Długi sen - większe ryzyko udaru

Długi sen - większe ryzyko udaru

W przypadku osób, które śpią dużo dłużej niż osiem godzin dziennie mówi się, że są one dużo bardziej narażone na udar mózgu. Dodatkowo w przypadku osób, które są starsze takie regularne przesypianie dużo większej ilości godzin niż wynosi norma może sprawić, że ryzyko udaru będzie jeszcze bardziej rosło. Takie wyniki przedstawiają badania prowadzone przez pismo „Neurology”

Wcześniejsze obserwacje również pokazywały, że takie ryzyko udarowe również jest związane z tym jak długo śpimy w ciągu dnia.

Badacze działający z ramienia University of Cambridge zbadali w ciągu 9,5 roku ponad 10 tysięcy osób w wieku od 42 do 82 lat. W tym czasie zdecydowali się również na to, by przeprowadzić bardzo dokładną analizę wszystkich danych, które udało się zgromadzić. Uczestnicy w ciągu czterech lat udzielali informacji dwukrotnie na temat długości snu oraz tego jaka jest jego jakość. Prawie 70% osób powiedziało, że przesypia najczęściej od sześciu do ośmiu godzin. Tylko 10 procent badanych określiło, że przesypia powyżej 8 godzin na dobę, a około 20 procent, że śpi mniej niż sześć godzin dziennie. Sen, który był zbyt krótki bądź zbyt długi najczęściej pojawiał się u osób starszych, kobiet oraz tych, którzy są mniej aktywni. 

Po przebadaniu tych osób oraz określeniu czynników, które prowadzą do udaru mózgu zarówno w przypadku płci czy wieku badacze określili, że Ci, którzy przesypiają ponad osiem godzin dziennie są nawet dwukrotnie bardziej narażeni na udar mózgu niż te osoby, które przesypiają od sześciu do ośmiu godzin dziennie. Jeśli sen wydłużył się znacząco w ciągu ostatnich czterech lat można było mówić nawet o tym, że ryzyko udaru rosło nawet czterokrotnie.

Poza tym do swoich analiz badacze dodali również dane, które były zbierane w ciągu jedenastu innych badań, które również odnosiły się do zależności między długością snu a udarem. W sumie badania te objęły nawet około 560 tysięcy osób z kilku krajów. Wszystkie wyniki potwierdziły wyciągnięte już wcześniej wnioski. 

Do tej pory współautorzy przygotowywanych badań, w tym również Yue Leng nie wiedzą czy przedłużony sen będzie wczesnym objawem czy też elementem, który można określić jako przyczynę zaburzeń sercowo naczyniowych. Badacze również podkreślają, że to osoby starsze, które mają mniej własnych zajęć i więcej wolnego czasu teoretycznie mają lepsze warunki do tego, by dobrze się wysypiać. Mimo tego właśnie one raczej przesypiają mniejszą liczbę godzin niż 8. 

Póki co nie udało się określić jakie są zależności między dłuższym snem a tym, że wiąże się z takim snem większe ryzyko udaru. Do tej pory jedynie udało się określić, że niedobory snu mogą prowadzić do problemów z metabolizmem oraz powstawania w nadmiernej ilości hormonu stresu. W najnowszych badaniach związek między dłuższym sen a udarem kształtował się podobnie niezależnie od chorób sercowo naczyniowych. Powinno się więc poprowadzić dalsze badania, które przyniosą nam dokładniejsze wyniki i które dadzą możliwość wyciągania lepszych wniosków z prowadzonych badań.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.