W okresie jesienno-zimowym nieustannie przypomina się o suplementowaniu witaminy D lub witaminy D3. Wiele osób stosuje te nazwy zamiennie, jakby była to ta sama witamina. Czy słusznie? Czym różni się witamina D od witaminy D3? W tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Dlaczego witamina D3 jest tak ważna?
Witamina D3 należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest naturalnie syntezowana w skórze człowieka pod wpływem ekspozycji na działanie promieni słonecznych, a dokładniej na działanie promieniowania UVB. W okresie letnim nietrudno więc o jej odpowiednią ilość, zwłaszcza jeśli dużo czasu spędza się na zewnątrz.
Sprawdź również: Po co nam witamina D3?
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy podaż słońca jest znacznie ograniczona, dlatego warto pamiętać o uzupełnianiu tej witaminy z innych źródeł, np. w postaci suplementów diety. Oferta jest bardzo szeroka, dlatego czasami trudno zdecydować się na konkretny produkt. Zwłaszcza jeśli zewsząd padają zamiennie nazwy witamina D oraz witamina D3. Może to powodować małe zamieszanie wśród konsumentów.
Zauważono, że osoby z niedoborami witaminy D3 są bardziej podatne na wystąpienie chorób tarczycy, w tym także wola guzowatego i choroby Hashimoto. Dodatkowo powiązano także niedostateczną podaż tej witaminy z pogorszeniem funkcji układu immunologicznego, gdyż witamina D3 wpływa na odporność organizmu.
Witamina D a witamina D3
Żeby wyjaśnić zależność między witaminą D a witaminą D3, najłatwiej będzie posłużyć się stwierdzeniem „witaminy z grupy D’’. W ten sposób można zrozumieć, że witamina D jest pojęciem szerokim, obejmującym takie witaminy jak witamina D1, D2, D3. Witamina D3 jest zatem jedną z tych, należących do grupy.
Zamienne stosowanie nazw witamina D i witamina D3 budzi trochę kontrowersji, gdyż każda z witamin należących do grupy D ma inne pochodzenie. Po pierwsze witamina witaminie nierówna, o czym świadczą ich formy i nazwy, np. witamina D1 jest mieszaniną cholekalcyferolu i lumisterolu. Witamina D2 to inaczej ergokalcyferol i jest pochodzenia roślinnego (naturalnie występuje w organizmach roślinnych i drożdżach), z kolei witamina D3 to cholekalcyferol – związek steroidowy i pochodna cholesterolu (naturalnie występuje w organizmach zwierzęcych).
Czytaj również: Witamina D3 w chorobach tarczycy
Podstawowe znaczenie mają jednak dwie postaci witaminy D i jest to ergokalcyferol i cholekalcyferol. Z czego więc wynika upowszechnienie w stosowaniu zamiennie nazw witaminy D i D3? Duży wpływ na to miał zapewne fakt, że jeśli mowa o suplementach diety bądź lekach, to w Polsce w profilaktyce i leczeniu stosuje się głównie cholekalcyferol, czyli witaminę D3. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to witamina D2.
Witamina D – witamina czy hormon?
Choć tradycyjnie mówi się, że omawiany tu związek chemiczny to witamina D, to jednak w gruncie rzeczy w ludzkim organizmie pełni on funkcję prohormonu. Warto dodać, że zarówno witamina D2, jak i D3 nie ma aktywności biologicznej, a uzyskuje ją w procesie hydroksylacji. W wyniku przekształceń powstaje aktywna postać, np. kalcytriol (aktywna forma witaminy D3).
Witaminę D stosuje się zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie. Żeby jeszcze bardziej unaocznić fakt, iż witamina ta jest tylko ogólną nazwą dla grupy witamin, warto przytoczyć przykłady postaci, w jakich można znaleźć produkty zawierające witaminę D: cholekalcyferol, kalcytriol, alfakalcydiol czy kalcyfediol. Do tego występują także preparaty złożone np. cholekalcyferolu ze związkami wapnia lub retinolem.
Witamina D3 dla wegetarian i wegan – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na niedobór witaminy D cierpi ponad 90% Polaków (1). Zalecenia związane z suplementacją witaminy D dla naszego kraju dotyczą wszystkich grup wiekowych. Osoby będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej powinny uwzględnić suplementację wit. D przez cały rok – spożycie tego mikroskładnika w diecie jest najczęściej zbyt niskie, aby wystarczająco pokryć codzienne zapotrzebowanie (2). Jak zatem wybrać wartościowy, roślinny suplement diety, aby cieszyć się dobrym zdrowiem, bez obaw o ryzyko rozwoju deficytu witaminy D w organizmie?
Wybierając wegańską witaminę D3, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- Pochodzenie witaminy D3 w produkcie. Większość suplementów diety zawiera niewegańskie formuły D3, w których składnik aktywny pozyskiwany jest z lanoliny z wełny owiec. Dotyczy to zarówno produktów, które można kupić w aptekach, jak i tych dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością. Stawiając na naturalne roślinne rozwiązania, najlepiej dokładnie czytać etykiety produktów i sprawdzać pochodzenie składników aktywnych. W przypadku witaminy D3 praktykom diety roślinnej z pomocą przychodzą np. algi. Z alg można bowiem pozyskać zrównoważoną, wegańską formę cholekalcyferolu – jak np. Vita-algae D® w produkcie Grinday D3 – wegańska witamina D3.
- Standaryzacja witaminy D3. Proces standaryzacji zapewnia gwarancję zawartości związków aktywnych w składzie produktu. Dzięki temu wiemy, w każdej porcji suplementu diety będzie znajdowała się dokładnie taka sama ilość witaminy D3.
- Skład. Warto rozglądać się za produktami typu Clean label – czyli z tzw. czystą etykietą. Mamy wtedy pewność, że dany preparat jest naturalny i nie zawiera sztucznych dodatków.
- Certyfikaty, badania patenty. To ważne atuty, które potwierdzają wysoką jakość preparatu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dany produkt będzie zarówno skuteczny, jak i bezpieczny.
Roślinna witamina D3 nie jest zarezerwowana jedynie dla wegetarian i wegan. To pełnowartościowe źródło witaminy D3, które pomoże zadbać o właściwą podaż tego mikroskładnika. Należy jednak dostosować suplementację do stanu zdrowia, masy ciała i sposobu żywienia, aby uniknąć zarówno niedoborów, jak i przedawkowania witaminy D. Warto pamiętać, że jeśli niedobór witaminy D w organizmie jest znaczny, problem ten należy skonsultować z lekarzem.
Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł rozjaśnił nie tylko kwestię rozpoznawania witaminy D oraz witaminy D3, ale pomógł ukazać także kluczowe aspekty związane z wyborem wartościowych produktów. Wyborem bardziej świadomym, na miarę potrzeb i oczekiwań.
Bibliografia:
1. | https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C399291%2Cekspert-ponad-90-proc-polakow-ma-niedobory-witaminy-d.html |
2. | https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29904370/ |