Wielu z nas szuka idealnej aktywności fizycznej, która pomoże nie tylko zadbać o zdrowie i sylwetkę, ale także dostarczy dużo radości i pozytywnej energii. Dla jednych odpowiedzią jest bieganie, dla innych jazda na rowerze, a dla coraz większej grupy – zumba. Na czym polega fenomen zumby? Czy warto chodzić na zumbę i jakie są jej efekty? Jak zacząć przygodę z zumbą i na co zwrócić uwagę? Porozmawialiśmy na ten temat z ekspertem – p. Joanną Walkowiak, instruktorką Zumba Fitness.
Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z tańcem i zumbą?
Moja przygoda z tańcem rozpoczęła się w 2002 r. Wtedy podczas rozmów na szkolnym korytarzu dowiedziałam się, że moje koleżanki ze szkoły uczęszczają na zajęcia do Wolsztyńskiego Domu Kultury i po ich namowach trafiłam tam na swoją pierwszą próbę. Początki nie należały do łatwych, ponieważ nigdy wcześniej nie miałam styczności z taką formą ruchu. Nasza instruktorka bazowała głównie na tańcach klasycznych i jazzowych, jednak pozwalała nam rozwijać się również w innych stylach tanecznych. W związku z ograniczonym dostępem do warsztatów z innymi instruktorami, wspólnie z koleżankami czerpałyśmy inspirację z teledysków lub filmików na YouTube. Bywało tak, że pewne choreografie lub ich część została stworzona przeze mnie. Myślę, że czynny udział w zespole i chęć wykazania kreatywności zaowocowały tym, że w przyszłości sama zostałam instruktorką tańca.
Z roku na rok możliwości przybywało i brałam udział w dodatkowych szkoleniach. W 2013 r. ukończyłam kurs instruktorski Hip Hop Basic i od tego czasu zaczęłam prowadzić samodzielnie zespoły taneczne dla dzieci i młodzieży. Przez te wszystkie lata nabierałam doświadczenia, jednak hip hop nie jest jedynym stylem, który chciałabym kultywować. Czerpię radość z tańca i właśnie to chciałabym przekazać swoim podopiecznym. Dlatego niezmiernie się cieszę, że w 2022 r. podjęłam decyzję o zostaniu instruktorką Zumba Fitness – dało mi to ogromnego kopa do działania i wyzwoliło we mnie jeszcze większe pokłady energii oraz kreatywności.
Czym tak właściwie jest zumba i jakie są jej rodzaje?
Zumba to licencjonowany program treningowy łączący ze sobą elementy fitnessu (cardio i treningu siłowego) oraz elementy tańca (salsa, bachata, cumbia, merengue, taniec brzucha itp.) Podczas zajęć wykonujemy proste choreografie taneczne, a przy okazji nieświadomie spalamy setki kalorii, bawiąc się jak na najlepszej imprezie.
Warto wyróżnić kilka rodzajów zumby:
- Zumbini, Zumba Kids, Zumba Kids Junior – czyli zumba dla najmłodszych,
- Zumba Gold – zajęcia dla osób starszych, kobiet w ciąży i osób, które nie praktykowały wcześniej żadnej aktywności fizycznej,
- Zumba Toning – gdzie podczas treningu używa się lekkich ciężarków,
- Zumba Sentao – czyli zumba z wykorzystaniem krzeseł,
- Zumba Step – zajęcia z wykorzystaniem stepów,
- Aqua Zumba – czyli zumba w wodzie.
Czy warto chodzić na zumbę? Czy zumba jest dla każdego?
Uważam, że warto brać udział w zajęciach zumby, ponieważ dla wielu z nas samo wyjście z domu to chwila wytchnienia od codziennych obowiązków i wspaniała okazja do oczyszczenia umysłu. Podczas tego treningu bawimy się i integrujemy, no i wychodzimy z uśmiechem na twarzy.
Myślę, że pod względem fizycznym zumba jest dla każdego. Tutaj nie ma spiny i nie oceniamy także umiejętności tanecznych. Dobrym przykładem na to jest fakt, że często w takich zajęciach biorą udział osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Natomiast wybór zajęć to już kwestia indywidualna. Wiadome jest, że znajdą się też osoby, którym zumba nie przypadnie do gustu, bo np. nie nadążają za krokami lub nie lubią tego rodzaju muzyki. Jakbyśmy byli wszyscy równi, to byłoby nudno 🙂.
Jakie efekty daje zumba?
W moim przekonaniu każda aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na sylwetkę. Jednak u niektórych osób te efekty będą bardziej spektakularne, a u innych mniej. Składa się na to wiele czynników, jak intensywność wykonywanych ćwiczeń, odpowiednia dieta, itp.
Jeśli regularnie uczęszczasz na zajęcia zumby, z pewnością poprawisz swoją wytrzymałość fizyczną, usprawnisz metabolizm oraz koordynację ruchową. Każdy trening dodaje również organizmowi wybuchu endorfin. Uczestniczki zajęć często mówią mi, że czekają na te zajęcia, bo w końcu mogą wyjść i zrobić coś dla siebie. To jest dowód na to, że zumba kojąco działa na naszą psychikę.
Jak wyglądają zajęcia zumby?
Standardowe zajęcia zumby trwają około 60 minut. Rozpoczynają się od rozgrzewki, podczas której wykonujemy łatwiejsze sekwencje kroków. Następnie przechodzimy do części głównej – tańczymy choreografie, stworzone w taki sposób, aby było łatwo je zapamiętać i kończymy trening na tzw. cool down, czyli fazie wyciszenia.
Wraz z moimi podopiecznymi bierzemy również w organizowanych eventach lub maratonach, które często trwają zdecydowanie dłużej – od 1,5 h do nawet 3 h. Takie wydarzenia najczęściej prowadzi kilku instruktorów. Dzięki temu można wymienić się swoim doświadczeniem oraz poczuć jeszcze większy przypływ pozytywnej energii. Tego nie da się opisać, bo to po prostu trzeba przeżyć.
Zumba dla początkujących – jak zacząć i na co zwrócić uwagę?
Myślę, że pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest sprawdzenie, czy instruktor, który prowadzi dane zajęcia, robi to legalnie. Wystarczy wpisać jego imię i nazwisko w bazie instruktorów na stronie zumba.com w zakładce Classes → Find an instructor. Znajdziesz tam też bieżące informacje na temat zajęć danego instruktora i zyskasz pewność, że Twoje zajęcia będą prowadzone w bezpieczny sposób.
Na zajęcia należy ubrać się w wygodny strój, zabrać ze sobą sportowe buty na zmianę i butelkę wody. Przychodząc na pierwsze zajęcia nie musisz ogarniać od razu wszystkich kroków. Daj sobie trochę czasu. Tutaj nie ma pomyłek, bo tu masz prawo być sobą.
Pamiętaj również o regeneracji. Jeśli nie możesz wykonywać jakichś ćwiczeń ze względu na aktualny stan zdrowia, zgłoś to instruktorowi albo odpuść na jakiś czas zajęcia, aby później wrócić na nie ze zdwojoną mocą.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz ze sobą uśmiech… Ja jako instruktor też jestem tylko człowiekiem i często się zdarza, że mi się zwyczajnie nie chce. W przeciwieństwie do Was muszę się pojawić na zajęciach i nie mogę ich odwoływać z byle powodu. I gdy wchodzę na salę taka zrezygnowana, to dzięki Wam nagle dzieje się magia…
Pamiętaj, że jeśli się uśmiechniesz i powygłupiasz, to możesz spowodować, że zły dzień od razu stanie się dla kogoś zdecydowanie lepszy... Nakręcajmy się pozytywną energią – wspólnie jesteśmy w stanie zdziałać cuda!