Kategorie produktów

Kategorie produktów

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość

Nadmierna potliwość jest problemem spowodowanym przez nadaktywne gruczoły potowe. Są one jednym z elementów strukturalnych tak zwanych gruczołów wydzielania wewnętrznego i niejednokrotnie potrafią wywołać spore zamieszanie. Oczywiście, problem ten może być również związany z czynnikami emocjonalnymi oraz psychicznymi.

Pot pojawia się przede wszystkim wówczas, gdy w naszym otoczeniu panuje wysoka temperatura, jest przy tym czymś naturalnym w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Zaburzenia potliwości są też często konsekwencją stanów podgorączkowych oraz nieustannego stresu, a niekiedy również – problemów o podłożu psychicznym. 

Jak rozwiązać problem nadmiernej potliwości?

W poszukiwaniu przyczyn nadmiernej potliwości

Samo pocenie się nie powinno stanowić powodu do niepokoju, mamy bowiem do czynienia z naturalną reakcją ludzkiego organizmu na ciepło. To właśnie dlatego mamy z nim do czynienia między innymi wówczas, gdy temperatura otoczenia jest wysoka oraz wtedy, gdy towarzyszą nam silne emocje takie, jak choćby strach i zdenerwowanie.

Nadpotliwość to zatem stan, w którym organizm wydziela więcej potu, niż jest to w ogóle potrzebne.

Nie ulega wątpliwości, że pocenie się może mieć podłoże emocjonalne – jako reakcja organizmu na stres. To właśnie dlatego mamy do czynienia z poceniem się dłoni, które, w skrajnych przypadkach, mogą być wyjątkowo wilgotne. W reakcji na stres pocić mogą się również pachy i inne części ciała.

Nie można też zapominać o tym, że pocenie się potrafi być reakcją naszego organizmu na niektóre choroby, wśród których wypada wymienić problemy z nerkami, cukrzycę oraz nadczynność tarczycy. 

Nadpotliwość może iść zresztą w parze z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a bywa i tak, że przyczynia się do niej również niewłaściwa dieta, w tym zwłaszcza skłonność do potraw słonych i pikantnych. Jest to także częsta reakcja organizmu zatrutego przez alkohol.


Może zainteresuje Cię: Etiaxil, Antidral, Perspiblock... Koniec z nadmierną potliwością?


Jak walczyć z nadmierną potliwością?

Profilaktyka nadpotliwości może odbywać się na wiele sposobów. Kluczowe znaczenie ma higiena osobista, jej podstawą są codzienne kąpiele. Osoby zmagające się z tą przypadłością, nie powinny zapominać również o depilacji pach – owłosienie ma bowiem wpływ na intensyfikację nieprzyjemnego zapachu.

Dobrym pomysłem jest również inwestycja w odpowiednie kosmetyki, nawet jeśli konieczne będzie przeprowadzenie przynajmniej kilku testów, zanim natrafimy na te, które uznamy za najwłaściwsze.

Tak samo ważne, jak przestrzeganie zasad higieny, jest noszenie odpowiedniej odzieży. Najbardziej niebezpieczne są sztuczne tkaniny, o których wiadomo, że nie przepuszczają powietrza. Warto więc zainwestować w odzież bawełnianą i unikać odzieży zbyt obcisłej.

Jeśli problem nadmiernej potliwości staje się coraz bardziej uciążliwy, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Nadmierna potliwość jest chorobą uciążliwą, nie oznacza to jednak, że nie można jej leczyć.

Rozwiązaniem może być między innymi usuwanie gruczołów potowych poprzez odpowiednie zabiegi chirurgiczne oraz wstrzykiwanie pacjentowi botoksu.

Toksyna botulinowa charakteryzuje się tym, że poraża zakończenia nerwowe dochodzące do gruczołów potowych. Przyczynia się to do ograniczenia wydzielania potu w miejscu, które zostało poddane zabiegowi. Niestety, zabieg ma pewne ograniczenia. Blokada utrzymuje się przez około pół roku, po tym czasie konieczne staje się powtórzenie zabiegu.

Jeśli klasyczne metody walki z nadmierną potliwością nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a sam problem wpływa niekorzystnie na nasze życie, warto zastanowić się nad zabiegiem wykonanym przez chirurga.

Nie można też zapominać o tym, że często jest to sygnał wysyłany przez organizm zmagający się z poważniejszymi schorzeniami, nadmiernego pocenia się nie można więc lekceważyć.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.