Menopauza i jej pierwsze oznaki

Menopauza i jej pierwsze oznaki

Menopauza, a także poprzedzające ją przekwitanie (zwane fachowo klimakterium) nadchodzą, kiedy przysadka mózgowa zwalnia tempo. Jajniki nie uwalniają już komórek jajowych, kobiety nie mogą zachodzić w ciążę. Z procesem menopauzy wiąże się sporo uciążliwych objawów. Niemal 25% dojrzałych kobiet nie wie i nie potrafi nawet powiedzieć, czy jest w trakcie przekwitania. Sprawdź z nami, na jakie symptomy powinnaś zwrócić uwagę!

Kiedy można spodziewać się menopauzy?

Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Menopauza związana jest z gospodarką hormonalną organizmu i stopniowym zmniejszaniem wydzielania żeńskich hormonów płciowych. U każdej z nas może to wystąpić w innym czasie. Wiek, w jakim pojawią się pierwsze oznaki klimakterium, a także długość trwania niniejszego okresu to także kwestia bardzo indywidualna. W okres menopauzy kobiety wchodzą zwykle po 45 roku życia. Poprzedzające ten czas klimakterium może trwać nawet 10 lat! Chociażby dlatego warto zadbać, aby był to czas jak najbardziej dla nas komfortowy.

Czy można mówić o typowych pierwszych oznakach menopauzy?

Zdarza się, że proces przekwitania mija niezauważenie. Niestety, aż 80% kobiet dotykają przykre objawy spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej. Do tych najbardziej typowych należą:

  • zaburzenia miesiączkowania;
  • nocne pocenie się;
  • nagłe uderzenia gorąca i zaczerwienienia twarzy;
  • zimne dreszcze;
  • nagłe zaczerwienienia twarzy;
  • drażliwość;
  • kołatanie serca;
  • nocne poty;
  • bezsenność;
  • spadek formy, zmęczenie, wahania nastroju.

Ze względu na te objawy dla wielu pań klimakterium jest okresem bardzo trudnym. Wiele kobiet, które są w wieku przekwitania, nawet wypiera ze świadomości fakt, iż w organizmie zachodzą zmiany! Panie zazwyczaj uważają, że menopauza oznacza koniec kobiecości. A to nieprawda! Rozpoczyna się bowiem tylko kolejny, ciekawy etap życia! 

Jak można złagodzić pierwsze objawy menopauzy?

Przede wszystkim najlepiej zaakceptować zmiany, które zachodzą w organizmie. Kobiety, które przechodzą przez klimakterium z uśmiechem, lepiej je znoszą niż panie, które się przeciwko temu buntują. Warto również przeprowadzić domowy test na menopauzę, dostępny bez recepty. Działa on w sposób analogiczny do testu ciążowego. Wskazana jest także wizyty u ginekologa w celu rozważenia hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) fitoestrogenami roślinnymi. Specjalista pomoże również ustalić przyczynę zaburzeń miesiączkowania, jeśli nie są spowodowane przekwitaniem. 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.