Medyczna marihuana jest stosowana w terapii różnych dolegliwości. To w pełni legalny i stosunkowo bezpieczny środek, który jest wykorzystywany wspomagająco i zwykle dobrze tolerowany przez pacjentów. Jakie przypadłości są wskazaniem do wystawienia recepty na susz konopny?
e-Recepta na medyczną marihuanę – w jakich przypadkach można ją otrzymać?
Lista problemów zdrowotnych, w których stosuje się terapię medyczną marihuaną, jest bardzo długa i są na niej np.:
- dolegliwości bólowe, szczególnie te przewlekłe, które są spowodowane chorobami zapalnymi, nowotworowymi, przeciążeniami oraz neuropatiami. Taką terapię stosuje się także w przypadku bólów ostrych spowodowanych np. urazami;
- niektóre choroby neurologiczne – migreny i bóle głowy, choroby neurodegeneracyjne, padaczka oraz demencja;
- problemy takie jak ADHD, autyzm, zaburzenia snu, zespół stresu pourazowego, zaburzenia depresyjne i lękowe oraz choroby zapalne przewodu pokarmowego i skóry;
- Medyczna marihuana może być stosowana również jako terapia pomocnicza z zakresu medycyny paliatywnej.
Ile kosztuje terapia medyczną marihuaną?
Ceny medycznej marihuany są bardzo zróżnicowane. Koszt zależy od dawki, rodzaju przepisanego preparatu oraz narzuconej marży. Warto zorientować się, jakie ceny osiągają poszczególne preparaty. Terapia medyczną marihuaną na tę chwilę nie jest w Polsce refundowana, co oznacza, że pacjent ponosi 100% kosztów. Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje medyczna marihuana, można przyjąć, że 1 gram medycznej marihuany to wydatek kilkudziesięciu złotych.
W jakich przypadkach lekarze wypisują recepty na medyczną marihuanę?
Wiele osób zastanawia się, czy lekarze są skorzy do zalecenia takiej terapii i na co przepisują medyczną marihuanę. Wiele zależy od konkretnego lekarza. Warto wybrać się do placówki, która specjalizuje się w terapii konopiami. Specjalista, który ma wiedzę i doświadczenie w stosowaniu medycznej marihuany u pacjentów, z pewnością będzie w stanie lepiej zaplanować terapię niż przypadkowy lekarz rodzinny. Warto dodać, że funkcjonują także recepty na medyczną marihuanę online, które są wystawiane za pośrednictwem internetu. Na konsultację w sieci można się umówić nawet w 15 minut.
Czy żeby otrzymać receptę na medyczną marihuanę muszę posiadać jakieś specjalne dokumenty?
W przypadku osób, które leczą się na choroby przewlekłe lub mają inne poważne problemy zdrowotne, konieczne jest zgłoszenie ich lekarzowi. Jednak samo otrzymanie recepty na medyczną marihuanę nie wymaga posiadania dodatkowych zaświadczeń. Podstawą do zalecenia takiego preparatu jest zgłaszanie przez pacjenta określonych dolegliwości oraz brak przeciwwskazań.
Kto nie może otrzymać recepty na medyczną marihuanę?
Nie każdy pacjent może być poddany takiej terapii – nawet jeśli istnieją ku temu wskazania. Dotyczy to np. osób z alergią na konopie, ale stosowania medycznej marihuany nie zaleca się także u kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Przeciwwskazaniami mogą być też: młody wiek, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, niektóre problemy sercowo-naczyniowe czy dotyczące układu oddechowego.
Stosowanie medycznej marihuany może też nie być możliwe w przypadku niektórych problemów psychicznych, takich jak niestabilna depresja lub mania, a także schizofrenia – również w najbliższej rodzinie pacjenta.
O tym, czy w danym przypadku może zostać wdrożona taka terapia, zawsze decyduje lekarz, który kieruje się dobrem pacjenta. Dlatego należy szczerze odpowiadać na jego pytania i nie zatajać żadnych informacji dotyczących problemów zdrowotnych.