Dłoń (z łac. palma manus) pełni funkcje chwytne, czucia, dotyku i umożliwia nam gestykulację rąk. Osłabienie siły mięśniowej, obrzęk czy dolegliwości bólowe dłoni mogą świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych lub urazie i wymagają przeprowadzenia odpowiednich badań, w tym ultrasonografii. USG dłoni służy diagnostyce obrzęków, stanów zapalnych, bólów i zaburzeń czucia ręki. Sprawdź, jakie są podstawowe wskazania do USG dłoni i poznaj przebieg badania. Dowiedz się, czy ta metoda obrazowania wymaga przygotowań.
Badanie USG dłoni – wskazania i przeciwwskazania do ultrasonografii
USG dłoni to nowoczesna metoda obrazowania, która pozwala na ocenę ruchu struktur anatomicznych w czasie rzeczywistym. Jakie są podstawowe wskazania do wykonania badania ultrasonograficznego tej części ciała? Warto skorzystać z USG dłoni w przypadku wystąpienia następujących objawów:
- drętwienie i mrowienie dłoni,
- dolegliwości bólowe dłoni o charakterze przewlekłym lub ostrym,
- osłabienie siły chwytu,
- ograniczenie ruchomości dłoni,
- zaburzenia czucia w obrębie dłoni i palców,
- obecność guzów, zgrubień,
- obecność tłuszczaków,
- powikłania pooperacyjne (np. ropnie),
- występowanie niektórych patologii kostnych,
- problemy z trzymaniem przedmiotów.
Wskazaniem do ultrasonografii jest również obecność ciała obcego w dłoni oraz zmiany zwyrodnieniowe. USG dłoni należy wykonać też po przebytym urazie, przy podejrzeniu zespołów uciskowych nadgarstka i diagnostyki gangliona nadgarstka. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, badania nie można przeprowadzić, jeśli występuje otwarta rana w obrębie dłoni. Czynnikiem wykluczającym jest też gips.
USG dłoni – przygotowania do badania ultrasonograficznego
USG dłoni nie wymaga specjalnego przygotowania, należy jedynie zdjąć biżuterię i zegarek z badanego obszaru. Przed badaniem nie trzeba odstawiać przyjmowanych leków, zjawiać się na czczo. Ultrasonografia tez bezpieczną i nieinwazyjną procedurą, która może być wielokrotnie powtarzana, gdyż w żadnym stopniu nie odbija się negatywnie na zdrowiu. Z tego względu USG dłoni może być przeprowadzane również u dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży.
USG dłoni – przebieg badania obrazowego
Jak wygląda badanie ultrasonograficzne dłoni? Najpierw lekarz przeprowadza z pacjentem krótki wywiad, podczas którego pyta o charakter, częstotliwość i okoliczności występowania zgłaszanych dolegliwości. Następnie specjalista smaruje dłoń specjalnym żelem, który ułatwia prowadzenie głowicy emitującej ultradźwięki po badanym rejonie (zakres używanych częstotliwości wynosi 2-50 milionów drgań na sekundę). W ten sposób na ekranie monitora uwidaczniają się wewnętrzne struktury, takie jak:
- aparat więzadłowy stawu nadgarstkowego,
- ścięgna mięśni prostownika palców, prostowników,
- ścięgna mięśni zginaczy nadgarstka,
- stawy międzypaliczkowe,
- stawy nadgarstkowo-śródręczne i międzyśródręczne,
Badanie USG dłoni uwidacznia też nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka i nerw łokciowy w kanale Guyona. Ważną częścią badania jest ocena dynamiczna, podczas której dłoń jest poddawana obrazowaniu, będąc w ruchu.
Cała procedura trwa kilkanaście minut, jest bezbolesna i komfortowa dla pacjenta. Wyniki badania diagnostycznego (podsumowanie+zdjęcie) są dostępne od razu po USG.
Co może wykryć badanie USG dłoni?
Dzięki niezwykłym właściwościom fal ultradźwiękowych (niesłyszalnych dla ludzkiego ucha), USG dłoni jest pomocne w diagnostyce następujących schorzeń i urazów:
- syndrom cieśni nadgarstka,
- choroba zwyrodnieniowa stawów kciuka,
- choroba de Quervaina,
- zespół skrzyżowania,
- choroba Wartenberga,
- zespół kanału Guyona,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zmiany przeciążeniowe.
Chcesz wykonać badanie ultrasonograficzne dłoni? Szczegółowe informacje dotyczące zapisu na badanie znajdziesz na stronie internetowej https://enelsklep.pl/
Źródła:
https://podyplomie.pl/neurologia/14907,ultrasonografia-nerwow-obwodowych
https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/174821,ultrasonografia