Mity dotyczące odchudzania

Mity dotyczące odchudzania

Każda osoba, która miała styczność z odchudzaniem, musiała zmierzyć się z oceanem mitów dotyczących tego procesu. Ich ilość mnoży się w zawrotnym tempie. Na szczęście Polacy coraz częściej zaczynają podchodzić do odchudzania w sposób umiejętny i świadomy. Czy w najbliższym czasie zamierzasz stoczyć batalię ze zbędnymi kilogramami? Już teraz sprawdź mity dotyczące odchudzania. Nie daj się zwieść fałszywym informacjom o BMI czy szkodliwym białku. 

MIT 1: BMI prawdę Ci powie

BMI nigdy nie powinno być wyrocznią. Indeks ten może okazać się pomocny przy ustaleniu odpowiedniej dla nas wagi ciała, ale należy pamiętać, że nie jest on doskonały. Wskaźnik BMI to nic innego jak wynik prostego obliczenia: masę ciała dzielimy przez wzrost podniesiony do kwadratu. Otrzymaną liczbę porównujemy ze specjalną tabelką i sprawdzamy, czy nasza waga jest odpowiednia dla wzrostu. Brzmi rozsądnie? Tylko po części, ponieważ indeks ten nie uwzględnia w obliczeniach procentu tkanki mięśniowej. Ta waży więcej od tłuszczu i zdarza się, że atleci, mogą mieć wg tego indeksu… nadwagę. Nie wiesz, jak policzyć BMI? Godne polecenia są kalkulatory BMI dostępne w sieci.

MIT 2: owoce nie tuczą

Owoce z pewnością dobrze sprawdzają się podczas diety jako desery i zamienniki zwykłych słodkości. Nie oznacza to jednak, że osoba na diecie powinna je jeść bez umiaru. Dlaczego? Ponieważ owoce są bardzo bogate w cukry –  wyjątkowo niedobre dla kogoś, kto walczy ze zbędnymi kilogramami!

MIT 3: na diecie unikaj białka

Całkowita rezygnacja z białka podczas diety to błąd! To właśnie białko jest głównym budulcem mięśni! Jeśli więc zależy nam na tym, by nasze ciało przypominało wyglądem wyrzeźbionych antycznych bogów, nie powinno go zabraknąć w codziennym menu. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku!

MIT 4: produkty tylko light

Niestety, ale producenci żywności light lubią nieco podkoloryzować rzeczywistość. Układając dietę dla siebie, nie zawsze warto całkowicie oprzeć się na produktach rzekomo „lekkich”. Choć mogą one mieć mniejszą zawartość tłuszczu od swej tradycyjnej wersji, to istnieje spore ryzyko, że znajdziemy w nim inne niezbyt korzystne dla linii składniki. Dlatego dokładnie czytajmy to, co zawierają w sobie dane produkty.

MIT 5: głodówka

Ograniczanie jedzenia jest oczywiście elementem diety, ale nie oznacza, że powinniśmy zagładzać się do granic możliwości. Odchudzanie w dużej mierze zależy od tego, by zmienić swoje nawyki żywieniowe, zacząć regularnie uprawiać sport oraz uregulować procesy trawienne. Zamiast się więc głodzić, lepiej dokonać rewolucji w swym jadłospisie i uzupełnić go wartościowymi produktami. 

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: BMI - kobieta.wp.pl

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.