Nadciśnienie - czym jest i jak się je leczy?

Nadciśnienie - czym jest i jak się je leczy?

Jedną z najczęstszych chorób, jakie w ostatnim czasie dotykają ludzi XXI wieku jest nadciśnienie tętnicze. Bardzo często osoby, które chorują na to schorzenie nawet nie wiedzą o jego istnieniu. Bywa bowiem, że chorobie tej towarzyszą jedynie ból głowy, a pozostałe objawy są ukryte, niewidoczne gołym okiem. Podwyższone ciśnienie może występować także podczas stanu zapalnego, w momencie stresu czy po wysiłku fizycznym. Warto jednak wiedzieć, czym jest i jakie leki na nadciśnienie są dostępne w naszych aptekach.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie, inaczej określane jako podwyższenie ciśnienia tętniczego to nic innego, jak schorzenie, podczas którego całkowicie zmieniają się nasze parametry. Podwyższone ciśnienie tętnicze można scharakteryzować w momencie, kiedy ciśnienie skurczowej jest większe lub równe 140 mm H, z kolei ciśnienie rozkurczowe wynosi więcej lub jest równe 90 mm Hg. Jest to wtedy nadciśnienie pierwszego stopnia, które, jak sama nazwa mówi, jest najlżejszą odmianą tej choroby. Nic więc dziwnego, że ludzie w średnim wieku, ale też starsi są zachęcani do regularnego mierzenia ciśnienia. Można wtedy szybko wykryć, jak ono się zmienia i czy idzie w złą stronę, czy może jednak nie. Szybkie wykrycie nadciśnienia oraz dobranie leków może sprawić, że choroba będzie pod kontrolą lub się cofnie.

Leki na nadciśnienie - jakie stosuje się podczas leczenia farmakologicznego?

Bardzo często w leczeniu nadciśnienia stosuje się specjalne leki. Obecnie leczenie farmakologiczne jest bardzo dobrze rozwinięte, dlatego można wybierać w kilku dobrych preparatach. Wymagają one jednak rzetelnego przyjmowania o ściśle określonych porach, a także małych zmian w diecie. DO najczęściej stosowanych leków w nadciśnieniu należą:

  • beta-blokery,
  • blokery receptora angiotensynowego,
  • blokery kanału wapniowego,
  • diuretyki, inaczej leki moczopędne,
  • inhibitory konwertazy amngiotensyny.

Na jakość przyjmowanych leków oraz efekty leczenia może wpłynąć wiele czynników z zewnątrz. Nadmierne spożywanie soli nie jest wskazane podczas leczenia nadciśnienia, warto więc bardzo dokładnie stosować się do zaleconej diety w celu obniżenia ciśnienia. Leki stosowane muszą być dobrze dobrane do pacjenta, a wiadomo, że każdy z nas ma inną tolerancję, inny organizm, dlatego mogą różnić się efekty leczenia. Istotne jest, bo wykluczyć palenie papierosów, które nie jest pożądane w czasie terapii nadciśnienia. 

Na jakie leki należy uważać, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi?

Nieleczone nadciśnienie może przynieść sporo niepożądanych konsekwencji. Jedną z nich są zawroty głowy, które mogą po jakimś czasie doprowadzić do udaru mózgu. Po wykryciu nadciśnienia warto uważać na inne leki, które muszą zostać wykluczone, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, czyli substancje zawierające ibuprofen. Leki hormonalne także nie są zalecane podczas leczenia nadciśnienia. Nie wolno w tym czasie podawać również adrnealiny czy neoadrenaliny. 

Dodanie do swojej diety innych leków, niż leki na nadciśnienie, może powodować wzrost ciśnienia lub nadmierne obniżenie ciśnienia. Nie są to pożądane sytuacje, ponieważ mogą również prowadzić do różnych sytuacji zagrażających życiu, np. zawału serca i innych.

Podczas leczenia należy również uważać na produkty do jedzenia i picia. Odradzanym, a wręcz zakazanym elementem diety sok z grejpfruta. Może doprowadzić do gorszego wchłaniania leków na nadciśnienie, a ponadto wchodzi w niekorzystne reakcje z lekami przez co może dawać bardzo niepożądane efekty.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.