Smukła figura baletnicy stanowi obiekt zazdrości wielu kobiet. Informacje o diecie baletnicy są wyszukiwane w internecie przez ponad 3,5 tys. osób miesięcznie*. Czy jest to bezpieczny sposób odchudzania, czy też skrajne ryzyko dla zdrowia? Sprawdźmy to!
Dieta baletnicy – bezpieczne odchudzanie?
Dieta baletnicy jest restrykcyjną kuracją odchudzającą. W 10 dni można liczyć na utratę nawet 10 kg. Czy warto zaryzykować dla uzyskania tak spektakularnego efektu?
Dieta cud niestety nie istnieje. Każdy z kontrowersyjnych modeli odchudzania wymaga poświęceń, niekoniecznie dobrych dla zdrowia. Nie każdy z nich sprzyja również budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Dieta baletnicy jest kuracją odchudzającą o bardzo niskiej wartości energetycznej. Wyniszcza organizm, dając w gratisie prawie 90% prawdopodobieństwo pojawienia się efektu jo-jo po zakończeniu diety i powrocie do “normalnego” sposobu odżywiania. Już na wstępie należy zastrzec, że stosowanie diety baletnicy wyrządza więcej szkody niż pożytku.
Dieta baletnicy – kompendium zasad
Dieta baletnicy jest jedną z najbardziej katorżniczych istniejących aktualnie diet. Uzyskanie oszałamiających efektów w postaci gwałtownej utraty wagi wymaga przestrzegania rygorystycznych zasad:
- 10 dni. Dokładnie tyle wynosi zakładany czas stosowania diety baletnicy. Okres ten poświęcony jest utracie jak największej liczby kilogramów – nawet do 10 kg w trakcie całej kuracji;
- 2 warianty diety. Istnieją dwie alternatywne wersje jadłospisu diety baletnicy: cykle dwudniowe oraz wariant jednoskładnikowy. Pomimo różnic w menu, deklarowane efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów są identyczne;
- niskokaloryczny jadłospis. Jak najbardziej ubogoenergetyczne menu jest tutaj wręcz pożądane. Bez oglądania się na prawidłowe bilansowanie posiłków i prawidłową podaż wartości odżywczych. Nie sprzyja to budowaniu zdrowych nawyków żywieniowych;
- płyny. Pierwsze dwa dni w menu diety baletnicy to przede wszystkim płyny. Nasuwa się tutaj na myśl podobieństwo do odchudzającej diety sokowej. Sęk w tym, że zamiast picia wody czy soków, można zastąpić je czarną kawą. Kawa natomiast nie tylko wzmaga diurezę, lecz również ze względu na zawartą w niej kofeinę, może nadmiernie obciążyć serce osób stosujących niniejszą dietę;
- aktywność fizyczna. Od trzeciego dnia kuracja zalecane jest podjęcie aktywności fizycznej. Jej forma nie jest z góry narzucona. Może być to np. pływanie bądź jazda na rowerze. Uprawianie sportów w czasie półgłodówki wymaga zachowania zwiększonej ostrożności, wiąże się bowiem z ryzykiem zasłabnięcia;
- odtłuszczony nabiał. Na takie “rarytasy” można pozwolić sobie już od trzeciego dnia trwania diety, równolegle z rozpoczeciem aktywności fizycznej. Witaminy A, D i E zawarte w produktach nabiałowych nie mają jednak szansy na przyswojenie przez organizm, ze względu na znikomą zawartość tłuszczu;
- gotowane ziemniaki i drób. Produkty te wprowadzane są w połowie trwania diety. Mają na celu dostarczenie osłabionemu organizmowi źródeł energii i białka;
- zielone warzywa. Menu ósmego, dziewiątego i dziesiątego dnia jadłospisu ulega urozmaiceniu z uwagi na możliwość wprowadzenia zielonych warzyw do diety. Czy dodatek liści sałaty, czy plasterków zielonego ogórek rekompensuje straty witaminowe pierwszego tygodnia kuracji?
Dieta baletnicy – skrajne ryzyko?
Zgodnie z uznanymi wytycznymi bezpieczna utrata wagi nie powinna wynosić więcej, niż 0,5-1 kg tygodniowo (1). Jak najszybsze zrzucenie jak największej liczby kilogramów, nawet przy znacznej nadwadze nie jest zbyt rozsądnym pomysłem.
Faktem jest, że niskokaloryczne menu i zastosowanie racjonalnej diety redukcyjnej sprzyja odchudzaniu. Wytrwanie na 10-dniowej diecie baletnicy wiąże się jednak z powstaniem niedoborów w organizmie. Cenne dla budowy komórek białka oraz źródło energii w postaci węglowodanów i tłuszczów zostają znacznie ograniczone. Podaż witamin i minerałów, kluczowych dla prawidłowego przebiegu procesów zachodzących w organizmie, również.
W wyniku tego mogą pojawić się skutki uboczne, jak:
- osłabienie;
- zmęczenie;
- znużenie;
- zawroty głowy;
- omdlenia;
- nudności;
- zaparcia;
- odwodnienie organizmu;
- utrata masy mięśniowej;
- niekontrolowane napady głodu;
- wypadanie włosów;
- stopniowo pogarszające się samopoczucie.
W dłuższej mierze dieta baletnicy może być przyczyną zaburzeń hormonalnych w organizmie. Problemy z tarczycą czy rozregulowanie cyklu miesiączkowego to tylko niektóre z przykładów wymagających długotrwałego, czasem wręcz dożywotniego leczenia. Spowolnienie metabolizmu, wywołane przestawieniem się organizmu na “tryb oszczędzania” może skutkować przyrost tkanki tłuszczowej , a więc efektem całkowicie odwrotnym od zamierzonego.
Nie sposób zapomnieć o zaburzeniach odżywiania: anoreksji, bulimii czy kompulsywnym objadaniu się (2). Spaczony obraz własnej sylwetki, kontrowersyjna dieta i zwiększona aktywność fizyczna to sygnały, których nie należy bagatelizować – nie tylko u dorastających dziewcząt. W takich przypadkach właściwym krokiem jest poszukanie specjalistycznego wsparcia.
Przeczytaj też: Dieta kapuściana – czy zupa Kwaśniewskiego faktycznie odchudza?
Dieta baletnicy – jadłospis
Istnieją dwie alternatywne warianty diety baletnicy. Z założenia każdy z nich pozwala na utratę do 10 kg w okresie stosowania kuracji odchudzającej.
Wariant I „cykle dwudniowe”:
- dzień 1 i 2: picie wody i czarnej kawy bez dodatku cukru (max. 4 filiżanki dziennie);
- dzień 3 i 4: napoje + wprowadzenie do menu odtłuszczonego nabiału;
- dzień 5 i 6: napoje + gotowane ziemniaki (max. 11 dziennie);
- dzień 7 i 8: napoje + gotowane białe mięso;
- dzień 9 i 10: napoje + zielone warzywa (bez ograniczeń).
Wariant II “jednoskladnikowy”:
Polega on spożywaniu wyłącznie jednego z określonych produktów spożywczych dziennie:
- migdały. Niwelują uczucie głodu i ograniczają chęć na słodycze;
- mleko. Pozwala na dostarczenie organizmowi źródła białka i witamin;
- jaja. Produkt spożywczy obfitujący w pełnowartościowe białko, długotrwale zaspokajający uczucie głodu (3);
- sałata. Niskokaloryczne warzywo, pozwalające „oszukać” żołądek dużą objętością pokarmu;
- seler. Produkt spożywczy wspomagający usuwanie nadmiaru wody z ustroju;
- szparagi. Warzywa wpływające pozytywnie na regulację gospodarki wodnej organizmu;
- jabłka. Owoce ułatwiające proces odchudzania. Bogate w błonnik, korzystny dla pozbycia się problemu zaparć;
- grejpfruty. Skuteczny wspomagacz spalania tkanki tłuszczowej (4);
- drób. Na diecie baletnicy rekomendowana jest gotowana pierś kurczaka lub indyka. Źródło białka, konieczne dla zachowania masy mięśniowej;
- woda. 2,5 litra płynów dziennie, w tym niegazowanej wody mineralnej to obowiązkowy element niemal każdej diety.
Dieta baletnicy – efekty
Czy plusy stosowania diety baletnicy niwelują minusy? 10 kg w 10 dni, smukła sylwetka i mniejszy rozmiar ubrań w zaledwie w kilka dni. Z drugiej strony długa lista efektów ubocznych stosowania diety. Zarówno tych natychmiastowych, jak i odległych w skutkach… Jak do tego tematu odnoszą się dietetycy?
Opinie na temat diety baletnicy nie są i nie będą pozytywne. Zdaniem specjalistów jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych diet odchudzających, wyrządzających spustoszenie w organizmie. Twierdzą oni jednogłośnie, że stosowanie diety baletnicy w młodości naraża zdrowie na szwank. Dane o szerokim gronie osób wybierających tego typu kurację odchudzającą za dobry wybór modelu odchudzania, potrafią zaszokować. Podobnie jak wskazówki udzielane sobie wzajemnie przez zwolenniczki diety baletnicy na różnych forach internetowych.
Częściowo pocieszający jest fakt, że na diecie baletnicy ciężko jest wytrwać. Część osób traci motywacją i po prostu rezygnuje z niej po kilku dniach. Te najbardziej wytrzymałe fizycznie i psychicznie zachęcamy do głębokich przemyśleń przed rozpoczęciem stosowania diety baletnicy i skłaniamy do zapoznania się ze zdrowszymi rodzajami diet.
Może zainteresuje Cię: Dieta wegetariańska – bez mięsa można żyć!
*Dane Senuto 31.05. 2019 r.
Bibliografia:
- https://www.cdc.gov/healthyweight/losing_weight/index.html
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/erv.2271
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/323251.php
- https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-grapefruit
Uwaga!
Treści przedstawione w powyższym wpisie posiadają charakter informacyjny. W razie problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi konsekwencji wynikających z praktycznego wykorzystania zawartych w Serwisie informacji.