Dlaczego dzieci powinny przyjmować witaminę C?

Dlaczego dzieci powinny przyjmować witaminę C?

Wiele słyszy się o konieczności przyjmowania witaminy C szczególnie w przypadku przeziębień i chorób. Za co odpowiada jednak witamina C w organizmie i dlaczego powinna być przyjmowana szczególnie przez dzieci? Jakie są zalecane dawki tej witaminy? Podpowiadamy!

Za co odpowiada witamina C w organizmie?

Witamina C pełni w organizmie wiele funkcji, a jej działanie jest niezwykle wszechstronne. Stosowana może być zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie i cieszy się ogromną popularnością, jeśli chodzi o leki i kosmetyki. W organizmie odpowiada między innymi za zwiększenie odporności, dlatego tez polecana jest w przypadku przeziębień. Przyspiesza ona również gojenie ran i obniża cholesterol i ciśnienie krwi. Ze względu na to, że stymuluje wytwarzanie kolagenu, często stosowana jest również w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej.

Co jest dobrym źródłem witaminy C i jakie są zalecane dzienne dawki?

Witamina C znajduje się w wielu owocach i warzywach. Znaleźć ją można między innymi w cytrynach, jeżynach, pomarańczach, kiwi, cebuli, szpinaku, zielonym groszku, truskawkach, jabłkach, ziemniakach oraz papryce.

Jeśli chodzi o zalecane dawki, wszystko zależy od wielu czynników między innymi od wieku, płci oraz masy ciała. W przypadku mężczyzn wynosi ona 90 mg, kobiet 75 mg jednak w okresie ciąży dawka ta powinna być zwiększona do 85 mg natomiast podczas karmienia piersią do 120 mg. Co ciekawe podczas palenia organizm potrzebuje zwiększonej dawki witaminy C. Należy wówczas przyjmować dodatkowe 35 mg dziennie.

Ile wynoszą dzienne dawki w przypadku dzieci i na co zwracać uwagę w przypadku suplementacji?

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C w przypadku dzieci wynosi 5-6 mg na kilogram masy ciała natomiast u starszych dzieci 2-3 mg na kilogram masy ciała. Warto witaminę tę pozyskiwać z naturalnych źródeł jak owoce i warzywa, jeśli jednak nie masz pewności, że dostarczasz dziecku wystarczającą ilość witaminy C, lepiej stosować suplementację. Pamiętaj jednak, że wiele leków i suplementów posiada dużą ilość cukru, ponieważ w ten sposób są chętniej przyjmowane przez dzieci. Lepiej jednak sięgać po zdrowsze wersje z obniżoną zawartością cukru, gdyż w ten sposób lepiej dbasz o zdrowie swojego dziecka.

Dlaczego warto podawać witaminę C dzieciom?

Dlaczego tak ważne jest, by suplementować ją w przypadku dzieci? Organizm ludzki nie jest sam w stanie jej wytworzyć jednak pełni wiele kluczowych ról. Między innymi wzmacnia cały organizm i chroni przed infekcjami, które jak wiadomo, są niezwykle częste w przypadku dzieci. Dodatkowo wspomaga produkcję kolagenu, dzięki czemu pozytywnie wpływa na budowę kości, chrząstek, dziąseł oraz zębów.

Witamina C jest niezwykle ważna i niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepszym jej źródłem są owoce i warzywa, jednak czasami warto ją również suplementować. Ważne jest to szczególnie w przypadku dzieci, gdyż odpowiada ona za ich prawidłowy rozwój.

Więcej informacji znajdziesz w artykule www.aptekagemini.pl/poradnik/pytania-pacjenta/dzienna-dawka-witaminy-c-dla-dziecka/

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.