Nerwica gardła (przełyku) jest jednym z objawów zaburzeń lękowych. Odczuwany ucisk w gardle i przełyku nie ma jednak odzwierciedlenia w stanie fizycznym. Dolegliwość pojawia się w następstwie nadmiernego i silnego stresu. U niektórych osób atak nerwicy gardła uniemożliwia nawet swobodne mówienie.
Co powoduje nerwicę gardłową?
Nerwica gardłowa, nazywana też nerwicą przełyku, jest dolegliwością o podłożu psychosomatycznym. Zalicza się ją do grupy zaburzeń lękowych i nerwicowych. Objawy w postaci ucisku gardła i przełyku pojawiają się w następstwie silnego stresu lub lęku. Specyficzna dolegliwość nie ma jednak przełożenia na stan fizyczny chorego. W rezultacie zgłaszane przez pacjenta dolegliwości są trudne do zdiagnozowania, gdyż mają jedynie charakter napadowy i epizodyczny. Brak zrozumienia otoczenia i odczuwalnych objawów sprawiają, że ataki zaczynają się nasilać i prowadzić do rozwoju cięższej postaci nerwicy.
Objawy nerwicy gardła i przełyku
Objawy nerwicy gardłowej umiejscawiają się w gardle, krtani, tchawicy i przełyku. Doświadczający ataku odczuwa zalegające w gardle ciało obce i coraz bardziej zaciskający uścisk na szyi. W łagodnej postaci dolegliwości ustępują samoistnie w krótkim czasie. W przypadku cięższych zaburzeń atak nerwicy gardłowej rozwija się, a chory odczuwa również ucisk w klatce piersiowej, problemy ze swobodnym mówieniem, przełykaniem pokarmów i napojów, przełykaniem śliny. Do typowych objawów nerwicy przełyku zalicza się również napadowe bóle głowy i brzucha, silne napięcie mięśni brzucha. W niektórych przypadkach atak nerwicy przełyku przebiega z mylącymi dolegliwościami, np. z arytmią, chwilowymi problemami z widzeniem, nagłym wzrostem ciśnienia. Występowanie tak niejasnych objawów znacznie utrudnia diagnostykę i jest mylące dla pacjenta. U niektórych osób epizod nerwicy gardłowej jest wstępem do ataku paniki, który objawia się m.in. poczuciem niemocy swobodnego oddychania, które nie ma jednak przełożenia na fizyczny stan chorego. Wszystkie odczuwane objawy pozostają jedynie w sferze psychicznej.
Jak sobie radzić z nerwicą gardła?
Przewlekła postać nerwicy gardła wymaga konsultacji u psychologa. Leczenie jest wskazane szczególnie w przypadku osób, u których atak powoduje problemy z mówieniem, oddychaniem, spożywaniem pokarmów i napojów. W łagodnym stadium nerwicy stosowana jest psychoterapia, mająca na celu uświadomienie pacjentowi, iż odczuwane objawy są jedynie skutkiem lęku, a ucisk gardła nie ma postaci fizycznej i nie zagraża jego życiu lub zdrowiu. Rodzaj terapii dobierany jest do osobowości pacjenta, jego umiejętności reagowania na sytuacje stresowe. W przypadku zaawansowanej i ciężkiej postaci nerwicy gardła, której ucisk przeradza się w atak paniki, lekarz może zastosować połączenie psychoterapii z farmakoterapią.