Męczą Cię uporczywe wzdęcia? Masz problem z zaparciami? Lactulosum to środek, który zwalczy Twoje problemy. To lek w formie syropu, dlatego można go podawać nawet niemowlętom. Stosowany w celu uregulowania częstotliwości wypróżnień oraz dostępny bez recepty, co jest jego dodatkowym atutem, ponieważ nie każdy pacjent żywi entuzjazm do przyznawania się do swoich gastrologicznych dolegliwości.
Jak działa Lactulosum?
W czym tkwi jego skuteczne działanie? W składzie syropu zawarta jest laktuloza (syntetyczny dwucukier), od której zapewne powstała nazwa leku. Laktuloza podejmuje swoje pierwsze procesy dopiero w chwili, gdy dostanie się do jelit i zostanie w nich rozłożona. Najważniejszym jej działaniem jest zwiększenie perystaltyki jelit, a co za tym idzie, zmiękcza masę kałową i ułatwia wypróżniania poprzez działanie przeczyszczające.
Laktuloza dodatkowo wspiera także mikroflorę jelit, hamuje procesy gnilne i wytwarzanie amoniaku. Jej atutem jest też to, że obniża pH okrężnicy, co w praktyce oznacza, że ogranicza wchłanianie soli amonowych, te zaś zostają wydalone z kałem.
Jak stosować?
Prezentowany tutaj lek jest przeznaczony do stosowania doustnego. Jeśli chodzi o osoby dorosłe, lek ten może być stosowany w dwojaki sposób w zależności od tego, czy jego przyjmowanie związane jest z niewydolnością wątroby, czy też zależy nam na efekcie przeczyszczającym.
Jeśli chodzi o niewydolność wątroby, zalecana dawka leku to 100-180 ml podzielone na 4-6 razy na dobę. W przypadku efektu przeczyszczającego zazwyczaj jest to 30-45 ml (2-3 łyżki stołowe) przed śniadaniem lub po 15 ml (1 łyżka) 3 razy na dobę przed posiłkami. Po uzyskaniu efektu – 15 ml syropu na czczo.
U niemowląt i dzieci prezentuje się to w zależności od grup wiekowych i tak na przykład:
Niemowlęta | 2,5 ml | doba |
Dzieci do 3 r. ż. | 5 ml | doba |
Dzieci powyżej 3. r. ż. | 15 ml | doba |
Dawkę leku można stopniowo zwiększać co 3 dni, aż do uzyskania prawidłowych wypróżnień. W przypadku wystąpienia wzdęć dawkę należy dostosować do tolerowanej przez dziecko.
Podobne produkty
W przypadku niestrawności i uczucia ciężkości pomocny może okazać się Debutir, który, dzięki zawartości soli sodowej kwasu masłowego, przyczynia się m.in. do regeneracji uszkodzonego nabłonka jelitowego i odżywienia błony śluzowej jelita. Podobne działanie związane ze wspieraniem prawidłowej pracy jelit, w tym ich perystaltyki wykazuje Dulcobis. Co więcej, te niepozorne tabletki zawierają w swoim składzie substancję czynną: bisakodyl, która odpowiada za działanie przeczyszczające. Dla dzieci, w leczeniu ostrej biegunki rekomendowanym przez nas produktem jest Smecta. Przed badaniami diagnostycznymi w celu oczyszczenia jelita grubego, jak i po nich (oczyszczaniu jelita ze złogów środka kontrastowego) rekomendujemy wysoce skuteczny lek Enema.
Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu.