Oczekiwanie na dziecko to bardzo emocjonujący czas w życiu przyszłych rodziców. Młodą mamę czeka szereg badań i regularne wizyty u lekarza. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest USG pozwalające ocenić rozwój płodu. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesna wersja tego badania, czyli USG 4D. W artykule skupimy się na charakterystyce tego badania oraz jego zaletach.
Czym jest USG 4D?
Celem badań USG u kobiet w ciąży jest sprawdzenie, czy płód rozwija się w prawidłowy sposób. Standardem opłacanym przez NFZ jest badanie USG 2D, z którego korzysta większość przyszłych mam. Warto jednak wspomnieć o nowoczesnej wersji tego badania, czyli USG 4D. Dlaczego USG 4D cieszy się dużą popularnością wśród rodziców? To nieinwazyjne badanie, które wykonuje się z użyciem fal ultradźwiękowych. Technologia 4D pozwala na rozpoznanie wad wrodzonych u płodu oraz cech, które mogą świadczyć o poważnych chorobach, np. zespole Downa. Obraz z USG 4D ukaże znacznie dokładniejszy obraz dziecka niż USG 2D.
Do zalet USG 4D zaliczymy:
- niezwykle realistyczny obraz ciała i twarzy dziecka,
- możliwość obserwowania ruchów, uśmiechu oraz mimiki dziecka w czasie rzeczywistym,
- możliwość poszerzenia wizualnego wad płodu, które zostały wykryte w badaniu USG 2D,
- dziecko można obserwować w różnych płaszczyznach i kątach,
- obserwacja ruchów płodu daje możliwość rozpoznania zaburzeń układu nerwowego,
- większa wykrywalność wad rozwojowych, np. rozszczepu podniebienia.
USG 4D: przebieg badania
Warto podkreślić, że USG 4D jest całkowicie bezpieczne i można je wykonać na każdym etapie ciąży. Najlepszym momentem na to badanie jest okres między 20 a 30 tygodniem ciąży, ponieważ dziecko jest wtedy wystarczająco rozwinięte. Przebieg badania jest bardzo podobny jak w przypadku USG 2D. Lekarz przyłoży do brzucha głowicę aparatu USG i rozpocznie na samym początku obserwację dwuwymiarową. Następnie dokona zmiany parametrów urządzenia, które zostanie przełączone do techniki 4D. "Dzięki nowoczesnej technologii 4D można obracać płód na ekranie w dowolny sposób. Jest to bardzo duża różnica w porównaniu z USG 2D, bo tam obraz był uzależniony od aktualnego położenia płodu. Badanie USG 4D ciąży pojedynczej trwa zazwyczaj 10-15 minut. W ciążach bliźniaczych czas ten może się lekko wydłużyć". mówi nam Pan Mateusz z kliniki Royal Clinic z Warszawy
Czy warto wykonać USG 4D?
Wspomnieliśmy już, że badanie USG 4D w czasie rzeczywistym dostarczy więcej materiału ukazującego dziecko rozwijające się w łonie matki. Dokładne badanie niesie za sobą nie tylko korzyści związane z diagnozą dziecka, ale także dostarcza korzyści związanych ze sferą emocjonalną. Korzyści płynące z tego badania doceni zarówno lekarz prowadzący ciążę, jak i przyszli rodzice.
Wyniki badania USG 4D to duże ułatwienie dla lekarza. Lekarz prowadzący będzie miał bowiem do dyspozycji trójwymiarowy obraz ciała dziecka. Dzięki temu może ze sporą dokładnością ocenić stan zdrowia maluszka i łatwiej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Specjalista zobaczy dziecko w ruchu, a obserwacja budowy anatomicznej ma duże znaczenie w diagnostyce. Tradycyjne USG 2D nie daje możliwości wykrycia rozszczepienia wargi, kręgosłupa czy zniekształcenia dłoni i stóp. Nowoczesne badanie USG 4D to prawdziwa rewolucja w medycynie.
Przyszli rodzice docenią ponadto korzyści związane ze sferą emocjonalną. W obecnych czasach na uśmiech dziecka nie trzeba czekać do momentu narodzin. Mimikę dziecka można obserwować dzięki USG 4D. Rodzice zobaczą trójwymiarowy obraz i będą mieli okazję przyjrzeć się maluchowi z bliska. Obserwowanie ruchów dziecka, uśmiechu czy reakcji na głos rodziców jest bezcennym momentem, który zostanie zapamiętany na długo. Nagrania z badania USG 4D mogą zostać nagrane i przekazane przyszłym rodzicom. To wspaniała pamiątka, którą można umieścić w rodzinnym albumie.
USG 4D to nowoczesne badanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Jest bardzo dobrym narzędziem diagnostycznym dla lekarza prowadzącego ciążę. Badanie docenią także przyszli rodzice, ponieważ będą mogli przyjrzeć się maluchowi z bliska.