Cudotwórcze właściwości kolendry

Cudotwórcze właściwości kolendry

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiele przypraw, artykułów spożywczych takich jak między innymi ziemniaki, oliwa z oliwek, cytryna znane są również z właściwości, które korzystnie wpływają na kondycję skóry twarzy, włosów, dłoni i paznokci. Ziemniaki – główny składnik odżywczej maseczki na twarz, cytryna w połączeniu z jajkiem jest idealnym lekiem na suche, pozbawione włosy blasku, zaś oliwa z oliwek koi podrażnioną skórę dłoni. 

Kolendra – właściwości

W kuchennej apteczce znajduje się także kolendra, której prozdrowotnych właściwości nie można określić w jednym akapicie. Roślina ta znana jest ze swych prozdrowotnych właściwości. Z tego względu wykorzystywana jest z powodzeniem w medycynie naturalnej, choć zwykle kojarzona była jedynie z zastosowania w kuchni jako przyprawa czy dodatek do deserów. Prócz charakterystycznego smaku, kolendra korzystnie wpływa na układ pokarmowy: reguluje procesy trawienne, poprawia apetyt, według badaczy jest lekiem na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe, a przy tym uspokaja.

Kolendra vs kolendra siewna

Czym właściwie jest kolendra? Kolendra z łac. Coriandrum L, roślina stosowana do przygotowania potraw. Wyróżnia się dwa rodzaje kolendry, niemniej gatunkiem powszechnie uprawnym jest Coriandrum sativum L. a więc tzw. kolendra siewna, która pochodzi z wybrzeża Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Jednak współcześnie, uprawy kolendry można spotkać na każdym kontynencie. W naszym kraju hodowana jest na plantacjach, w niektórych miejscach w Polsce można znaleźć ją w formie dzikiej. Co ciekawe, smak, kształt, odcień oraz rozmiar kolendry jest zależny od tego, gdzie rośnie roślina. Najbardziej aromatyczna kolendra wyrasta z etiopskiej ziemi, z pikantnym posmakiem kolendrę znajdziemy w Gruzji, w przeciwieństwie do syryjskiej odmiany, która cechuje się łagodnym smakiem.


Czytaj także: Skuteczne sposoby na wspomaganie trawienia


Zdrowotne właściwości kolendry, nie oddziałują korzystnie jedynie na układ pokarmowy, choć właśnie jest ona składnikiem złożonych preparatów farmakologicznych, mieszanek ziołowych, które leczą właśnie schorzenia układu pokarmowego, takie jak niestrawność, a nawet wspomaga walkę z pasożytami. 

Kolendra – zastosowanie w różnych dolegliwościach

Kolendrowy olejek pozyskiwany jest owoców, nasion, dzięki zawartym w nim linalolu rozkurcza ścianki jelit, a więc działa wiatropędnie, a więc poprawia perystaltykę jelit. Olejek pozyskiwany z nasion kolendry, łagodzi również objawy wzdęć, a więc bóle brzucha oraz wykorzystuje się go, jako składnik wspomagający kuracje leczenia zapalenia błony śluzowej żołądka i biegunki.

Przetworzona kolendra, posiada właściwości żółciopędne, dzięki czemu korzystnie wpływa na trawienie, poprzez zmniejszenie napięcia mięśniówki przewodów żółciowych, co ułatwia przepływ żółci i soku trzustkowego do dwunastnicy.

Napary z kolendry, posiadają gorzki smak, niemniej pobudza on wydzielanie soku żołądkowego i śliny, co zwiększa apetyt, poleca się picie naparu osobom starszym, które borykają się z problemem braku apetytu. Zastosowanie kolendry w diecie, oczyszcza jeden z ważniejszych organów organizmu, a więc wątroby.

Stosowanie kolendry w leczeniu zatruć pokarmowych, ponieważ łagodzi objawy tego schorzenia. Właściwości antybakteryjne olejku eterycznego pozyskiwanego z nasion, pomagają zwalczać  patogeny, takie jak, m.in.: gronkowiec złocisty, laseczka sienna, pałeczka ropy błękitnej i odmieniec pospolity, a dodatkowo nasiona przeciwdziałają pojawieniem się w organach wewnętrznych wolnych rodników.


Sprawdź: Jak zachować zdrową wątrobę? 


Jak potwierdzili zagraniczni naukowcy, bazując na wynikach przeprowadzonych, kolendra jest również w stanie zwalczać tak niebezpieczne bakterie, patogeny odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe, wywołane m.in. przez bakterie Salmonelli lub E.coli.

Kolendra zawiera w sobie ogrom witamin oraz minerałów, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a przy tym wzbogaca smak każdej potrawy, dlatego warto włączyć kolendrę na stałe do codziennej diety. Kolendra leczy nie tylko choroby układu pokarmowego, jej zastosowanie widoczne jest również w leczeniu chorób oczu, problemów dermatologicznych, a więc wysypek, zaczerwień, pomaga też zatamować krwawienie z nosa.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.