyn. 

W zależności od tego, jak bardzo ostre będą kolce danego masażera można mieć ona działanie wyciszające lub przeciwnie pobudzające. Sesja na macie będzie odpowiednia zarówno dla osób cierpiących na bezsenność, jak i tych, które potrzebują się zmobilizować do działania. 

Czy można używać maty codziennie? 

Mimo że kolce znajdujące się na macie nie są na tyle ostre, aby mogły przebić skórę, to początkowe korzystanie z nich może nie być zbyt przyjemne. Sposobem na to, aby się do nich przyzwyczaić, jest podłożenie jakiejś warstwy ochronnej, jak zwinięty ręcznik lub ubranie na siebie czegoś lekkiego. Jeśli odczuwamy dyskomfort, można też kłaść się na krócej niż zalecane 15-20 minut. Pierwsze sesje mogą być nawet kilkuminutowe. Z czasem można je stopniowo wydłużać, aż do osiągnięcia pełnej sesji. 

Czy zawsze trzeba rozkładać matę na podłodze? Rzeczywiście twarde, płaskie podłoże jest dla niej najlepsze i powoduje najbardziej widoczne efekty. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby początkowo kłaść ją na łóżku lub sofie. Są osoby, które preferują spanie na macie i spędzają na niej całą noc. Polecanym sposobem, który przynosi znaczną ulgę dla bolącego kręgosłupa, jest też ułożenie jej na siedzisku krzesła lub fotela. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas pracy przy komputerze wykonywać jednocześnie relaksujący masaż pleców. Warto spróbować i poczuć ulgę, jaką daje stosowanie maty. 

Materiał zewnętrzny

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.