Hemoroidy - co to jest, objawy, leczenie żylaków odbytu

medycyna

Hemoroidy to problem dotykający w dużej mierze osób po 40. roku życia. Dolegliwości tej towarzyszą nieprzyjemne objawy jak ból (m.in. podczas oddawania stolca), podrażnienie skóry wokół odbytu, uciążliwe pieczenie czy duży świąd. Dodatkowo obecne są również błędy w diecie, siedzący i mało aktywny tryb życia. Jak poradzić sobie z hemoroidami? Czy w aptece znajdziemy skuteczną maść lub czopki na tę dolegliwość?

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu to problem nie tylko wstydliwy dla niektórych osób, ale również bolesny. Wśród objawów tej dolegliwości wymienia się: ból, pieczenie, krwawienie (zauważalne na papierze toaletowym), uciążliwe swędzenie, podrażnienie błony śluzowej okolic odbytu, sączenie wydzieliny (efekt stanu zapalnego) oraz zmiany w cyklu defekacji.

Jakie są przyczyny hemoroidów? Jest ich wiele i mogą się wzajemnie na siebie nakładać. Wśród czynników ryzyka występuje: siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna, nadwaga/otyłość, wiek (40-50-65 lat). Dochodzą do tego błędy dietetyczne, na które składa się mała podaż wody i błonnika - tak cennego składnika diety. Włóknik pokarmowy (bo tak jest inaczej nazywany błonnik) wspiera perystaltykę jelit, formowanie się stolca, wspomaga defekację (oddawanie stolca). Dieta uboga w błonnik skłania pacjentów do silnego naprężenia podczas wizyty w toalecie, co wiąże się  wytworzeniem pewnych zmian w sieci naczyń okołoodbytniczych. Jeśli pacjent cierpi na zaparcia jest niekiedy bardziej narażony na hemoroidy. Warto zaznaczyć również, że część leków jak żelazo działa “zapierająco”, czego efektem mogą być zaparcia.

Rodzaje hemoroidów

W zależności od ich umiejscowienia występują hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne.

Hemoroidy zewnętrzne przybierają formę guzków ulokowanych w okolicy odbytu, a konkretniej to w tkance podskórnej.

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się wewnątrz odbytnicy. Ze względu na ich umiejscowienie może nie towarzyszyć im dolegliwości bólowe. Nadal występuje jednak krwawienie, które powinno zmartwić pacjenta.

hemoroidy

Leczenie hemoroidów - leki bez recepty z apteki

W zależności od ich rodzaju stosuje się nasiadówki z kory dębu lub innych mieszanek o przeciwzapalnym działaniu (np. z szałwii). Pomocne dla codziennej higieny są nawilżane chusteczki i płyny do mycia okolic odbytu.

Najważniejsze w tym wszystkim są jednak leki na hemoroidy. Znajdziemy 2 rodzaje jak maść doodbytnicza i czopki. Zawierają one podobne składniki, wśród nich wymienić można: substancje znieczulające, usprawniające krążenie jak kasztanowiec, składniki ściągające i przeciwbakteryjne.

Wśród leków wyróżnia się lek Posterisan. Substancją czynną tego leku jest standaryzowana kultura bakteryjna Escherichia coli. Pod tą nazwą handlową można spotkać:

  • Posterisan maść,
  • Posterisan czopki.

Leki te posiadają podobny zakres wskazań - mogą być stosowane w guzkach krwawniczych. Warto jednak wspomnieć, że dolegliwości odbytu nie kończą się jedynie na hemoroidach. Istnieją także choroby jak szczelina i rozpadlina odbytu. Do tych dolegliwości przeznaczona jest maść Posterisan (oprócz, że jest to lek na hemoroidy). Jak działa produkt leczniczy Posterian? Bakteryjna zawiesina powoduje reakcję układu odpornośćiowego - pobudza swoiste i nieswoiste mechanizmy obronne. Efektem tego jest adekwatna odpowiedź ze strony układu immunologicznego, która wspiera ochronę i zmniejsza dolegliwości tkanek w miejscu aplikacji. Istotna informacja dla Pacjentów - leki na hemoroidy nie powinny być stosowane dłużej niż 7-10 dni bez konsultacji z lekarzem! 

W razie przedłużających się objawów niezbędna staje się konsultacja z lekarzem i wykonanie badań diagnostycznych. Pierwszym z nich jest tzw. badanie per rectum. W zależności od podejrzeń lekarza zlecona może zostać również kolonoskopia.

Leczenie hemoroidów nie ogranicza się jednak tylko do preparatów miejscowych. Istotny element stanowią tabletki uszczelniające naczynia krwionośne. W ich skład wchodzi: diosmina, ruszczyk, kasztanowiec, escyna. Substancje te wspieraną naczynia żylne znajdujące się m.in. w okolicy odbytu. W ostrych stanach zaleca się stosowanie nawet 3000-4000 mg diosminy dziennie w podzielonych dawkach.

 

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.