Co powoduje i czym leczyć łysienie u mężczyzn

łysienie u mężczyzn

Wielu mężczyzn uważa, że tracąc włosy stracą także wiele z męskości i seksapilu. Nie jest łatwo zaakceptować powiększających się ubytków w czuprynie. Panowie, więc wypróbowują różne specyfiki, które przywrócą bujne włosy. Który jednak preparat jest najlepszy i powstrzyma utratę fryzury?

Co może być powodem łysienia?

Łysienie może być spowodowane nieodpowiednią dietą, dużą ilością stresu, a także przez chorobę gorączkową. W szczególności leki przeciwdepresyjne oraz chemioterapia powodują znaczny ubytek włosów. Także po utracie znacznej ilości krwi na przykład po operacji.

Testosteron powodem łysienia

U mężczyzn występuje najczęściej łysienie androgenowe, czyli przypisane do ich płci. Dotyka ono około 60% panów, którzy ukończyli 50 rok życia. Często także dotyka młodych mężczyzn już wieku 16 do 20 lat i zazwyczaj jest rodzinne. Wypadanie włosów z wiekiem jest procesem naturalnym, który jest spowodowany męskimi hormonami płciowymi. Czy dotknie nas ten problem, zależy od pochodnej męskiego hormonu płciowego, czyli testosteronu. Jest to tak zwany dihydrotestosteron, w skrócie DHT. Poprzez jego oddziaływanie na mieszki włosowe pozbawia nas długich i gęstych, a zaczyna produkować krótkie i cienkie włosy. Na samym końcu produkują już tylko meszek, który jest identyczny z tym obecnym na czole czy nosie. Zdrowemu człowiekowi dziennie wypada około 100 włosów, a 10% jest w fizjologicznej fazie spoczynku. Na miesiąc każdy włos może nam urosnąć około 1 cm przez okres od 2 do 6 lat. Jeśli maleje okres, kiedy włos rośnie, a czas spoczynku mieszka włosowego się wydłuża, powoduje to miniaturyzację mieszków i utraty włosów, czyli łysienia. Stwierdzenie, że mi szybciej wypadają włosy, niż innym mężczyznom jest błędne, ponieważ każdemu wypadają tak samo, ale nie każdemu na miejsce utraconych włosów rosną nowe. Także niezregenerowane włosy po wypadnięciu nie odrastają.

Geny powodem łysienia

Nawet u 23 przypadków mężczyzn występuje łysienie rodzinne, czyli to odziedziczone po ojcu. Jest to tak zwany gen łysienia. Atakuje ono najpierw okolice skroni oraz czoła, powstają tam zakola. Także na szczycie głowy oraz na czole możemy tracić znaczne ilości włosów, mimo iż na obwodzie ich ilość może nie ulec dużej zmianie. W zależności od człowieka u każdego przebiega to w innym tempie. U niektórych może nastąpić gwałtowna utrata włosów, przy czym u kogoś innego może trwać to dobrych kilka lat. Z ciężką postacią łysienia mamy do czynienia w wieku od 16 do 18 lat, a utrata czupryny następuje bardzo szybko. W wieku 40 lat występuje lekkie łysienie. Nie jest problemem dla lekarza rozpoznanie tej dolegliwości, jeśli jednak nie ma pewności, pacjent zostaje skierowane na badanie korzeni włosów, czyli trichogram.

Łojotok oraz łysienie

Podczas łysienia u mężczyzn najczęściej towarzyszy mu wydzielanie łoju. Za ten proces także odpowiadają męskie hormony płciowe. Zazwyczaj, jeśli zauważymy na naszej skórze zmiany w postaci tłustego łupieżu( wilgotne łuski w żółtawym kolorze) wraz, z którym może wystąpić łojotokowe zapalenie skóry (łuszczące się plamy na skórze głowy w czerwonym kolorze). Takie dolegliwości prowadzą bardzo często do utraty znacznej ilości włosów poprzez dodatkowe nasilenie się łysienia. Zmiany w postaci łojotoku czy tłustego łupieżu powodują drobnoustroje z rodziny grzybów drożdżopodobnych – Pityrosporum ovale. Lekarze dermatolodzy zazwyczaj przy łojotokowym zapaleniu skóry lub łupieżu zalecają stosowania leków, które hamują rozwój drobnoustrojów, które spowodowały dolegliwość. Najczęściej są to szampony lecznicze, które działają antydrożdżakowo i antyłojotokowo. Zawierają ona zazwyczaj pochodne imidazolowe, pirytion cynku czy siarczan selenu. Takie szampony możemy dostać w aptece bez recepty. 

Nie powinno się bagatelizować takiego typu dolegliwości, ponieważ możemy nieodwracalnie stracić dużą ilość włosów jeśli w odpowiednim czasie nie zbada ich specjalista. Im wcześniej zareagujemy, tym więcej włosów zostanie nam na głowie. Dodatkowo,łupież nie wygląda zbyt estetycznie, więc może on ująć wiele z naszej męskości.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.