Blizny u dzieci często są efektem zranień skóry, bywają także następstwem zabiegów chirurgicznych lub pojawiania się zmian skórnych. U dzieci najczęściej występują tzw. blizny przerostowe, pojawiające się po zagojeniu niegroźnej rany. Z pewnością, nie da się uchronić tryskające energią dzieci od drobnych wypadków, otarć czy blizn. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów pozwalających zmniejszyć widoczność blizn u najmłodszych.
Jak dbać o blizny u dzieci?
W momencie zranienia skóry, w jej obrębie dochodzi do wielu intensywnych procesów regeneracyjnych i podziałów komórkowych. Po pewnym czasie rana goi się, a wcześniej zraniony fragment skóry zaczyna znacząco odróżniać się od zdrowych partii. Zwykle uszkodzony obszar charakteryzuje się nienaturalnym kolorem skóry, bywa nierówny i opuchnięty. Z czasem w naturalny sposób blizna zmniejsza się i rozjaśnia. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można zmniejszyć widoczność blizn u dzieci. W przypadku wygojonych już ran fantastycznie sprawdzają się preparaty i kremy na blizny u dzieci.
Działania pozwalające zredukować widoczność blizn to między innymi:
- Dbanie o czystość rany: Niezaleczona jeszcze rana musi być utrzymywana w czystości, aby uniknąć wszelkich infekcji. Pamiętaj, by oczyścić dziecku ranę dziecku, zawsze, gdy tylko miała kontakt z brudem czy kurzem. Wskazane jest używanie żeli oczyszczających, lecz pamiętaj, by nie nadużywać wody utlenionej. Niekiedy niszczy ona nowe komórki skóry i wydłuża procesy gojenia.
- Usunięcie szwów w odpowiednim czasie: Jeżeli rana dziecka wymagała założenia szwów, bardzo ważne jest usunięcie ich w odpowiednim czasie. Jeżeli zostaną one usunięte za szybko, rana może się otworzyć, jeśli za późno - na skórze mogą pozostać dodatkowe ślady i blizny.
- Unikanie rozciągania skóry: Niektóre sporty lub ciuchy nieustannie ocierające się o zraniony obszar, mogą spowodować rozejście się szwów. Przez kilka tygodni dziecko powinno zrezygnować z niektórych zabaw lub sportów, po to, by nie doprowadzić do powstania szerokiej blizny.
- Stosowanie technik masażu: Masaż blizny wykonywany raz dziennie pozwoli zoptymalizować procesy bliznowacenia.
- Unikanie działania promieni słonecznych: Podczas ekspozycji na słońce, blizny podatne są na ciemną pigmentację. Stosuj krem o bardzo wysokiej ochronie przeciwsłonecznej.
- Używanie kremu na blizny: Dobry krem na blizny dla dzieci złagodzi skórę oraz wspomoże jej odbudowę. Pamiętaj jednak, by zacząć używać preparatów na blizny dopiero po wygojeniu się rany.
Krem na blizny dla dzieci
Preparaty i kremy na blizny (https://gemini.pl/kategoria/dziecko/zdrowie-dziecka/skaleczenia-i-blizny) mogą zmniejszyć widoczność zmiany. Należy jednak pamiętać, by stosować je dopiero na wygojonej ranie. Leczenie blizn mogą wspomóc żele silikonowe z dodatkiem allantoiny, heparyny, śluzu ze ślimaka czy masy perłowej. Dużą popularnością cieszą się także kremy z retinoidami. Pochodna witaminy A, ma właściwości złuszczające, dzięki której pobudzana skóra szybciej regeneruje się. Ponadto kremy na blizny mają właściwości zmiękczająco - ochronne oraz nawilżające wierzchnie warstwy naskórka.
Wybrane maści i kremy na blizny dla dzieci to:
- Scagel Kids,
- Bliznasil,
- Raniseptol,
- No- Scar, krem przeciw bliznom,
- Sutricon UV Protect,
- Cepan,
- Dermatix,
- Cicatridina krem.
Najlepsze efekty przynosi stosowanie preparatów zgodnie z ich ulotkami. Warto jednak pamiętać, że produkty przeznaczone do leczenia blizn wolno się wchłaniają. W czasie stosowania maści lub kremów należy unikać noszenia obcisłej odzieży. Leczenie blizn wymaga cierpliwości i skuteczności, jednak bardzo często udaje się zminimalizować widoczność zmian na skórze.