Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów? cz. 1

Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów? cz. 1

Śnieżnobiały uśmiech nie tylko poprawia nasze własne samopoczucie, ale również zapewnia nam uwagę ze strony otoczenia, przyspiesza proces nawiązywania nowych znajomości, a często sprawia również, że jesteśmy postrzegani jako osoby ciekawsze i bardziej atrakcyjne. Jest ważnym elementem naszego wizerunku i ma niemożliwy do przecenienia wpływ na to, jak postrzegana jest nasza atrakcyjność.

Już choćby z tego powodu coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy nie nadszedł czas, aby zainteresować się nowoczesnymi technikami, za pomocą których możliwe jest wybielenie szkliwa.

Nie można jednak zapominać o tym, że ich efekty nie zawsze odpowiadają oczekiwaniom osób decydujących się na taki krok. Już choćby z tego powodu warto pomyśleć o uzbrojeniu się w niezbędną w tym zakresie wiedzę, nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, jakie czynniki tak naprawdę mają decydujący wpływ na stan ich zębów, czego należy unikać i czym charakteryzuje się kompleksowa higiena jamy ustnej.

Co wpływa na kolor naszych zębów?

Nie da się ukryć, że wówczas, gdy w grę wchodzą zęby, natura nie była dla nas zbyt przychylna. Skala ubarwienia zębów jest dość szeroka, mamy więc do czynienia zarówno z zębami w odcieniu kości słoniowej, z zębami szaroniebieskimi, a nawet żółtobrunatnymi. Co więcej, bardzo często okazuje się, że u jednej osoby można zaobserwować nie jeden, ale kilka odcieni zębów. Mówiąc o czynnikach, które mają decydujący wpływ na naszą indywidualną barwę uzębienia, w pierwszej kolejności powinniśmy wskazać na geny decydujące o stopniu mineralizacji tkanek i ich składzie chemicznym, grubości zębów, ich kolorze oraz odcieniu. Nie bez znaczenia jest i to, że na zęby oddziałuje czas, wraz z jego upływem obserwujemy bowiem zjawisko ścierania się warstwy szkliwa, a co za tym idzie, odsłania się ciemniejszy kolor tkanki zęba.

Nie można zapomnieć i o tym, jak duże znaczenie ma to, co jemy, jeśli bowiem nie stronimy od kawy, herbaty, ciemnych soków, coli, jagód, wiśni i czerwonego wina, zęby mogą być narażone na przebarwienia, z którymi walczy się ze sporymi trudnościami. Dużym problemem jest również nałóg nikotynowy, a także zażywane leki, w tym zwłaszcza żelazo oraz niektóre z antybiotyków. Nie da się również ukryć tego, że sami wpływamy na kolor zębów poprzez higienę jamy ustnej, nieprawda jest więc to, że kolor naszych zębów nie jest zależny od podejmowanych przez nas starań.

Biała dieta – co jeść, a czego unikać?

Gdy dojdziemy już do wniosku, że wcale nie jesteśmy bezsilni wobec tego, jaka jest barwa naszych zębów, nadchodzi czas przeprowadzenia przyspieszonego rachunku sumienia, a następnie również wprowadzenia pierwszych istotnych zmian. Pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie z naszego menu tych produktów i napojów, o których wiemy, że są barwiące, zwłaszcza że dość łatwo jest znaleźć dla nich alternatywę. Pożegnanie z kawą będzie o wiele łatwiejsze do przełknięcia, jeśli zastąpimy ją energetycznym koktajlem, w którym pojawi się banan, jarmuż, masło roślinne i masło orzechowe, a dobrym rozwiązaniem jest też tak zwana „biała dieta” znana z pozytywnego wpływu na kondycję zębów. W jej skład wchodzi nie tylko nabiał, ale również produkty zbożowe, drób, ryby, jaja makarony i ryż, ciekawym pomysłem jest jednak również wprowadzenie do niej kalafiora, jabłka oraz miąższu kokosa.

Zainteresowanie nabiałem wydaje się w tym kontekście szczególnie wskazane, okazuje się bowiem, że mamy do czynienia w jego przypadku z wyjątkowo bogatym źródłem wapnia oraz fosforu, a więc ważnych składników wchodzących w skład szkliwa oraz materiałów budulcowych. Cennym elementem wchodzącym w skład nabiału jest również kwas mlekowy, jego zaletą jest bowiem to, że chroni zęby przed ich psuciem się. Modyfikacje żywieniowe są wysoko cenione, nie powinniśmy jednak zapominać również o wprowadzaniu zdrowych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że polerowanie i szorowanie zębów to nie zło konieczne, ale nawyk, który pomaga w utrzymaniu ich w idealnym stanie, warto poświęcić więc poświęcić mu jak najwięcej czasu, szorując zęby z wyczuciem i umiarkowanym naciskiem.

Jak prawidłowo myć zęby?

Mycie zębów nie powinno trwać mniej niż dwie minuty, a główka szczoteczki powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni od powierzchni zęba. Delikatne ruchy powinny podążać w kierunku prowadzącym od dziąsła do korony, w ten sposób bowiem najłatwiej jest wymieść wszystkie zanieczyszczenia. Nie można zapomnieć także o zaletach regularnego stosowania nici dentystycznej oraz płynów przeznaczonych do płukania jamy ustnej. Higiena jamy ustnej musi być wykonywana co najmniej dwa razy dziennie, dobrze jednak jeśli znajdziemy na nią czas po każdym spożywanym przez nas posiłku.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.