Coraz więcej osób stara się świadomie dbać o swoje zdrowie. Stawiamy na zdrowe nawyki, zwracamy uwagę na profilaktykę, skłaniamy się ku naturalnym rozwiązaniom. Czy naturalne suplementy diety mogą nam w tym pomóc? Co wpływa na ich jakość i bezpieczeństwo? Czym kierować się przy wyborze, aby uniknąć rozczarowań? Porozmawialiśmy na ten temat z ekspertem – p. Sandrą Dąndera, kierowniczką laboratorium firmy ExtractHome.
Czy suplementacja jest potrzebna? Kiedy warto sięgać po suplementy diety?
Suplementacja w tradycyjnym ujęciu to dodatkowe uzupełnienie witamin i składników mineralnych. Większość składników odżywczych powinniśmy przyjmować z pokarmem, ale w dzisiejszych czasach, kiedy żywność jest wysoce przetworzona, witamin i minerałów może w organizmie zabraknąć. Żeby ustalić, jakich konkretnie składników brakuje naszemu organizmowi, najlepiej wykonać badania krwi i skonsultować się z lekarzem specjalistą. Takie niedobory w pierwszej kolejności powinniśmy uzupełniać dobrze dobraną, zbilansowaną dietą, dopiero później wprowadzać suplementy diety.
Nasze suplementy diety różnią się od tradycyjnych produktów dostępnych na rynku. Pozwalają one wzbogacić dietę o konkretne bioaktywne substancje, np. przeciwutleniacze, adaptogeny czy inne drogocenne związki, których nie jesteśmy w stanie przyjąć wcale lub w wystarczającym stężeniu wraz z jedzeniem.
Czym różnią się naturalne suplementy diety od syntetycznych?
Naturalne suplementy diety – jak sama nazwa wskazuje – pochodzą z surowców naturalnych. Nie zawierają konserwantów, sztucznych dodatków i barwników. Z początkiem XX w. wzrosło zainteresowanie suplementacją i zaczęto badać wpływ chemicznych preparatów na organizm człowieka. Na rynku pojawiło się wiele syntetycznych produktów, które znacząco wpływają na metabolizm i gwarantują szybkie rezultaty, ale mają wiele skutków ubocznych.
W ostatnim czasie naturalne suplementy diety cieszą się coraz większą popularnością ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości, bezpieczeństwo stosowania i dostępność.
W jaki sposób pozyskuje się naturalne składniki suplementów diety?
Zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać, składniki naturalnych suplementów możemy pozyskać na kilka sposobów. Najbardziej ekologiczną i bezpieczną metodą pozyskiwania ekstraktów jest ekstrakcja dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym. Jest to proces, w którym rolę rozpuszczalnika pełni CO2, który w warunkach wysokiego ciśnienia i temperaturze ok. 31 stopni C przechodzi w stan nadkrytyczny. Można by powiedzieć, że jest jednocześnie ciekły i gazowy. Posiada najlepsze właściwości obu tych stanów skupienia – inne związki rozpuszcza jak ciecz, a w ciała stałe wnika jak gaz. Proces przebiega w stosunkowo niskich temperaturach, bez dostępu tlenu i światła. Dzięki kontroli parametrów ekstrakcji powstały ekstrakt zawiera możliwie najwyższe stężenia drogocennych, bioaktywnych substancji, bez produktów ubocznych procesu utleniania i degradacji termicznej. W normalnych warunkach dwutlenek węgla jest gazem, dlatego samoczynnie ulatnia się z ekstraktu, zaraz po opuszczeniu ekstraktora. W przeciwieństwie do wielu metod ekstrakcji nie ma ryzyka zanieczyszczenia końcowego produktu rozpuszczalnikiem.
Czy naturalne suplementy diety są bezpieczne?
Rośliny, z których pozyskuje się dzisiaj naturalne suplementy diety, są wykorzystywane m.in. w tradycyjnej medycynie Chin, Japonii czy indyjskiej Ajurwedzie. Zatem ich prozdrowotne właściwości znane są ludzkości od tysięcy lat. Wraz ze wzrostem zainteresowania naturalnymi metodami poprawy kondycji organizmu, prowadzonych jest wiele badań naukowych nad wpływem, toksycznością i skutkami ubocznymi stosowania roślin i grzybów medycznych. Badacze zgodni są co do tego, że większość naturalnych substancji jest całkowicie bezpieczna, nie jest toksyczna i nie wykazuje skutków ubocznych podczas stosowania.
Pomimo tego, że naturalne suplementy są uznane za bezpieczne, niektóre z nich mogą wchodzić w niepożądane reakcje z lekami na receptę lub wywoływać reakcje alergiczne. Zalecamy konsultację z lekarzem przed wprowadzeniem suplementów do diety oraz obserwację, jak organizm reaguje na daną substancję.
Kiedy możemy powiedzieć, że suplement diety jest dobrej/wysokiej jakości?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na surowiec wykorzystywany do produkcji takiego suplementu diety, czy przy uprawie nie wykorzystywano rakotwórczych pestycydów i czy nie zawierają innych zanieczyszczeń, np. metali ciężkich. Roślina roślinie nie równa. Suplementy z suszonych ziół od różnych producentów, a nawet z dwóch różnych partii jednego producenta, mogą diametralnie różnić się nie tylko zawartością, ale także obecnością pożądanych substancji. Dlatego bardzo ważną częścią jest badanie laboratoryjne w celu potwierdzenia jakości surowca i – w przypadku ekstrakcji – produktu końcowego, czyli ekstraktu. Rodzajów ekstrakcji jest wiele. Najpopularniejsze są ekstrakcje z wykorzystaniem klasycznych rozpuszczalników, np. alkoholu, ale stosowane są także te bardziej toksyczne, jak heksan. Oczywiście te najtańsze i najmniej ekologiczne metody ekstrakcji często skutkują produktem niskiej jakości, pełnym zanieczyszczeń, pozostałości rozpuszczalników i produktów reakcji ubocznych, np. utleniania.
Czym powinniśmy się kierować, wybierając suplementy diety?
Wybierając suplement diety, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na surowiec, z jakiego wykonany jest suplement diety, czy producent udostępnia badania laboratoryjne zarówno surowca, jak i gotowego produktu, sposób jego obróbki i formę, w jakiej chcemy go przyjmować. Na rynku dostępne jest wiele form – kapsułki, tabletki, pastylki, proszki do przygotowania zawiesiny bądź roztworu, lub w formie płynnej. Wszystkie nasze suplementy diety są w formie płynnej, żeby zapewnić jak najbardziej optymalne wchłanianie substancji do organizmu. Najnowsze badania suplementów diety wykazują, że większość kapsułek i tabletek rozpuszcza się zbyt późno w naszym układzie pokarmowym, co za tym idzie – nie są skuteczne.
Gdzie szukać naturalnych suplementów diety?
Naturalne suplementy diety warto kupować od sprawdzonych dostawców, którzy deklarowane zawartości substancji potwierdzają badaniami laboratoryjnymi. Obecnie naturalne suplementy można znaleźć w aptekach, sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością, a także w internecie.
Jako jedni z nielicznych w Polsce produkujemy ekstrakty w oparciu o metodę ekstrakcji nadkrytycznym CO2. Metoda ta pozwala nam na osiągnięcie standardów farmaceutycznych.
Co stanowi podstawę Państwa misji?
Chcemy dostarczyć klientom naturalne suplementy diety i żywność funkcjonalną najwyższej jakości. Nasze produkty, dzięki metodzie, jaką je pozyskujemy, są wolne od zanieczyszczeń. Nie używamy toksycznych rozpuszczalników, substancji konserwujących oraz sztucznych aromatów i barwników. Przed wystawieniem każdej partii na rynek, szczegółowo badamy nasze ekstrakty, dlatego nasi klienci mają pewność, że dostają produkt najwyższej jakości. Współpracujemy z placówkami naukowymi i uczelniami wyższymi z całej Polski, zarówno w sferze dydaktyki, jak i w projektach badawczych i rozwojowych.
Jakie produkty posiadają Państwo w swojej ofercie? Na czym Państwo bazują?
W ofercie ExtractHome posiadamy oleje i ekstrakty pozyskiwane metodą ekstrakcji dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym. Są to m.in. oleje funkcjonalne – z nasion czarnuszki, ostropestu, lnu i wiesiołka oraz oleje konopne zawierające naturalnie występujące fitoskładniki (m.in. CBD i CBG, bez THC). Na nich bazujemy suplementy linii Magic Health Food, które są wzbogacone o ekstrakt z Ashwagandhy, oregano i soplówki jeżowatej. Jako jedyni w Polsce pozyskujemy ekstrakt z soplówki jeżowatej i oznaczyliśmy w nim zawartość hericenonów – bioaktywnych związków wpływających na prawidłowe działanie układu nerwowego.