Niezwykłe właściwości mięty pieprzowej

Niezwykłe właściwości mięty pieprzowej

Środki farmaceutyczne o działaniu leczniczym tworzone są często na bazie składników występujących w roślinach. Dlaczego więc nie czerpać z natury garściami i sięgać po lecznicze rośliny? Bez wątpienia za taką możemy uznać miętę pieprzową. Zwłaszcza, że ma ona działanie nie tylko lecznicze ale również orzeźwiające. 

Mięta, która leczy

Genezy terminu „mięta“ należy szukać w mitologi greckiej. Tak nazywała się nimfa przeobrażona w tę roślinę. Mięta pieprzowa występuje praktycznie w każdym zakątku świata. Cechą charakterystyczną mięty jest bardzo intensywna woń wydzielana przez roślinę. Do celów leczniczych ludzie żyjący przed wiekami wykorzystali głównie liście rośliny. Na bazie mięty skutecznie pozyskiwano również specjalny olejek. Dzisiaj wiemy już dlaczego mięta ma tak doskonałe właściwości lecznicze. Wszystko za sprawą jej unikalnych prozdrowotnych składników: kwasów fenolowych, hesperydyny, luteoliny czy też rutyny. 

Liście mięty mają dobroczynny wpływ na układ pokarmowy. Działają w sposób rozkurczowy na mięśnie znajdujące się w układzie pokarmowym. Wywary na bazie liści mięty od wieków więc stosowane są na dolegliwości układu pokarmowego - na wzdęcia oraz zaparcia. Mentol zawarty w liściach mięty poprawia trawienie. Zwiększa się ilość żółci w żołądku. Herbaty na bazie mięty są szczególnie zalecane przy tłustych i kalorycznych posiłkach. Wywary z liści miętowych są więc idealne dla osób z zaburzeniami trawienia.

Co więcej, mięta pieprzowa zwalcza bakterie odpowiedzialne za groźne choroby układu pokarmowego, takie jak gronkowce, Salmonella, czy E.coli. Działanie to zostało udowodnione za pomocą badań in vivo oraz in vitro. Poza właściwościami antybakteryjnymi mięta pieprzowa wykazuje działanie przeciwwirusowe. Zaleca są zatem stosowanie wywaru z mięty pieprzowej u osób borykających się z opryszczką. Mięta może też poprawiać nasze samopoczucie, szczególnie u osób narażonych na przewlekły stres. Łagodzi nerwy, pomaga pokonać bóle głowy.

Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, miętę możemy znaleźć w wielu produktach spożywczych. Jest również składnikiem wielu suplementów diety pomagających w walce z odchudzaniem oraz suplmentów pomagających z problemami z erekcją, których opinie można znaleźć w naszym serwisie.

Jaka działa olejek miętowy

Olejek miętowy pozyskuje się z liści mięty. Dzięki swoim specyficznym właściwościom olejek miętowy pomaga przy chorobach układu oddechowego. Przy przeziębieniach oraz problemach z oddychaniem warto zdecydować się na inhalację z wykorzystaniem olejku uzyskanego z mięty pieprzowej. Mięta pozwala szybciej pozbyć się wydzieliny z płuc. Działa wykrztuśnie. Nic więc dziwnego, że ekstrakty z olejku miętowego stanowią bazę wszelkich preparatów na ból gardła. Dzięki nim można szybciej wrócić do zdrowia. Olejek miętowy jest też często wykorzystywany w kosmetologii.

Preparaty na bazie mięty sprawiają, że w letnie upalne dni czujemy się odświeżeni. Olejki miętowe łagodzą również podrażnienia skóry, między innymi świąd. Przy problemach z poceniem się stóp warto sięgnąć po kosmetyki na bazie mięty pieprzowej. Składniki zawarte w olejku miętowym wykazują działanie antygrzybicze. Tak jak przy kosmetykach dających efekt orzeźwienia, tak również przy napojach letnich z dodatkiem mięty możemy czuć się odświeżeni. Napoje z miętą szybko zaspokajają pragnienie.

Jak widać, mięta pieprzowa wykorzystywana jest na wiele sposobów. Stanowi składnik wielu kosmetyków, produktów spożywczych no i oczywiście środków farmakologicznych. Od wieków mięta pieprzowa znana jest jako naturalny środek leczniczy.

Zapraszamy również do przeczytania innych naszych artukułów dotyczących zdrowego odżywiania. Jednym z pokarmów, które omawialiśmy jest kasza jaglana, a innym czosnek niedzwiedzi.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.