Jak dbać o suche i zniszczone włosy latem?

Jak dbać o suche i zniszczone włosy latem?

Włosy są wizytówką kobiety. Długie, krótkie, jasne, ciemne, proste czy kręcone - każde z nich są na swój sposób wyjątkowe i dodają uroku. Z ich kondycji można wyczytać bardzo wiele, np. czy ich posiadaczka zdrowo się odżywia, czy choruje, czy ma nałogi. W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, chcemy podzielić się sposobami na to, jak dbać o włosy suche i zniszczone.

Co wpływa na kondycję włosów?

Szeroko rozwinięta branża fryzjerska oferuje szereg usług, dzięki którym blondynka może stać się brunetką, a osoba z prostymi włosami, cieszyć się burzą niesfornych loków. Wszystkie te zabiegi wpływają jednak na kondycję włosów, które, w zależności od tego, im częściej się takim zabiegom poddajemy, stają się słabsze, a ich kondycja spada.

Na kondycję włosów ma wpływ wiele czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Stres, zła dieta, częstotliwość ich mycia, kontakt z zimnym, suchym powietrzem, wpływ promieni słonecznych – wszystkie one mogą zarówno sprzyjać jak i zaburzać równowagę struktury włosów.


Czytaj także: Jak zadbać o swoje włosy latem – oto sześć prostych zasad!


Odpowiednio zbilansowana dieta ma na celu dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych mu witamin i składników mineralnych. Mają one nie tylko wspierać układ odpornościowy, ale wpływają także na kondycję skóry, włosów, paznokci i szereg innych procesów. Niedobór poszczególnych składników jest widoczny gołym okiem, np. poprzez wypadające włosy, ich łamliwość, kruchość czy rozdwajanie się, których wcześniej nie było.

Co mogę zrobić dla moich włosów?

Okres letni to czas wypoczynku, ale także czas, kiedy statystycznie najczęściej decydujemy się na zmiany w postaci nowego koloru, cięcia czy stylizacji włosów. Po wyjściu od fryzjera każda zmiana wygląda dobrze, jednak źle dobrana pielęgnacja wpływa na to, że efekt ten znika zaraz po pierwszym umyciu włosów. Nie proponujemy, byś zaprzestała wizyt u fryzjera.

Podstawą utrzymania pięknych włosów jest odpowiedni poziom ich pielęgnacji, o który należy zadbać, szczególnie w okresie wakacyjnym. Latem staramy się chronić naszą skórę przed promieniowaniem UV. Zapominamy jednak, że włosy także wymagają większej ochrony, ponieważ promienie słoneczne mogą powodować ich wysuszanie i niszczenie. Nadszarpnięta struktura włosa od wewnątrz sprzyja dalszemu niszczeniu, a proces regeneracji może być przez to bardzo utrudniony.

Nie tylko kosmetyki do ciała zawierają filtr UV. Coraz więcej kosmetyków do włosów: szampony, odżywki, mgiełki, zawierają filtr, który będzie chronił je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jak często należy myć włosy latem? Zdawałoby się, że z powodu zwiększonej potliwości należy to robić codziennie, by zachować ich świeżość. To prawda. Jednak do codziennego mycia włosów, szczególnie w okresie letnim, najlepiej stosować delikatne produkty, np. te, dedykowane niemowlętom i dzieciom.  

Co do pielęgnacji? 

Choć mogłoby się wydawać, że suszenie mokrych włosów naturalnym sposobem (czyli słońcem) jest lepsze od używania suszarki, to jest to mit. Korzystanie ze słońca jako naturalnej suszarki przyczynia się do jeszcze większego przesuszania włosów. Woda, pod jego wpływem, wyparowuje z włosów w szybkim tempie, co powoduje ingerencję w ich strukturę. Oczywiście samoczynne wysychanie włosów jest o wiele lepsze dla utrzymania ich w dobrym stanie, to jednak lepiej, gdy schną one w domu, a nie poprzez wystawianie ich na kontakt ze słońcem.


Sprawdź: Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy


Skoro mowa o myciu włosów, to warto wiedzieć, że ważnym punktem podczas pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych, jest stosowanie odżywki każdorazowo po umyciu włosów. Nie jest to czynność czasochłonna. Wystarczy wgnieść produkt na całą długość włosów i dokładnie spłukać. Odżywka zapobiega kołtunieniu włosów oraz ułatwia ich rozczesywania i daje efekt odnowy.

Silikony na włosy? Wbrew panującej powszechnie mody na kosmetyki bio i eko, prezentujące nienaganne i 100% naturalne składy, to jednak w przypadku włosów zniszczonych, mogą się one okazać mierne. Włosy suche i wymagające regeneracji należy wspierać produktami zawierającymi silikony. Silikony tworzą na włosach ochronną powłokę, dzięki czemu zmniejszają negatywny wpływ słońca i wysokiej temperatury.

Silikony jednak nie mają zdolności wnikania w strukturę włosa, a więc nie regenerują ich struktury. Z silikonami nie można także przesadzić, ponieważ są odporne na wodę (trudno je zmyć), a ich nadmiar obciąża włosy i sprawia, że są trudne do ułożenia. Szampony z silikonami najlepiej stosować na zmianę z delikatniejszymi produktami. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest stosowanie silikonów tylko na końcówki włosów.

Warto też pamiętać o regularnym odwiedzaniu fryzjera. Nawet jeśli jesteś miłośniczką długich włosów, to raz na trzy miesiące warto podciąć końcówki. Regularne podcinanie włosów (zwłaszcza na końcach, czyli najbardziej podatnym na niszczenie obszarze) sprzyja poprawie ich kondycji. Włosy rosną na długość od skóry głowy, a wiadomo, że nowe włosy mają nienaruszoną kondycję, dlatego podcinanie końcówek odgrywa tak istotną rolę.

Jeśli chcesz dodatkowo wesprzeć ochronę włosów suchych i zniszczonych, chroń je odpowiednim nakryciem. Włosy o słabej i nadszarpniętej kondycji są jeszcze bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych, np. promieni słonecznych. Chusta lub czapka mogą stanowić dobrą barierę ochronną, dzięki której dostęp promieniowania UV jest ograniczony.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.