Czystek zamiast zielonej herbaty

Czystek zamiast zielonej herbaty

Czy wiesz, że istnieje roślina, z której robi się herbatę, która jest kilka razy silniejsza w działaniu niż zielona herbata? A może znudziła Ci się zielona herbata i szukasz czegoś nowego? Mam dla Ciebie propozycję – herbata z czystka. Dlaczego warto ją pić, kupować, jak parzyć? I czym właściwie jest czystek?

Właściwości zdrowotne czystka

Czystek to roślina lecznicza rosnąca głównie w rejonie Morza Śródziemnego. W lecznictwie stosowana od ponad 2000 lat. Według niektórych autorów ziele czystka to biblijna mirra. Czystek polecała św. Hildegarda z Bingen. Naukowcy wnikliwie zbadali czystek i odkryli szereg dobroczynnych właściwości dla zdrowia, bez żadnych skutków ubocznych.

Czystek wspiera układ immunologiczny. Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwhistaminowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Zioło to zawiera duże ilości polifenoli. Polifenole są związkami fenolowymi, które działają antyoksydacyjnie i wzmacniająco na naszą odporność. Potencjał antyoksydacyjny naparu z czystka jest trzykrotnie wyższy od potencjału antyoksydacyjnego zielonej herbaty.

Zatem czystek przyniesie ulgę osobom cierpiącym na łupież, łuszczycę, trądzik, egzemy, rozrost Candida albicans, chroniczne infekcje zatok, rozmaite grzybice skóry, paznokci, infekcje spowodowane przez gronkowca złocistego, wirusa opryszczki, wirusa półpaśca, zakażenie Helicobakter Pylori i inne schorzenia spowodowane namnożeniem się w ustroju niechcianych wirusów, bakterii i grzybów. Pomoże nawet tym, którym nie pomagają już antybiotyki. Ma także działanie antyalergiczne. 

Czystek działa też na krętka wywołującego boreliozę i to zarówno chroniąc przed zakażeniem (jeśli lubisz wycieczki do parku czy lasu, to włącz koniecznie czystka do swojego codziennego menu, ponieważ odstraszają kleszcze) jak i będąc ważną częścią ziołowego protokołu gdy zakażenie już miało miejsce. Substancje zawarte w czystku „oklejają” krętki, przez co zostają one unieszkodliwione. Można zastosować napar z czystka również u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami i kleszczami.

Czystek nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych. W odróżnieniu od zielonej herbaty susz z czystka nie zawiera teiny, teofiliny, teobrominy. Napar z czystka z powodzeniem może pić każdy: osoby starsze, dzieci od trzeciego roku życia, kobiety w ciąży oraz matki karmiące. 

Czystek usuwa metale ciężkie z organizmu. Organizm palaczy i osób pracujących w zanieczyszczonym środowisku i osób palących szczególnie  narażony jest na kumulację rtęci, ołowiu, kadmu. Duża ilość metali ciężkich w tkankach może grozić zaburzeniem i pracy i nieprawidłowym rozwojem. Czystek wiąże toksyczne substancje, a następnie usuwa je z organizmu.

Czystek wpływa na higienę jamy ustnej i działa alkalizująco. Antybakteryjne działanie czystka wpływa na stan zdrowia jamy ustnej, niszczy drobnoustroje i ma działanie lekko wybielające. Można profilaktycznie przepłukiwać usta naparem z czystka w  sposób, w jaki płucze się zęby płynem antybakteryjnym.

Czystek zmienia zapach naszego ciała – jest to spowodowane usuwaniem toksyn z organizmu. Bardzo często to toksyny właśnie powodują nieprzyjemny zapach naszego potu. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania czystka wydzieliny ciała są znacznie łagodniejsze. Działają lepiej niż antyperspirant, ponieważ rozprawiają się z przykrym zapachem „od wewnątrz”.

Gdzie kupować czystek?

Czystek najlepiej kupujmy w aptekach i sklepach zielarskich. Ziele czystka należy zakupić cięte, a nie mielone – wtedy widać zawartość, czy nie ma nadmiaru gałązek itd. Dobrej jakości herbatka z czystka powinna składać się niemal w całości z suszonych listków kwiecia.

Jak stosować czystek?

Należy zalać wrzątkiem 1 łyżeczkę czystka i parzyć go pod przykryciem przez około 10 minut. Po ostudzeniu przecedzić i pić 2-3 razy dziennie. Jedną porcję można zalewać nawet trzy razy tak jak zieloną herbatę. Czystek można pić codziennie, o każdej porze przez cały rok, bez ryzyka przedawkowania. Można dodać do niej miód, naturalny sok z malin, aronii, lub dzikiej róży.

W przypadku czystka tak jak i innych ziół – ważne jest systematyczne picie naparu przez okres minimum czterech tygodni. Tak, aby zauważyć widoczne efekty. Dla osób nielubiących pić ziółek, a lubiących łykać stałe postacie leku, istnieje ziele czystka w kapsułkach.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.