W ostatnim czasie znacząco wzrosło spożycie wszelkiego rodzaju preparatów węglowodanowych, zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie. Z jakiego powodu? Przede wszystkim, uznają one, że to właśnie cukry są w stanie zaopatrzyć je w energię, która pozwoli utrzymać właściwą intensywność ich treningu. Oprócz tego, jak wiadomo, cukry są elementem niezbędnym w odnawianiu naszych rezerw energetycznych, ale także w dużym stopniu pomagają w regeneracji po treningu.
Dlatego też, mnóstwo sportowców czy też osób regularnie ćwiczących, spożywa koncentraty węglowodanowe zarówno przed treningiem, jak i w trakcie oraz po jego zakończeniu. Co ciekawe tego typu odżywki stosują również osoby próbujące zredukować tkankę tłuszczową i zmniejszyć wagę ciała, co jest dość kontrowersyjne. Z jakiego powodu?
Odżywki węglowodanowe przed treningiem
Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż spożywanie cukrów nie może być pomocne w spalaniu tłuszczu. Kwasy tłuszczowe i glukoza to tak naprawdę alternatywne źródła energii, dlatego mogą sprawić, że trening będzie łatwiejszy, ale przez to również spalimy mniej kalorii. Przykładem może być tutaj spożycie odżywki węglowodanowej przed bieganiem. Zdecydowanie lżej będzie nam się biegało, ale pozbędziemy się mniejszej ilości zapasów, które są już zgromadzone w tkance tłuszczowej. Tak samo sytuacja będzie wyglądała w przypadku stosowania tego typu preparatów podczas samego treningu. Sporo może zależeć jednak od jego intensywności, jak również stężenia roztworu i jego ilości.
Odżywki węglowodanowe po treningu
Dużo bardziej racjonalnym posunięciem jest natomiast spożycie węglowodanów kiedy skończymy ćwiczyć. Należy jednak pamiętać, że gdy naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, ich ilość również powinna być ograniczona. Przede wszystkim należy ją bowiem dostosować do tego jak intensywny trening wykonaliśmy oraz jaka jest masa naszego ciała. Poza tym powinniśmy pamiętać, że źródłem cukrów są też zwykłe wafle ryżowe albo owoce. A jeśli dodatkowo połączymy je z jakimś białek, jak chociażby z wyżem na mleku otrzymamy coś znacznie lepszego niż taki preparat węglowodanowy.
Tak jak już wspomniano wyżej, spożywanie odżywek węglowodanowych, tak zwanych „carbo”, może być uzasadnione po wykonaniu treningu, również u osób próbujących stracić na wadze. Oprócz tej sytuacji nie wolno jednak przyjmować tego typu koncentratów, chociażby pomiędzy kolejnymi posiłkami. Podobnie zresztą jest w przypadku innych, łatwo dostępnych napojów, takich jak soki oraz nektary, które muszą zostać wyeliminowane z naszej diety.
Odżywki węglowodanowe dla sportowców
Pamiętajmy jednak, że sytuacja, o której traktuje ten tekst, dotyczy wyłącznie osób, które ćwiczą dla własnej przyjemności. W przypadku sportowców bowiem, zasady przyjmowania odżywek węglowodanowych wyglądają zupełnie inaczej. U wyczynowców, spożywanie tego rodzaju preparatów, które zawierają cukry oraz elektrolity, może być uzasadnione przed treningiem, w jego trakcie oraz po jego zakończeniu. Również wtedy, gdy ich celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Sportowcy na wyższym poziomie, którzy trenują już zawodowo, muszą przede wszystkim konsultować się ze swoimi trenerami oraz dietetykami. To oni dokonują bowiem wszelkich korekt w dawkowaniu suplementów czy odżywek.
Jeśli chcielibyśmy zatem podsumować zawarte w artykule informacje, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na fakt, iż nie zaleca się stosowania odżywek węglowodanowych przez osoby starające się zrzucić zbędne kilogramy czy ćwiczące rekreacyjnie. Z kolei w przypadku zawodowych sportowców, którzy są obciążeni wyjątkowo dużym wysiłkiem, spożywanie takich koktajli jest jak najbardziej dopuszczalne, ale ich ilość oraz częstotliwość spożywania muszą być ustalone przez specjalistów i dostosowane do indywidualnych potrzeb zawodnika.