Kategorie produktów

Kategorie produktów

Wzdęcia

  • Węgiel leczniczy Norit

    4.89 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Kapsułki Węgiel leczniczy Norit to produkt leczniczy wskazany do stosowania w...

    Sprawdź
  • Colilen IBS
    Colilen IBS

    4.83 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Colilen IBS to wyrób medyczny leczniczy przeznaczony do stosowania w leczeniu zespołu...

    Sprawdź
  • Imbir Lekarski
    Imbir Lekarski

    4.83 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Imbir Lekarski to naturalny suplement diety, dostępny w formie kapsułek, polecany w celu...

    Sprawdź
  • Rumianek Fix

    4.8 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Rumianek Fix to tradycyjny produkt leczniczy roślinny dostępny w postaci suszu ziołowego do...

    Sprawdź
  • Mięta Fix
    Mięta Fix

    4.8 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Mięta Fix to produkt leczniczy. Produkt ten jest dostępny w postaci suszu ziołowego do...

    Sprawdź
  • Fix Melisa
    Fix Melisa

    4.78 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Fix melisa to produkt leczniczy w postaci ziół w saszetkach do zaparzania o działaniu...

    Sprawdź
  • Travisto
    Travisto

    4.75 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Wzdęcia? Uczucie ciężkości? Suplement diety Travisto to produkt, który wspiera pracę...

    Sprawdź
  • Carbo Activ
    Carbo Activ

    4.73 Bardzo dobry

    ilość opinii: 15

    Carbo Activ to lek dostępny w postaci kapsułek. Wskazaniem do stosowania produktu...

    Sprawdź
  • Herbatka rumiankowa

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Herbatka Rumiankowa jest suplementem diety, stosowanym w postaci naparu dla ułatwienia...

    Sprawdź
  • Bobonisan Ojca Grzegorza

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 9

    Bobonisan Ojca Grzegorza to suplement diety przeznaczony dla osób borykających się z...

    Sprawdź
  • Esputicon
    Esputicon

    4.67 Bardzo dobry

    ilość opinii: 21

    Esputicon to produkt leczniczy dostępny w formie kropli doustnych. Preparat przeznaczony jest dla...

    Sprawdź
  • Ulgix Trawienie
    Ulgix Trawienie

    4.56 Bardzo dobry

    ilość opinii: 16

    Ulgix Trawienie to suplement diety wspomagający utrzymanie prawidłowego funkcjonowania...

    Sprawdź
  • Beneflora
    Beneflora

    4.55 Bardzo dobry

    ilość opinii: 20

    Beneflora to suplement diety dostępny w postaci saszetek. W składzie preparatu znajdują się...

    Sprawdź
  • Sylimarol Vita 150

    4.53 Bardzo dobry

    ilość opinii: 44

    Sylimarol Vita 150 to lek roślinny przyjmujący formę kapsułek. Może być stosowany wspomagająco...

    Sprawdź
  • Enterosol
    Enterosol

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Enterosol to produkt leczniczy roślinny w postaci płynu. Jest on stosowany tradycyjnie...

    Sprawdź
  • Heel - Gastricumeel
    Heel - Gastricumeel

    4.5 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Tabletki podjęzykowe Heel - Gastricumeel to homeopatyczny produkt leczniczy ze...

    Sprawdź

Wzdęcia

Wzdęcia

Wzdęcia to problem powszechny i dość częsty, a przede wszystkim wstydliwy. Borykał się z nim każdy, w większym lub mniejszym stopniu. Szacuje się, że dotyka 10-30% populacji, częściej występuje u kobiet.

Jakie są jego przyczyny? W jaki sposób sobie z tym radzić? Nie jest to sprawa szczególnie skomplikowana. Najważniejsze, by zdać sobie sprawę z tego, skutkiem jakich zachowań jest uczucie pełności, którym często towarzyszą wiatry.

Czym tak naprawdę są wzdęcia?

Wzdęcia to nadmiar gazów, znajdujących się w przewodzie pokarmowym, fachowo nazywa się je „bębnicą”. Powstają przez połykanie, zasysanie powietrza. Jest to zachowanie bezwarunkowe, mimowolne, najczęściej dochodzi do niego podczas spożywania posiłku.

Ich przyczyną może być także brak niektórych enzymów trawiennych (ma wtedy miejsce upośledzenie składników trawiennych), wydzielanie zbyt dużej ilości śliny oraz nietolerancja laktozy. Często wzdęcia są następstwem przebytych operacji i zabiegów, obejmujących przewód pokarmowy i sferę brzucha.

Choroby: wątroby, trzustki, jelit, a także rozlane zapalenie otrzewnej, mogą skutkować męczącymi wiatrami. W wielu przypadkach wzmożony stres, przemęczenie powodują, że pojawiają się wzdęcia. Przyczyny warto czasem szukać w układzie nerwowym.

Wzdęcia a niemowlęcy organizm

Wzdęcia często dotykają niemowląt. Skąd to się bierze? Główną przyczyną bębnicy jest nietolerancja na laktozę, która znajduje się w produktach żywnościowych, przede wszystkim w mleku i produktach mlecznych. Nietolerancję na laktozę trudno wykryć. Jest to zaburzenie trawienia. W układzie pokarmowym osoby o tej przypadłości nie ma wystarczającej ilości laktazy, by strawić laktozę. Często powoduje wzdęcia u niemowląt, ale może także dotknąć dorosłych.

Wzdęcia a ciąża

Bębnica występuje również u kobiet w ciąży. Tu przyczyna jest inna niż w reszcie przypadków, bowiem wzdęcia u kobiet w stanie błogosławionym występują wskutek zmian hormonalnych oraz ucisku macicy na jelita. Ważne jest wówczas stosowanie odpowiedniej diety oraz noszenie lekkich, niekrępujących ubrań.

Wzdęcia najczęściej odczuwa się jako narastające uczucie pełności. Występuje bulgotanie w brzuchu, a jego objętość zwiększa się. Czasem pojawiają się również problemy z oddychaniem.

Do objawów wzdęć zalicza się również: nadmierne wydalanie gazów oraz odbijanie, często występują także kolki. W większości przypadków ten niepożądany problem jesteśmy w stanie zażegnać, wykorzystując domowe metody. Jeśli natomiast wzdęcia wiążą się z trudnościami w wydalaniu kału i gazów, podniesioną temperaturą ciała, to należy zgłosić się do specjalisty, bowiem mogą być to objawy wielu chorób.

Nie można więc w żadnym wypadku bagatelizować wzdęć! Choć same w sobie nie wydają się szczególnie groźne, to ich ignorowanie może doprowadzić do sporych problemów- upośledzenie układu pokarmowego, stany zapalne, niestrawność. Wzdęcia powodują uczucie dyskomfortu, z pewnością można stwierdzić, że są dużym utrapieniem. Dlatego też warto stosować domowe sposoby na bębnicę.

Domowe sposoby na wzdęcia

  • Pierwszym z nich są ziółka, domowe herbatki i napary. Należy stosować zioła wiatropędne, np.: koper włoski, mięta pieprzowa lub bazylia. Specyfiki te powinno wypić się po zjedzeniu ciężkiego, tłustego posiłku.
  • Warto też udać się na spacer po „bogatym” obiedzie, pełnym smakołyków, które, niestety, często są przyczyną wzdęć i zaparć. Aktywność fizyczna wspomaga przemianę materii, a co za tym idzie- zapobiega problemom gastrycznym.
  • Warto też odpocząć po sutym posiłku – wskazana jest krótka drzemka z uniesionymi nogami.
  • By czuć się lekkim, czuć się „fit”, powinniśmy pamiętać o odpowiedniej diecie. Racjonalne odżywianie się ma wpływ na wiele aspektów. Objadanie się, podjadanie między posiłkami a przede wszystkim jedzenie tłustych, ciężkostrawnych dań może być przyczyną wzdęć.
  • Podstawą jest spożywanie 4-5 posiłków dziennie, usunięcie z diety cebuli, fasoli, kapusty, otrębów, suszonych śliwek, jajek oraz innych produktów wzdymających.
  • Powinno wybierać się chude, zdrowe produkty, a dania przyprawiać świeżymi lub mielonymi ziołami, np.: kminkiem, bazylią, oregano, tymiankiem czy lawendą.

Warto zwrócić uwagę i zastanowić się, po jakich potrawach pojawiają się wzdęcia, taka obserwacja jest cenna, może nasunąć pomysł na rozwiązanie problemu. Ważny jest także sposób spożywania posiłku, ponieważ to właśnie wtedy dochodzi do tzw. połykania powietrza.

Jak się tego pozbyć?

  • Przede wszystkim, jeść powoli i skupiać się tylko na tej czynności, dokładnie przeżuwać pokarmy (duże kęsy zalegają dłużej w przewodzie pokarmowym, a ich trawienie zajmuje sporo czasu),
  • Nie mówić z pełnymi ustami,
  • Unikać picia gorących napojów oraz napojów gazowanych, także win musujących oraz piwa. Napoje z bąbelkami wprowadzają do układu pokarmowego dużo dwutlenku węgla, co może powodować wzdęcia.
  • Nie powinno się także żuć gumy, pić trunków przez słomkę oraz palić papierosów po posiłku.

Wszystkie te zalecenia pomogą pozbyć się wzdęć, gdy jednak trochę się nad tym zastanowimy, łatwo zauważyć, że wszystko to wpływa na ogólny stan organizmu i zrezygnowanie ze złych nawyków przyniesie wiele pożytku.

Apteczne środki na wzdęcia

Pomocne przy wzdęciach mogą okazać się dostępne bez recepty leki na bazie ziół – kolendra, siemię lniane, szałwia i wiele innych. Powodują, że ustępują nieprzyjemne następstwa wzdęć, nierzadko wyeliminują bębnicę w zupełności.

Gdy jednak ziołowe tabletki nie przynoszą efektów, lekarz zapewne przepisze preparaty z symetykonem w składzie, dzięki niemu pęcherzyki powietrza w jelitach pękają. Nieprzyjemne bóle występujące w czasie wzdęć pomagają wyeliminować leki rozkurczowe.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.