Kategorie produktów

Kategorie produktów

Łysienie

  • Vita Hair Man kapsułki
    Vita Hair Man

    4.83 Bardzo dobry

    ilość opinii: 6

    Suplement diety Vita Hair Man to preparat dedykowany mężczyznom pragnącym ograniczyć...

    Sprawdź
  • KLORANE szampon na bazie chininy i witaminy B5
    KLORANE szampon na bazie chininy i witaminy B5

    4.43 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    KLORANE szampon na bazie chininy i witaminy B5 to kosmetyk przeznaczony dla osób,...

    Sprawdź
  • Seboradin Niger
    Seboradin Niger

    4.4 Bardzo dobry

    ilość opinii: 15

    n/a

    Sprawdź
  • Serum ziołowe
    Serum ziołowe

    4.29 Bardzo dobry

    ilość opinii: 7

    Serum Bioxsine zostało stworzone z myślą o osobach, które borykają się z...

    Sprawdź
  • Piloxidil

    4.2 Bardzo dobry

    ilość opinii: 10

    Lek Piloxidil ma postać płynu do stosowania miejscowego na skórę głowy. Piloxidil jest...

    Sprawdź
  • Loxon 2%
    Loxon 2%

    4.0 Bardzo dobry

    ilość opinii: 24

    Loxon 2% to produkt leczniczy w postaci płynu na skórę, który pobudza wzrost...

    Sprawdź
  • Radical Med szampon
    Radical Med szampon

    3.84 Bardzo dobry

    ilość opinii: 18

    Radical Med to kosmetyk w postaci szamponu. Wskazaniem do jego stosowania jest problem...

    Sprawdź
  • Prostatobon

    3.63 Bardzo dobry

    ilość opinii: 8

    Prostatobon to ziołowy suplement diety w postaci kapsułek. Produkt jest dedykowany dla dorosłych...

    Sprawdź
  • Follixin
    Follixin

    2.95 Bardzo dobry

    ilość opinii: 20

    Follixin pomaga na wypadanie włosów Łysienie jest problemem wielu mężczyzn, nie tylko w...

    Sprawdź
  • Loxon Max
    Loxon Max

    2.23 Bardzo dobry

    ilość opinii: 13

    Loxon Max (wcześniej Loxon 5%) to produkt leczniczy w postaci płynu do stosowania na...

    Sprawdź

Łysienie

Łysienie

Obecnie łysienie jest problemem około 30%-40% mężczyzn w wieku 25-45 lat. Utrata włosów ma różne nasilenie, ale niemal zawsze doprowadza do problemów z samooceną. Zaradzić łysieniu nie jest łatwo, jednak warto sprawdzić, czy któryś z zalecanych sposobów nie sprawdzi się u nas.

Jakie są przyczyny łysienia? Jak zatrzymać ten proces, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowymi, gęstymi włosami?

Pierwsze objawy łysienia

Każda utrata włosów powinna być sygnałem wywołującym niepokój, ale nie powodującym jakiś dramatyczny alarm. Wypadania włosów jest sytuacją patologiczną, której zazwyczaj można zapobiec i nie jest tak, że każdy mężczyzna prędzej czy później musi włosy stracić.

Konieczna jest jednak konsultacja z lekarzem, specjalistą trychologiem, czyli ekspertem od kondycji włosów. Będzie on w stanie przeprowadzić badania i ustalić, co jest powodem wypadania włosów. Wtedy można dobrać odpowiedni preparat.

Większość mężczyzn dotkniętych problemem łysienia działa po omacku wybierając preparaty na chybił trafił i obserwując rezultaty, co zwykle nie jest najlepszym możliwym podejściem do problemu. W najlepszym razie nietrafiona kuracja może oznaczać zwykłą stratę czasu i pieniędzy, ale może też być szkodliwa. 

Przyczyny łysienia

Bardzo duże znaczenie dla łysienia ma testosteron, ale jego rola jest zwykle kompletnie niezrozumiana przez osoby dotknięte problemem. Powszechne przekonanie głosi, że testosteron, jego wysokie stężenie, powoduje wypadanie włosów. Dlatego czasami nawet wiąże się łysienie z wysokim poziomem testosteronu i z założeniem, że oznacza to wysoką sprawność seksualną mężczyzn.

W rzeczywistości wysoki poziom testosteronu może być nawet czymś dobrym w tej kwestii, ponieważ hormon ten wzmacnia cebulki włosowe i stymuluje wzrost włosów. 

Realnym problemem jest pochodna testosteronu. DHT, czyli substancja powstająca na skutek działania specjalnego enzymu. Im więcej jest tego enzymu i im więcej jest testosteronu, który może wykorzystać, tym silniejsza presja na łysienie.

Ilość enzymu zależna jest od wielu czynników, z których wyjątkowo silne znaczenie ma genetyka. Mówimy tutaj o klasycznie męskim, androgennym wzorcu łysienia zaczynającym się od nadkoli lub czubka głowy.

Ten typ spowodowany jest faktem różnej wrażliwości różnych części skóry czaszki na działanie pochodnej hormonu i co ciekawe, włosy przeszczepione z części bardziej odpornych na łysienie do tych mniej odpornych zachowują swoja wysoką odporność, co pozwala na skuteczne operacyjne przywracanie owłosienia. 

Ilość enzymu w naszych organizmach jest kontrolowane przede wszystkim przez genetykę, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu środowiskowego przy ocenie ryzyka.

Należy w tym wypadku pamiętać, że cechy związane z wyglądem bardzo często staja się widoczne co drugie pokolenie. Jeśli nasz ojciec nie miał problemów z łysieniem, nie oznacza to wcale, że jesteśmy w pełni bezpiecznie. To samo dotyczy sytuacji, kiedy ojciec ojca nie łysiał. Wystarczy bowiem, by łysieniem dotknięty był ojciec matki, by odpowiednie geny w naszym organizmie istniały. 

Przyczyny łysienia, które można zmienić

Wypadanie włosów w bardzo dużej mierze związane jest także z trybem życia. Głównym czynnikiem ryzyka jest tutaj konkretnie stres połączony z bardzo nieregularnym trybem życia. Częste przepracowanie, zwłaszcza jeśli jest połączone z nieregularnym snem, nieregularnymi posiłkami i ogólnie brakiem rytmu w życiu codziennym, może prowadzić do swoistego buntu organizmu i nieprawidłowej jego pracy. 

U mężczyzn w omawianym wieku zwykle związane jest to potem z łysieniem. Walkę z tym procesem można zacząć od zwolnienia trochę w życiu, ale też od lepszego planowania i komponowania swoich pomysłów.

W pierwszej kolejności należy sięgać po owoce i warzywa bogate w selen, cynk i żelazo oraz w witaminy z grup kojarzonych ze zdrowiem, czyli zwłaszcza C, E oraz całej grupy B. W praktyce chodzi przede wszystkim o czerwone i ciemnozielone warzywa, a oprócz tego do diety należy dokooptować także ryby, najlepiej morskie, chleb pełnoziarnisty i kakao. 

Reakcji ze strony włosów można spodziewać się także w czasie przechodzenia różnych chorób, zwłaszcza związanych z wysoką gorączką i leczeniem antybiotykami. Zabójcze dla nich są radioterapia i chemioterapia, chociaż po zakończeniu leczenie zwykle sytuacja powraca do normy. Łysienie związane z anemią podobnie ustępuje po zniknięciu podłoża. Tylko łysienie androgenne wywołane hormonami jest nieustępujące.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.