Przygotuj się do odchudzania - wskazówki jak zacząć

Osoby, które próbowały zrzucić zbędne kilogramy wiedzą doskonale, jak trudne jest to zadanie. Na początku pojawia się jednak podniecenie, mamy przed sobą nowe zadanie. Pełni pozytywnych emocji wyobrażamy sobie, jak będziemy wyglądać, gdy skończymy się odchudzać. Mocno zmotywowani przystępujemy do działania. Niestety, dość często odchudzanie kończy się już po kilku dniach. Jak więc nie zmarnować początkowego zapału? Poniżej dowiesz się jak przekuć swój zapał w działania przynoszące spodziewane rezultaty. 

Wybierz odpowiedni moment

Szansę na utratę zbędnych kilogramów zwiększymy poprzez wybór odpowiedniego czasu na rozpoczęcie kuracji odchudzającej. Utrata nadprogramowego balastu jest trudna gdy towarzyszy nam stres oraz nieodpowiednia dawka snu. Hormony wydzielane przez stres przekładają się na napady wilczego głodu. Wtedy właśnie jemy najwięcej niezdrowych, słodkich i tłustych przekąsek. Gdy organizm nie może poradzić sobie z tak dużą dawką energii, zamienia ją w tkankę tłuszczową. Brzuch rośnie w oczach, tam zwykle gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej. Odchudzanie trzeba więc przemyśleć. Najlepszym wyjściem jest stworzenie planu odchudzania. Każdy kolejny krok dzielący nas od szczupłej sylwetki powinien być przemyślany. 

Gdy plan odchudzania wdrożymy w nieodpowiednim, bardzo nerwowym czasie istnieje duże prawdopodobieństwo porzucenia zamierzeń. Ryzykujemy całkiem sporo. Wszelkie eksperymenty diet odchudzających odbijają się negatywnie na naszym metabolizmie. To zaś prowadzi do powstawania efektu jojo.

Mierz siły na zamiary

Częstym błędem w odchudzaniu jest stawianie sobie zbyt wyśrubowanych celów. Jeśli podzielimy zadanie w postaci odchudzania na kilka etapów, łatwiej będzie nam realizować cel każdego poszczególnego etapu niż całości. Mniejszym przerażeniem napawa nas bowiem konieczność zgubienia 2 kg w ciągu miesiąca niż 15 w ciągu kilku miesięcy. 

Nie można też odchudzać się kosztem swojego zdrowia. Powszechnie uważa się, że najbezpieczniej jest tracić około 1 kg w ciągu 7 dni. Wtedy mamy też większe szanse na to, że uzyskana waga utrzyma się dłużej. Zwiększymy swoją motywację, jeśli przed odchudzaniem dokładnie zmierzymy całe swoje ciało. Raz na tydzień warto kontrolować postępy w odchudzaniu. Dobrze jest się zmierzyć, a przede wszystkim zważyć. Nawet lekkie postępy będą działać na nas motywująco. 

Z drugiej jednak strony nie zawsze warto kierować się tylko i wyłącznie wynikiem wskazanym przez wagę. Przy intensywnych ćwiczeniach siłowych zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej na korzyść masy mięśniowej. Mięśnie są cięższe niż tłuszcz, w efekcie czego rezultaty na wadze mogą być mało widoczne. Dlatego tak ważne jest to, by podczas odchudzania również się mierzyć. 

Odchudzanie krok po kroku

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dotyczącym odchudzania. Dieta i ćwiczenia mogą być dużym szokiem dla organizmu, zwłaszcza gdy przez wiele miesięcy nasza aktywność fizyczna ograniczała się do niezbędnego minimum. Zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie większej aktywności sportowej, powinna być przeprowadzane stopniowo. Próba realizacji wszystkich celów, łącznie z drastyczną dietą może okazać się zbyt trudna. Mierz zatem siły na zamiary!

W pierwszej kolejności warto jeść nieco mniejsze porcje posiłków o stałych godzinach. Słodycze i niezdrowe przekąski warto stopniowo zastępować owocami czy warzywami. Krok za krokiem nauczymy się stosować do nowych nawyków, tak by weszły nam w krew. Przejście na dietę odchudzającą nie będzie dla nas już tak wielkim szokiem. 

Zdrowy sposób odżywiania

Ludzie, jak to ludzie – różnią się między sobą wszystkim, między innymi upodobaniami smakowymi. Różnimy się również metabolizmem i szybkością reakcji na stosowanie poszczególnych diet. Dlatego w poszukiwaniu idealnej diety lepiej zapomnieć o diecie dobrej dla wszystkich. Tak zwane diety cud przyczynią się raczej do pojawienia się efektu jojo niż zgubienia zbędnych kilogramów. 

Jadłospis powinien zawierać produkty zdrowe – takie, które naprawdę lubimy jeść. Dla wielu liczy się z pewnością również czas potrzebny do przygotowania posiłków. Zdrowa dieta powinna dostarczać wszystkich potrzebnych do życia składników odżywczych. Nie wolno też drastycznie zaniżać kaloryczności posiłków. Nawet na restrykcyjnej diecie powinniśmy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kalorii, tak by później nie borykać się z problemami zdrowotnymi. Dieta zawierające ulubione zdrowe warzywa i owoce pozwoli łatwiej przejść przez zmianę nawyków. 

Osoby decydujące się na dietę chcą jak najszybciej zobaczyć pierwsze efekty. Dlatego wybierają niezdrowe diety niskokaloryczne, niezaspokajające zapotrzebowania naszego organizmu na energię. W ten sposób powstaje jedynie ryzyko wystąpienia efektu jojo. Organizm, który nigdy nie jest pewien tego czy pokarm zostanie mu dostarczony, szybko uczy się gromadzić dodatkowe kalorie na zapas. Lepiej zatem unikać drastycznych zmian. Objętość posiłków należy zmniejszać krok po kroku. 

Myśl pozytywnie o zmianach

Wszystko zaczyna i kończy się w naszej głowie. Niepowodzenia w odchudzaniu są często wynikiem błędnych przekonań. Do odchudzania nie można podchodzić jak do najgorszego doświadczenia. Nie można kojarzyć diety wyłącznie z samymi wyrzeczeniami. Do zmiany nawyków żywieniowych trzeba podejść pozytywnie. Warto cały czas myśleć o dobrych stronach diety, o tym co dzięki niej zyskamy. Wyobraźmy sobie, jak będziemy wyglądać po zakończeniu odchudzania. le dobrego wyniknie z porzucenia złych nawyków żywieniowych. Ile na odchudzaniu zyska nasze zdrowie i dobry humor? 

Aktywność sportowa

Szybsze efekty odchudzania uzyskamy stosując zarówno dietę, jaki i aktywność fizyczną. Większa dawka ruchu przyczyni się do poprawy metabolizmu. W trakcie wysiłku fizycznego zostaną wydzielone endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki temu zyskamy na dobrym samopoczuciu oraz pięknej cerze. Pamiętajmy jednak, że ćwiczenia powinny trwać minimum pół godziny. Dopiero po 20 minutach wysiłku zaczyna się proces spalania tkanki tłuszczowej. 

Spalanie zbędnych kalorii jest długotrwałym działaniem. Lepiej więc podejść do tematu dobrze przygotowanym psychicznie. Nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, lepiej krok po kroku zbliżać się do wymarzonej sylwetki.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.