Zaburzenie osobowości borderline – czy należy się bać?

Zaburzenie osobowości borderline

Mimo rosnącej świadomości, zaburzenia psychiczne dalej są owiane tabu oraz narasta wokół nich dużo mitów. Jednym z takich zaburzeń jest zaburzenie osobowości borderline (bpd). W tym artykule naszym wsparciem merytorycznym jest Iwona Wilkołek – twórczyni internetowa, która w swoich social mediach mówi o zdrowiu psychicznym i ciałoakceptacji oraz pokazuje, jak wygląda życie osoby z zaburzeniem osobowości borderline.

Czym jest borderline dla Ciebie?

Wiele osób identyfikuje zaburzenie osobowości z pogranicza stwierdzeniem ,,typowy border", które niestety jest dla nas, osób z tym zaburzeniem, bardzo krzywdzące. Prawdę mówiąc, ile osób zmaga się z tym zaburzeniem, tyle definicji. Są osoby, dla których borderline kojarzy się tylko z jednym – cierpieniem.

Moje zaburzenie osobowości sprawia, że jestem tym, kim jestem. Wiem, że gdybym go nie miała, nie byłabym sobą. Każdego dnia uczę się o sobie czegoś nowego, walczę o lepsze, buduje swoje życie warte przeżycia. Staram się szukać dobrych stron w tym, co codziennie mnie spotyka.

Wiadomo, wszystko ma swoje dobre i złe strony. Jestem bardzo wdzięczna za to, że czuję emocje mocniej niż inni. Cieszę się, że jestem tak wrażliwą osobą. Najtrudniejsze jednak jest dla mnie uczucie pustki, lęk przed odrzuceniem i ciągłe poczucie samotności.

borderline

Czy borderline ,,widać"?

Kilka razy w życiu usłyszałam: ,,od razu widać, że masz bordera". Było to dla mnie dosyć szokujące, jednak myślę, że istnieją osoby, które mają styczność z tym zaburzeniem i są w stanie je ,,zidentyfikować". Oczywiście warto pamiętać, że jedyną osobą, która może postawić diagnozę zaburzenia osobowości, jest lekarz psychiatra lub psycholog.

Osoba, która zmaga się z bpd, najczęściej ulega pułapkom emocji – ma bardzo częste huśtawki nastrojów, emocje potrafią zmieniać się w ciągu sekundy, nie rozumie, co czuje i jak sobie z tymi uczuciami radzić. Często pod wpływem emocji, taka osoba może zachowywać się ryzykownie.

Właśnie dlatego warto być uważnym i reagować w sytuacjach, gdy np. widzimy, że bliska nam osoba zaczyna ukrywać swoje ciało, częściej sięga po używki, wydaje kompulsywnie pieniądze czy podejmuje bez zastanowienia decyzje. Takie sytuacje najczęściej są wynikiem chęci stłumienia tego, co osoba zmagająca się z bpd czuje w trudnych momentach.

Jak reagować na wiadomość, że ktoś bliski ma borderline?

Na pewno nie powinniśmy się bać! Jeśli ktoś przyznaje Ci się do tego, iż żyje z danym zaburzeniem, robi naprawdę OGROMNY krok do przodu i darzy nas wielkim zaufaniem! Istnieje wiele cudownych książek, grup wsparcia na FB, oraz ludzi, którzy tworzą dla osób z bpd bezpieczna przestrzeń.

Im więcej dowiemy się na temat zaburzenia, tym łatwiej będzie nam zrozumieć osobę, która żyje z nim na co dzień. Najlepsze co możemy zaoferować tej osobie to nasze wsparcie i zrozumienie.

zaburzenie osobowości borderline wsparcie

Jak wspierać osobę z borderline?

Nigdy nie unieważniajmy osób w naszym otoczeniu, słuchamy tego jak się czują, a przede wszystkim akceptujemy trudności, z którymi zmaga się dana osoba. Możemy takiej osobie pomóc znaleźć wsparcie terapeutyczne. Bardzo ważne, aby osoba mająca zaburzenie z pogranicza, była pod stałą opieką psychologa oraz psychiatry, jeśli wymaga tego jej stan.

W internecie pojawia się coraz więcej osób takich jak ja, które mówią głośno o tym jak wygląda ich życie z tym zaburzeniem, terapia oraz jak radzić sobie w różnych sytuacjach. Bardzo polecam pierwszy odcinek mojego podcastu BorderNation pod tytułem: „F60.31 – czym jest bpd?", w którym omawiam kryteria diagnostyczne i podaje przykłady różnych zachowań czy sytuacji z życia wziętych.

Podcast powstaje we współpracy z innymi osobami, posiadającymi borderline, a tworzony jest w celu odstygmatyzowania tego zaburzenia i uświadamiania najbliższych nam osób o tym jak życie wygląda z naszej perspektywy.

Dziękujemy za rozmowę!

Iwona Wilkołek
Twórczyni internetowa. W swoich social mediach mówi głośno o zdrowiu psychicznym. Aktywnie prowadzi profil na Instagramie, gdzie porusza tematy związane z tym zaburzeniem, stygmatyzacją zaburzeń psychicznych i tworzy bezpieczną przestrzeń dla osób z zaburzeniem osobowości borderline. W 2019 roku podjęła się leczenia, które relacjonuje na swoim Instagramie. Od sierpnia 2021 jest objęta terapią w nurcie dialektyczno-behawioralnym. Prowadzi własny podcast BorderNation, gdzie dzieli się swoją historią i opowiada o tym, jak wygląda życie osoby z bpd bez tabu i tajemnic.

Więcej informacji o mnie znajdziesz na https://www.instagram.com/rudawswetrze/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.