Czym jest alergia? Rodzaje alergii, objawy i leczenie

Czym jest alergia? Rodzaje alergii, objawy i leczenie

Alergia to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych. Coraz powszechniej występuje ona w społeczeństwach krajów wysoko rozwiniętych i może się wiązać z szeregiem dokuczliwych objawów rzutujących negatywnie na funkcjonowanie chorego, a niekiedy nawet stanowiących zagrożenie dla jego życia. Jakie można wyróżnić rodzaje alergii i co przyczynia się do rozwoju alergii u pacjentów? Jakie objawy mogą alergii towarzyszyć i na czym polega jej leczenie? Odpowiedzi na powyższe pytania można znaleźć poniżej.

Co to jest alergia? Rodzaje alergii 

Po raz pierwszy termin „alergia” został użyty przez wiedeńskiego pediatrę Clemensa Petera von Pirqueta na początku XX wieku. Termin w dosłownym tłumaczeniu oznacza odmienną reakcję (z języka greckiego allos – inny i ergos – reakcja). Alergia, często nazywana uczuleniem, to zatem niewłaściwa reakcja układu odpornościowego człowieka na alergeny, czyli substancje, które w normalnych warunkach powinny być ignorowane. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje alergii:

  • pokarmową, która jest wywoływana przez spożywane jedzenie,
  • wziewną, która jest wywoływana przez alergeny z wdychanego powietrza,
  • kontaktową, którą wywołuje np. kontakt alergenów ze skórą,
  • iniekcyjną, z którą jest związane dostanie się do organizmu alergenów przez wstrzyknięcie.

Alergia jest reakcją nabytą, która pojawia się po kontakcie z alergenem, czyli czynnikiem odpowiedzialnym za jej wystąpienie. Do najczęściej występujących alergenów zalicza się cytrusy, pyłki roślin, zarodniki grzybów, kurz, sierść zwierząt, jajka, ryby, orzechy oraz krowie mleko. 

Najczęstsze przyczyny alergii 

Uznawana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku alergia przyczyn może mieć wiele. W wielu przypadkach z alergią wiąże się genetycznie uwarunkowana skłonność organizmu do nadmiernej produkcji przeciwciał IgE. Do rozwoju alergii mogą przyczynić się również czynniki epigenetyczne. U niektórych alergia może wynikać też z przebywania w zanieczyszczonym środowisku – do rozwoju alergii może się przyczynić między innymi zła jakość powietrza. Przyczyną alergii może być również nadmierna ekspozycja na dym tytoniowy. Z alergią może wiązać się poza tym zmiana trybu życia, a zwłaszcza zmiana nawyków żywieniowych. Do rozwoju alergii może się przyczynić także nadmierna higiena oraz zbyt często przyjmowane antybiotyki. 

Ogólne objawy alergii 

U człowieka objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku i zależą przede wszystkim od rodzaju alergenu, z którym chory ma styczność. Alergia często dotyka nos, drogi oddechowe, oczy i skórę, ale może też działać na układ pokarmowy. Do najczęstszych objawów alergii dotykających nos zalicza się obecność wodnistej lub śluzowo-wodnistej wydzieliny z nosa, napadowe kichanie oraz zaczerwienienie w okolicy nosa. U części pacjentów po kontakcie z alergenem może dojść nawet do całkowitej utraty węchu. 

W przypadku dróg oddechowych alergia może objawiać się w postaci problemów z oddychaniem, świszczącego oddechu, a także kaszlu. Do objawów ocznych alergii można zaliczyć między innymi przekrwienie i zaczerwienienie gałki ocznej, zapalenie spojówek, światłowstręt, a także obrzęk i pieczenie lub łzawienie oczu. Alergia skórna może objawiać się w postaci wysypki, pokrzywki oraz bąbli, poza tym może wystąpić egzema oraz świąd skórny wraz z łuszczeniem się naskórka. Jeśli chodzi o układ pokarmowy, alergia może przyczyniać się do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym biegunki, nudności czy wymiotów. Najgroźniejszym objawem alergii jest natomiast wstrząs anafilaktyczny.

Diagnostyka i leczenie alergii 

W przypadku alergii diagnostyka zazwyczaj obejmuje szereg badań, do których zalicza się oznaczenie całkowitego stężenia IgE oraz swoistych IgE. Diagnostyka alergii związana jest również z wykryciem eozynofilii we krwi obwodowej. Bardzo często wykonywane są ponadto testy skórne, poza tym pomocne w diagnostyce alergii są również testy prowokacyjne. Ze względu na sposób podania alergenu wyróżnia się cztery rodzaje prób prowokacyjnych – donosowe, dooskrzelowe, doustne oraz dospojówkowe. 

Metodę leczenia alergii dobiera lekarz indywidualnie. W leczeniu często stosuje się leki hamujące wytwarzanie przeciwciał oraz leki hamujące reakcję antygen-przeciwciała, a także leki, które mają na celu hamowanie wytwarzania neuroprzekaźników. Przy zdiagnozowanej alergii lekarz może zalecić również odczulanie.

Dowiedz się więcej: https://tendoktor.pl/usluga/alergia/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.