Sprawdzone sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych

Sprawdzone sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych

Dodano: 29-12-2017

zdrowie motywacja

Nowy rok tuż tuż. Dla wielu osób jest to czas na podsumowanie minionych 12. miesięcy ale też na rozplanowanie wyzwań na nadchodzący czas. Obiecujemy sobie wielkie zmiany i stawiamy wymarzone cele. W tym wszystkim wierzymy, że tym razem naprawdę nam się uda i że nie poddamy się po tygodniu.

Nie chcemy by twoja motywacja zniknęła tak szybko jak przyszła. Wyciągnij wnioski z poprzednich lat i zrób co trzeba, by tym razem twoje plany i marzenia stały się realne. Jak tego dokonać?

Zapytaliśmy naszych ekspertów o sprawdzone sposoby na wytrwanie w postanowieniach noworocznych!

Na pewno znajdziecie tutaj coś dla siebie.

 

Odpowiada: Justyna Połeć – www.justdeliciousx.pl

Przede wszystkim kluczem do sukcesu w wytrwaniu w postanowieniach noworocznych jest zmiana myślenia. Musimy zrozumieć, że robimy to dla siebie, tylko i wyłącznie. Nikt inny nie zadba o Nas jak my sami. Nie możemy być dla siebie zbyt surowi, ale musimy stawiać sobie nowe cele, bo tylko tak możemy się rozwijać i osiągnąć co postanowiliśmy! Życie w zgodzie ze sobą, zmiana tego co Nam się nie podoba to najlepsze co możemy zrobić, by zacząć być szczęśliwym, akceptować siebie i dzięki temu budować lepsze relacje z innymi! Moja decyzja o dbaniu o dietę i trening zmieniła całe moje nastawienie do życia, bo akceptuję siebie i czuję się dobrze w swojej skórze.


W ROLI EKSPERTA Justyna Połeć

 • Jestem miłośniczką dobrego jedzenia, dietetykiem i przyszłym prawnikiem. Dużo siedzę na macie do jogi, ćwiczę z masą własnego ciała i kocham próbować nowych aktywności. Tworzę zdrowe i pyszne przepisy, którymi dzielę się na moim blogu i w mediach społecznościowych. Prowadzę warsztaty kulinarne oraz mówię o relacji z jedzeniem. Uważam, że to sztuka przygotować pyszny posiłek i z wartościowych produktów. Właśnie to sprawia mi najwięcej frajdy i satysfakcji. Dbam o smak i o jakość. Wierzę, że kondycja naszego organizmu jest połączona z naszym stanem umysłu. Zdrowy rozsądek to moja definicja szczęścia, dlatego staram się w każdym aspekcie życia odnaleźć balans. Chcę by każdy mógł czuć się dobrze w swoim ciele i znalazł motywację do zdrowego życia. Ilość moich pomysłów i energii do życia jest zbyt duża by trzymać to w moim niewielkim ciele, dlatego cieszę się, że mogę się dzielić nią z innymi!

 

Odpowiada: Kasia – www.moje-odchudzanie.net.pl.

Moja rada może zabrzmieć nieco nieintuicyjnie, ale uwierzcie mi, że działa. Otóż najlepszą metodą na wytrwanie w postanowieniach noworocznych jest... nierobienie żadnych postanowień! Tak, to wydaje się głupie, ale głupim bynajmniej nie jest. Gdy robimy coś w nowy rok, dołączamy do nieformalnej grupy osób, które odpuszczą sobie po dwóch tygodniach. I już na starcie jesteśmy przegrane. Lepiej poczekać miesiąc i rozpocząć dopiero wtedy. Wówczas, gdy pójdziemy np. na siłownię, będziemy tam w towarzystwie samych "starych wyjadaczy". Dużo łatwiej będzie nam wytrwać w postanowieniach, mając obok siebie samych silnie zmotywowanych ludzi, a nie sezonowych leniuchów.


W ROLI EKSPERTA Kasia

 •  Nazywam się Kasia. Dietetyką zaczęłam interesować się po tym, jak przytyłam ponad 100 kg. Postanowiłam, że trzeba z tym skończyć i wziąć się za siebie. Tak też powstał pomysł na bloga. Pomyślałam, że łatwiej będzie odchudzać się i dzielić się moimi postępami z innymi. Szybko zyskałam dużą społeczność ludzi, którzy kibicowali mi w komentarzach. Z czasem osiągnęłam moją wymarzoną sylwetkę, nabrałam masy mięśniowej i teraz jestem w pełni zadowolona ze swojego ciała. Aktualnie moją misją jest pomagać innym dziewczynom w utracie wagi i rzeźbieniu sylwetki.

 

Odpowiada: Patrycja Pawłowska – www.pokoleniefit.pl/blog

Co rok 90% ludzi ustala sobie postanowienia noworoczne, a tylko 10% ludzi jest konsekwentna w działaniu. Przykładowo w styczniu każda siłownia jest zajęta przez tłumy ludzi. W lutym siłownie już świecą pustkami. Co robić, żeby wytrwać w postanowieniach noworocznych? Dobrym pomysłem jest nazwanie kolejnego roku „czymś”. Co mam na myśli? Weźmy mój przykład. Co rok postanawiam sobie coś, na czym najbardziej mi zależy i mówię, że ten rok będzie rokiem YouTuba/bloga/rozwoju/budowania biznesu/nowej sylwetki. Osobiście bardzo mi to pomaga i wiem, jaki jest główny cel w kolejnym roku. Dużo osób ma kilkanaście postanowień i nie ma ustalonego priorytetu. Po pewnym czasie nie wie, na czym się skupić i odpuszcza większość postanowień, jeśli nie wszystkie. Najlepiej ustalić jeden główny CEL na dany rok- będzie to łatwiejsze do zrealizowania, bo w 100% poświęcisz na ten jeden cel uwagę.

Kolejna bardzo ważna rzecz- zapisz swoje postanowienia na kartce papieru. Słowo pisane ma magiczną moc. Wywieś kartkę w widocznym miejscu, na które codziennie spoglądasz, żeby przypominać ci o tym co postanowiłeś zmienić/zrobić.

Metoda małych kroków jest w przypadku postanowień noworocznych najważniejsza. Zapisuj sobie małe cele, które doprowadzą Cię do tego głównego celu. Przykładowo zrób biznesplan celu, na którym najbardziej Ci zależy. Im bardziej szczegółowy plan, tym większe prawdopodobieństwo zrealizowania go. To są najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować. Stosując się do tych zaleceń, na 99% wytrwasz w swoich postanowieniach i będziesz konsekwentny w działaniu


W ROLI EKSPERTA Patrycja Pawłowska

 •  Trener personalny, promotorka zdrowego stylu życia, miłośniczka dietetyki, zdrowego żywienia. Ukończyłam liczne kursy żywieniowe m.in. u Jakuba Mauricza, Tadeusza Sowińskiego, współpracowałam z wieloma świetnymi trenerami, którzy są znani na całą Polskę. Skończyłam szkołę dietetyczną. Codziennie kształcę się i rozwijam wśród najlepszych. Wszystko zaczęło się 4 lata temu, gdzie postanowiłam zmienić swoje życie i opisałam to na blogu, który prowadzę pokoleniefit.pl/blog. Chcę pomóc jak największej ilości osób zmienić swoje życie na lepsze. To jest mój cel. Pomagać innym w przezwyciężaniu słabości.

 

Odpowiada: Sylwia Czubat – www.zdrowiezagrosze.blogspot.com

Najlepszym sposobem jest nic nie postanawiać. Po prostu coś zacząć, jeśli ma się na to ochotę lub tego nie robić. Jeśli robimy coś pod przymusem, efekty tej pracy będą kiepskie a do tego Twoja motywacja słaba. Znam jeden sposób na wytrwanie w postanowieniu: wiedza. Im więcej wiesz, tym lepiej rozumiesz i łatwiej jest Ci coś zrobić/ wytrwać w postanowieniu


W ROLI EKSPERTA Sylwia Czubat

 •  Nazywam się Sylwia, obecnie powiedziałabym, że jestem, doświadczoną mamą dwójki dzieci, żoną, gospodynią i zaradną kobietą. Z wykształcenia socjologiem z doświadczenia mamą alergika. Niedawno zrezygnowałam z pracy w korporacji, przeprowadziłam się na wieś i rozpoczęłam uprawę ogrodu bez chemii, chowu kur i wspólnie z mężem założyliśmy pasiekę. Interesuje się zdrową alternatywą dla przetrwania we współczesny świecie. Cenię sobie ludzi świadomych, lubię wyzwania i mądrą pomoc. Prowadzę blog zdrowiezagrosze.blogspot.com oraz grupę na fb www.facebook.com/groups/1550982631883106/

 

Odpowiada: Karolina Nicpoń – www.nicponwkuchni.pl

Moim sprawdzonym sposobem na wytrwanie w postanowienia to przede wszystkim zapisanie ich na papierze. Zapisuję postanowienia w postaci celu. Konkretnego celu z konkretną datą. Pod każdym takim nadrzędnych celem zapisuję mniejsze cele i czynności, zadania, które muszę wykonać, żeby te cele osiągnąć. Na przykładzie najbardziej chyba popularnego postanowienia noworocznego typu „schudnę” możemy zapisać sobie cel „Schudnę 12 kg do końca 2018 r.” Mniejsze cele np. „każdego miesiąca schudnę 1 kg” i zadania, które muszę wykonać, żeby te cele osiągnąć, czyli np. chodzić na fitness, basen itp. 2 razy w tygodniu. Zamienię białe pieczywo na pełnoziarniste albo np. zainstaluję aplikację do kontroli ilości kalorii w pożywieniu i będę jej używać.

Samo zapisanie tych postanowień na papierze może nie zmotywować nas dostatecznie mocno, więc dobrze jest znaleźć osobę, która będzie nas wspierać i z nich rozliczać. Już samo podzielenie się z kimś postanowieniem przybliża nas do jego wykonania, bo ciężko będzie się przed innymi przyznać do porażki


W ROLI EKSPERTA Karolina Nicpoń

 •  Autorka bloga nicponwkuchni.pl, w którym zamieszcza przepisy na zdrowe i proste potrawy w szczególności dla alergików i osób na diecie bezglutenowej, bezmlecznej, bez jajecznej. Stara się udowodnić, że dieta i alergia nie jest taka straszna, jak początkowo się wydaje i bez tych produktów też można piec ciasta, bezy czy biszkopty. W swojej kuchni stawia na proste i łatwo dostępne składniki. Pasjonatka zdrowego odżywiania. Zawodowo inwestorka rynku nieruchomości i mama na pełny etat dwójki małych alergików.
  Zdjęcie wykonane przez Marczak Photo.

 

Odpowiada: Kalina Czarnopolska – www.22kilo.pl

Najważniejsze, żeby dokładnie określić swój cel. Zamiast „wreszcie schudnę” lepiej wybrać coś konkretnego, np. „zrzucę 20 kg” albo „zmienię rozmiar z L na S”. Kiedy znasz już swój dokładny cel, zastanów się, jak możesz go zrealizować. Czy poradzisz sobie sam, czy raczej będziesz musieć skorzystać z pomocy eksperta (np. trenera lub dietetyka). Ile czasu na to potrzebujesz? Ile czasu jesteś w stanie poświęcić na jego realizację (ćwiczenia 5 razy w tygodniu brzmią fajnie, ale czy będziesz mieć na nie czas?), a nawet ile pieniędzy planujesz na to przeznaczyć. Z taką dokładną rozpiską już od pierwszego dnia nowego roku będziesz dokładnie wiedzieć co i kiedy masz robić.


W ROLI EKSPERTA Kalina Czarnopolska

 •  Cześć, nazywam się Kalina i kilka lat temu postanowiłam, że dla kogoś, kto mierzy mniej niż 160 cm, 75 kilo wagi to zdecydowanie zbyt dużo. Postanowiłam przejść na dietę – i hej, okazało się, że schudnięcie wcale nie jest trudne! Po mniej niż roku ważyłam już 53 kg i zamiast nosić rozmiar XL lub XXL wskoczyłam w S. Od tego czasu zaczęłam prowadzić bloga http://www.22kilo.pl/, na którym dzielę się moimi przemyśleniami na temat odchudzania oraz zdrowymi i prostymi przepisami na dietetyczne dania. Z zawodu jestem copywriterem, teraz jednak zajmuję się domem i oczekuję przyjścia na świat drugiego dziecka. Prywatnie lubię wymyślać nowe potrawy, oglądać seriale i poznawać nowe miejsca.

 

Odpowiada: Katarzyna Misztela – www.kasiamisztela.pl

Wytrwamy w naszym postanowieniu, jeśli dobrze określimy swój cel i mamy świadomość, po co to robimy i dlaczego jest to dla nas ważne.  Cel, który ustalamy, powinien być realny i osiągalny. Jeśli założymy zbyt wysokie wymagania, nie będziemy widzieć efektów i po krótkim czasie zwątpimy w siebie. Ustalaj cele krótkoterminowe – co chce osiągnąć za 1 miesiąc? Jakie kroki postawie, by do tego dojść? Cel powinien być mierzalny, czyli po czym poznam, że osiągnąłem ten cel. Uświadom sobie, co chcesz osiągnąć, ale też co chcesz czuć? Co zmieni się w Tobie, w Twoim życiu, gdy to osiągniesz? Pozytywne uczucie niezwykle motywują. Bo my chcemy się czuć dobrze, samo ‘mieć’, to za mało dla człowieka.


W ROLI EKSPERTA Katarzyna Misztela

 •  Certyfikowany diet coach, program szkolenia jest akredytowany przez Izbę Coachingu. Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia. Bliskie jest mi podejście holistyczne. To, co jemy i myślimy, wpływa na to, jak się czujemy fizycznie i psychicznie. Cenne są dla mnie równowaga w życiu, świadomość siebie, świadomość swoich potrzeb, marzeń. W mojej pracy bardzo istotne jest, by być obecnym i uważnym na klienta, oddać mu 100% uwagi. Dlatego, tak ważne jest dla mnie ciągłe rozwijanie swojej świadomości i uważności. Uwielbiam rebirthing, warsztaty rozwojowe a ostatnio malowanie Mandali.

 

Odpowiada: Marta Jacukiewicz – www.niedoskonala-ja.pl

U mnie od kilku lat działa to, że na kilka dni przed Nowym Rokiem sprawdzam stan konta (śmiech). Wtedy mówię sama do siebie: Więc tak to wygląda... (śmiech). I już mam energię i motywację, aby wytrwać w postanowieniach noworocznych, na które składa się kilka elementów. Najprościej – cel z konkretną datą jego osiągnięcia. Systematyczność i uczciwość względem siebie. Dobrze ustalone priorytety, odpowiednie wsparcie i motywacja.

Może warto sobie zadać pytanie: po co ustalam postanowienia noworoczne? Jeśli tylko dlatego, że jest to pewnego rodzaju tradycja – może lepiej odpuścić i się dodatkowo nie stresować. Trzeba zacząć działać, jeśli chcemy, aby nasze życie się zmieniło. Wszystkim życzę powodzenia! ☺


W ROLI EKSPERTA Marta Jacukiewicz

 •  Dziennikarka i managerka, autorka kilkuset artykułów i wywiadów. Bezgranicznie zakochana w życiu i boksie, który jest jej pasją. Do niedawna czas wolny najchętniej spędzała w górach z przyjaciółmi, ale od trzech miesięcy prowadzi bloga: www.niedoskonala-ja.pl, który również wymaga czasu wolnego, ale nie jest to czas zmarnowany, jeśli mamy pasję. Zdjęcie wykonane przez Sylwię Lipińską.
   

 

Odpowiada: Anna Nowak – www.mojesante.pl

Nadejście nowego roku bardzo często wiąże się z chęcią zmian a tym samym ze składaniem postanowień noworocznych. Jak sprawić, żeby w tym roku udało się ich dotrzymać? Oto kilka rad:

 1. 1. Niech w twoich myślach wytrwanie w postanowieniu stanie się celem, jaki chcesz osiągnąć

 2. 2. Spisz na kartce wszystkie zalety osiągnięcia celu

 3. 3. Myśl ciągle o tym co będziesz czuć, gdy już ten cel osiągniesz

 4. 4. Wyznacz sobie nagrodę za osiągnięcie celu

 5. 5. Gdy będziesz mieć chwilę zwątpienia, zajrzyj do listy, którą spisałeś

 6. 6. Poproś kogoś bliskiego, żeby cię wspierał w dążeniu do celu

 7. 7. Jeśli postanowienie jest długotrwałe (np. schudnąć 20kg), podziel je na etapy i nagradzaj się za osiągnięcie każdego z nich

 8. 8. Nie postanawiaj sobie rzeczy niemożliwych lub zbyt trudnych do osiągnięcia, np. schudnę 50 kg do marca

 9. 9. Nie postanawiaj sobie czegoś pod wpływem chwili. Przemyśl swoje postanowienie i opracuj plan działania

 10. 10. Pamiętaj, że realizując cel, wzmacniasz swoją siłę woli. Ciesz się tym!


W ROLI EKSPERTA Anna Nowak

 •  Nazywam się Anna Nowak. Jestem dietetykiem. Ogólnie rozumiana dietetyka, wpływ tego co jemy na nasze zdrowie i samopoczucie oraz mechanizmy naszych wyborów żywieniowych to moja pasja. Ciągle pogłębiam wiedzę na te tematy. Oprócz tego jestem miłośniczką zdrowej kuchni i jedzenia w ogóle. Nie dla mnie głodowanie i monotonne posiłki. Jedzenie ma być zdrowe, ale ma być też pachnące, kolorowe, pięknie podane, a przede wszystkim pyszne! Moja filozofia żywienia opiera się przede wszystkim na zdrowiu. Nie daję rad typu „jak schudnąć 10 kg w tydzień”, ale promuję walkę o szczupłe ciało w sposób bezpieczny i trwały. Uczę, jak uniknąć efektu jojo i jak zmienić swoje nawyki żywieniowe na zawsze.

 

Treści znajdujące się w serwisie medsowa.pl powstały po to, aby polepszyć kontakt jego Użytkownika z lekarzem, a nie po to, aby go zastąpić. Wynika to z informacyjno-edukacyjnego charakteru serwisu. Jeszcze przed zastosowaniem się do porad opartych na wiedzy specjalistycznej, w tym zwłaszcza medycznej, a zawartych w prowadzonym przez nas Serwisie wskazane jest bezwzględne zasięgnięcie opinii lekarza. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.