Kategorie produktów

Kategorie produktów

Wzmocnienie włosów

Wzmocnienie włosów

Wzmocnienie włosów

Kondycja włosów w dużej mierze zależy od stylu życia oraz stanu zdrowia. Przyczyn ich wypadania i łamliwości jest naprawdę sporo – od braku witamin po depresję.

Czy Twoje włosy wypadają i są łamliwe? Znajdź przyczynę! 

Włosy nie od parady

Włosy to niewątpliwy atut wielu kobiet i mężczyzn, a im dłuższe i grubsze, tym więcej zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują. Bywa jednak, że bez wyraźnej przyczyny stają się matowe, ciężkie i łamliwe. Kondycja włosów może świadczyć o stanie zdrowia lub samopoczucia. Wachlarz przyczyn jest niezwykle szeroki – niedobór witamin i minerałów, schorzenia, nadmierny stres czy początek depresji to tylko niektóre powody, dla których włosy tracą swoją witalność.

Zdrowy człowiek traci codziennie do 100 włosów dziennie i jest zupełnie normalny proces pozbywania się słabych włosów. Jeśli jednak włosy wypadają w większej ilości i znacznie częściej, może to świadczyć o zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Bez względu na płeć oraz długość włosów, ich stan zależy od czynników. Zarazem warto wykorzystać ten fakt i zwrócić uwagę na ogólne stan zdrowia.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadające, matowe i łamliwe włosy mogą być objawem schorzeń. Jeśli zatem włosy zaczęły wypadać, należy odnaleźć przyczynę i zadbać o swoje samopoczucie.

  • Może to być objaw towarzyszący pogłębiającej się depresji lub chronicznemu zmęczeniu połączonemu ze stresem.
  • Włosy zaczynają wypadać także w przypadku rozwijania się takich chorób, jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, toczeń rumieniowaty, anemia, zaburzenia żywienia, łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Kiepski stan włosów charakterystyczny jest również dla ciąży, menopauzy oraz andropauzy.
  • Kondycja włosów zależy również od sposobów pielęgnacyjnych. Zbyt częsta i nadmierna stylizacja włosów osłabia nie tylko same włosy, ale również ich cebulki, wskutek czego stają się matowe, łamliwe i szybciej wypadają. Włosy bardzo źle znoszą stosowanie chemicznych środków do stylizacji, dlatego należy zrezygnować z ich używania lub robić to nieco rzadziej. W pielęgnacji bardzo ważną rolę odgrywa również dobór odpowiednich kosmetyków, szamponu oraz odżywki. Źle dopasowany środek do pielęgnacji dodatkowo osłabia włosy.

Wzmacnianie włosów – witaminy i minerały

Stan włosów w dużej mierze zależy od dostarczanych organizmowi witamin oraz minerałów. Bez nich włosy wydają się zaniedbane i płaskie, mimo usilnych starań podczas pielęgnacji oraz stylizacji fryzury. Zamiast sięgać po kolejną odżywkę, lepiej na początek zadbać o zdrowie włosów od wewnątrz. Pod tym względem liczy się systematyczność, a także odpowiednie zestawienie witamin i minerałów.

  • By zadbać o włosy i dostarczyć im niezbędne składniki, należy uzupełnić niedobór witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B5, B6 oraz B12. Stymulują one komórki włosów do wzrostu oraz wzmacniają cebulki włosów, dzięki czemu nie wypadają tak obficie. Pozytywnie wpływają również na wchłanianie innych witamin pozyskiwanych z pożywienia. Składniki te znajdują się w jajkach, pieczywie pełnoziarnistym oraz drożdżach, a także warzywach i produktach mlecznych.
  • Innym ważnym składnikiem mającym wpływ na kondycję włosów jest biotyna (czyli witamina H), którą nazywa się czasem witaminą piękności. Biotyna korzystnie wpływa na stan włosów, cery oraz paznokci, opóźnia też siwienie włosów i zapobiega ich wypadaniu. Biotyna wpływa dobroczynnie na pracę układu nerwowego, przyczynia się do poprawy samopoczucia oraz wzrostu witalności organizmu.
  • Włosom z pewnością nie zaszkodzi witamina A, która odgrywa ważną rolę w budowaniu zdolności obronnych organizmu i wzmacnianiu układ odpornościowy. Nie należy również zapominać, że witamina A jest niezbędna do regulacji wydzielania sebum, odpowiedzialnego za natłuszczenie skóry, w tym skóry głowy. Jej niedobór można zauważyć po kondycji włosów i paznokci – stają się łamliwe oraz kruche. Gdzie można znaleźć retinol? W rybach morskich, nabiale, marchewce, dyni oraz zielonych warzywach.
  • Na kondycję włosów wpływa również witamina E, nazywaną witaminą młodości. To silny przeciwutleniacz, który spowalnia starzenie się organizmu, wpływa na krążenie i ukrwienie skóry głowy, a zatem także na stan włosów. Jej niedobór sygnalizuje nie tylko wypadanie włosów, ale również nadmierne zmęczenie oraz anemia. Jej głównym źródłem są orzechy oraz oleje roślinne.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.