Kolagen - źródło jędrnej skóry oraz zdrowych stawów

Kolagen - źródło jędrnej skóry oraz zdrowych stawów

Do tej pory poznaliśmy wiele składników, które pomagają w utrzymaniu pięknej i promiennej skóry, zadbanej cery, mocnych i zdrowych włosów oraz paznokci. Dziś zajmiemy się składnikiem, który ma bardziej wszechstronne działanie, ponieważ wpływa zarówno na kondycję skóry, jak i kondycję stawów i chrząstki stawowej.

Kolagen – cenne białko skóry

Białko to występuje naturalnie w ludzkim organizmie i jest głównym składnikiem tkanki łącznej, wspierając jej elastyczność. Stanowi on aż 60% wszystkich białek skóry. Nie bez powodu mówi się więc, że kolagen jest jednym z ważniejszych składników w organizmie. Sprzyja on utrzymaniu jędrnej i odpowiednio gęstej skóry. Wspiera także odpowiednie jej nawilżenie.


A może zainteresuje Cię także: Skóra właściwie zadbana


Kolagen zamiennie nazywa się białkiem młodości. Jako że stanowi główny element tkanki łącznej, jednym z jego zadań jest łączenie ze sobą komórek. Z tego powodu odgrywa tak ważną rolę dla kondycji więzadeł, ścięgien, chrząstek i naczyń krwionośnych oraz jest budulcem wielu narządów.

Jak można sobie wyobrazić kolagen? Są to włókna, które charakteryzują się zarówno elastycznością, jak i wysokim poziomem wytrzymałości. Te dwie cechy umożliwiają ochronę ważnych narządów takich jak wątroba czy nerki, poprzez tworzenie na nich warstwy ochronnej. Ponadto kolagen umożliwia ciągłe odnawianie się komórek.

Kolagen – skutki deficytu?

Ilość kolagenu w organizmie ludzkim zmniejsza się wraz z wiekiem, a organizm traci naturalną zdolność do jego wytwarzania. Zmniejszająca się ilość kolagenu znacząco odbija się na kondycji skóry, a deficyt tego składnika sprzyja suchości i wiotkości skóry. Na cerze występują pierwsze oznaki starzenia się w postaci zmarszczek i tzw. kurzych łapek. Innym objawem niedoborów kolagenu jest pojawiający się z wiekiem cellulit.

Niedobory kolagenu są widoczne także poprzez kondycję włosów i paznokci. Włosy tracą blask, gęstość, zaczynają wypadać, a w przypadku mężczyzn pojawia się łysienie androgenowe. Paznokcie stają się słabe, kruche i łamliwe, a także skłonne do rozdwajania.

Jeszcze kilka dekad temu deficyt kolagenu był cechą, która pojawiała się u osób powyżej 50. roku życia. Obecnie zaś choroby cywilizacyjne, pęd życia, stres, podejmowanie intensywnego wysiłku fizycznego i moda na rywalizację w każdej dziedzinie życia doprowadziły do tego, że pierwsze objawy niedostatecznej produkcji kolagenu zauważa się już u osób około 30. roku życia.


Zapoznaj się także z artykułem: Antyoksydanty - powstrzymaj starzenie


O odpowiednią ilość kolagenu powinni zadbać także sportowcy, gdyż aktywność fizyczna jest jednym z czynników sprzyjających zużywaniu się tego składnika w organizmie. Dotyczy to w szczególności zaawansowanych sportowców, maratończyków, kolarzy i sportowców.

Kolagen – co zrobić w przypadku deficytu?

Dermatologia i kosmetologia są bardzo mocno rozwinięte, dzięki czemu zmarszczki, cellulit czy inne niedoskonałości skóry nie stanowią już problemu. Z łatwością można je zakryć i zatuszować. O ile jeszcze nie wynaleziono sposobów na zatrzymanie czasu i wieczną młodość, o tyle można sprawić, by okres przekwitania przebiegał łagodnie bez utraty wdzięku i urody.

Kolagen jest obecny w licznych preparatach kosmetycznych. Często jest składnikiem kremów, maści, balsamów, olejków. Stosować go można zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. To dlatego wiele kobiet sięga po produkty kolagenowe w postaci kapsułek, tabletek bądź saszetek. Jednym z preparatów wartych uwagi jest Kolagen Medica. Produkt nie tylko zawiera naturalny kolagen z ryb morskich, ale także jest wzbogacony o witaminę C, która chroni struktury komórkowe przed wolnymi rodnikami.

Zadbanie o skórę nie należy jednak do priorytetów. Równie istotne jest zadbanie o kości i zęby. W tym miejscu godnym uwagi jest Olimp Kolagen Activ Plus. Produkt ten zawiera dodatkowo wapń, który oddziałuje na utrzymanie mocnych i zdrowych kości i zębów oraz magnez, wspomagający prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

W przypadku sportowców istotne jest sięganie po suplementy diety zawierające kolagen. Zwykle produkty te są dodatkowo wzbogacone o glukozaminę i chondroitynę, gdyż wskazane tu trio wspomaga proces odbudowy chrząstki stawowej. Warto zainteresować się produktem Artro Protect Max. Kapsułki te są wzbogacone o witaminę C. Witamina ta wspomaga syntezę kolagenu. Dla osób, które wolą preparaty w proszku powstał FlexiStav Xtra z równie wysoką zawartością niezbędnych składników.

Stosowanie suplementów jest istotne szczególnie w przypadku zmniejszonej przyswajalności konkretnych składników z produktów żywnościowych. Jeśli produkcja kolagenu zmniejsza się w sposób naturalny, nic nie stoi na przeszkodzie, by uzupełnić swoją dietę o ten składnik. Należy jednak pamiętać, że suplementy diety nie są w stanie zastąpić pełnowartościowego posiłku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.