Jak postępować w przypadku niedociśnienia tętniczego?

Jak postępować w przypadku niedociśnienia tętniczego?

Gdy doskwiera nam niskie ciśnienie, stale czujemy się zmęczeni, senni i cierpimy na częste i silne bóle głowy, może to oznaczać, iż doskwiera nam niedociśnienie tętnicze. Dolegliwość ta, inaczej nazywana hipotonią, jest spotykana u coraz to większej ilości pacjentów, zazwyczaj towarzyszy im utrzymujące się, niskie (poniżej 100 mm Hg) ciśnienie tętnicze, czemu towarzyszą również nudności, a niekiedy nawet omdlenia.

Czym jest hipotonia?

Określana jest również jako niedociśnienie tętnicze pierwotne, wbrew pozorom nie jest łatwo wykryć tę chorobę, ponieważ objawy są powszechne i wskazują na wiele innych przypadłości. Zazwyczaj taka diagnoza stawiana jest w przypadku pacjentów, u których nie da się jasno określić przyczyn pierwotnych tak niskiego ciśnienia, a wszystkie pozostałe choroby zostały wykluczone. Próbując wyjaśnić, skąd bierze się ta choroba, lekarze doszli do wniosków, iż pacjenci z tą dolegliwością posiadają znacznie mniej elastyczne ściany naczyń tętniczych, a co za tym idzie – ich napięcie jest mniejsze. W konsekwencji zmniejsza się również opór obwodowy dla krwi, która przepływa przez naczynia tętnicze, co powoduje spadek ciśnienia u człowieka. Dodatkowo takie czynniki, jak wysokie temperatury lub niskie ciśnienie atmosferyczne mogą potęgować spadki ciśnienia w organizmie, co doprowadzi do pogorszenia się naszego samopoczucia.

Jak radzić sobie z niedociśnieniem tętniczym pierwotnym?

Objawy niedociśnienia tętniczego są dobrze każdemu znane i ciężko jest znaleźć odpowiednie leki, które pomogłyby nam się z tym uporać, lepiej jednak zadbać odpowiednio o siebie i zmienić tryb życia, niż brać farmaceutyki i oczekiwać znacznej poprawy. Jeśli jednak doskwierają nam bardzo uciążliwe objawy, takie jak omdlenia czy częste wymioty oraz bardzo silne bóle głowy należy jak najszybciej zareagować i udać się do lekarza, by przepisał nam specjalne leki na podniesienie ciśnienia krwi. 

Są jednak różnego rodzaju domowe metody, które pomogą nam uporać się z niskim ciśnieniem i znacznie poprawią nasze samopoczucie. Tutaj duże znaczenie ma nawet prawidłowe odżywianie się: lepiej więc postawić na większą liczbę posiłków w ciągu dnia, a ograniczyć spożywane przez nas porcje. Ponadto regularne uprawianie aktywności fizycznej może unormować nasze ciśnienie – wystarczy jazda na rowerze, rolkach, czy pływanie kilka razy w tygodniu, aby zauważyć znaczną poprawę. Nie zapominajmy o tym, aby dobrze się wysypiać, nie chodzi tu tylko o czas spania, ale również materac czy pozycję, w której śpimy. 

Nie dopuszczajmy jednak do stanu, w którym jesteśmy skrajnie przemęczeni. W walce z niedociśnieniem tętniczym pomocne jest rzucenie nałogów: palenie papierosów czy częste picie alkoholu obniżają ciśnienie, powodując liczne zaburzenia w naszym organizmie. Aby pozbyć się uciążliwych objawów towarzyszących tej chorobie, powinniśmy zmienić dietę: wzbogacić ją w warzywa i owoce, natomiast ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów, a także wypijać przynajmniej 2 litry wody niegazowanej dziennie.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.