Tabex vs Desmoxan – który wybrać?

Tabex vs Desmoxan – który wybrać?

Nieważne jak długo palisz, w każdym momencie możesz podjąć decyzję o rozstaniu się z nałogiem. Wystarczy dobra motywacja i mocne postanowienie. Powodów, by rzucić papierosy, jest wiele. Możesz w końcu chcieć zadbać o swoje zdrowie, poprawić swój wygląd, zadbać o świeży oddech czy kondycję, a może zostałeś rodzicem i nie chcesz wychowywać dzieci w dymie. Liczba palaczy z każdym rokiem spada, a firmy farmaceutyczne wprowadzają na rynek coraz to nowsze specyfiki mające pomóc rozstać się z nałogiem. W dzisiejszym artykule przedstawiamy zestawienie dwóch z nich: Tabex kontra Desmoxan.

Postanów, że rzucasz i rzuć!

Kluczowe w procesie rzucania papierosów jest samo postanowienie. Bez konkretnej decyzji trudno będzie nam odmówić w sytuacjach, kiedy znajomi zechcą poczęstować nas papierosem. Dlatego by odstawić papierosy na dobre, należy się do tego odpowiednio przygotować.

Najlepszym pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, że naprawdę tkwimy w nałogu. Wiele osób często bezmyślnie powtarza zdanie „to nie nałóg, jak zechcę, to rzucę”. Takie zdanie nie ma nic wspólnego ze świadomym podejściem do własnego zdrowia. Dlatego otwarcie przyznaj przed sobą, że to jest nałóg, od którego chcesz się w końcu uwolnić.

Następnie warto przeanalizować wszystkie negatywne konsekwencje wynikające z ciągłego palenia papierosów. Wszystko, co wzmocni decyzję o rzuceniu, będzie tutaj odpowiednie. Najczęstsze argumenty to:

  • wydawanie pieniędzy;
  • pogorszenie zdrowia;
  • ciągły smród;
  • słaba kondycja;
  • ogólne zmęczenie

Im więcej, tym lepiej, dobrze, jeśli każdy argument dokładnie przeanalizujesz tak, by jeszcze bardziej umocniło się w tobie podejście, że papierosy to twój wróg.

Czas na plan działania!

Plan działania może okazać się bardzo pomocny przy rozstawaniu się z nałogiem. Przede wszystkim istotne jest, kiedy chcemy rozpocząć proces uwalniania się od nałogu. Jeśli akurat mamy w planach wypad na miasto z nałogowymi palaczami, to może to nie być najlepszy dzień na rzucenie palenia. Warto to przemyśleć. Należy też wziąć pod uwagę opinię i uwagi innych. Jeśli otaczają nas palacze, to konieczne jest powiedzenie im o naszych planach i poproszenie, by nie częstowali nas papierosami. Również rodzinę i znajomych warto o tym poinformować oraz poprosić o cierpliwość i wsparcie, które na początku są kluczowe, szczególnie w chwilach załamania.

To na tym etapie powinniśmy też podjąć decyzję o tym, czy chcemy działać sami, czy skorzystać z pomocy. Na rynku mamy całą gamę produktów, które mają pomóc nam rozstać się z papierosami. Najpopularniejsze z nich to e-papierosy, plastry, gumy czy tabletki. Należy jednak pamiętać, że bez odpowiedniego nastawienia i konkretnego planu działania nawet najlepsze środki na nic się zdadzą.


Zobacz jakie produkty pomagające rzucić nałóg wskazują czytelnicy naszego serwisu: najlepsze produkty na rzucanie palenia


Początki mogą być trudne.

Rzucanie palenia może kojarzyć nam się bardzo negatywnie. Niezależnie czy jest to nasza pierwsza, czy kolejna próba. Osoby odstawiające papierosy są ciągle poddenerwowane, zestresowane, marudne i zmęczone. To naturalna reakcja organizmu, która następuje u każdej osoby, która uwalnia się od jakiegokolwiek uzależnienia.

W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w środki, które mają pomóc nam w łagodzeniu negatywnych objawów rzucania palenia. Takie produkty należy dobierać indywidualnie do swoich potrzeb, a w razie wątpliwości zasięgnąć opinii lekarza. Poniżej zestawimy ze sobą dwa popularne preparaty wspomagające proces rzucania palenia: Tabex i Desmoxan.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż możliwe jest rzucenie palenia bez żadnych dodatkowych środków wspomagających. Są one jedynie pomocą i pewnego rodzaju urozmaiceniem do przyjętego przez nas postanowienia o rozstaniu się z nałogiem.

Tabex kontra Desmoxan

  Tabex Desmoxan
typ lek
postać farmaceutyczna tabletka powlekana kapsułka twarda
podmiot odpowiedzialny

Sopharma

Aflofarm
substancja czynna (w 1. tabletce) cytyzyna 1,5 mg
substancje pomocnicze laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, talk, magnezu stearynian. Skład otoczki (Opadry II): alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek, makrogol 3350, talk, tlenek żelaza żółty, tlenek żelaza czerwony, tlenek żelaza czarny celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, indygotyna oraz żelatyna
czas leczenia 25 dni – pełna terapia
cel leczenia celem leczenia jest zaprzestanie stosowania wyrobów nikotynowych, w tym m.in. papierosów 
ulotka czytaj czytaj

Oba produkty są lekami, spełniają więc wszystkie wymagania jakościowe. Mają one tę samą dawkę jednakowej substancji czynnej, jaką jest cytyzyna. Zauważalne różnice to substancje pomocnicze i podmiot odpowiedzialny. O ile podmiot odpowiedzialny nie ma dla palacza większego znaczenia, tak substancje pomocnicze już mogą je mieć. Chodzi o to, że niektóre osoby doświadczają alergii i nietolerancji na dane substancje. Dlatego zawsze warto zapoznać się ze składem, zanim dokonamy zakupu. Produkty różnią się także postacią farmaceutyczną. Jej wybór zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Niektóre osoby mogą po prostu preferować postać kapsułki, inne mogą mieć problem z jej przełknięciem – jest to zatem sprawa osobista.

Cytyzyna, czyli co?

Tabex, jak i Desmoxan zawierają tę samą substancję czynną: cytyzynę. Jest to alkaloid, który pobudza autonomiczny układ nerwowy w sposób zbliżony do tego, jak robi to nikotyna. Dlatego cytyzyna znajduje swoje zastosowanie właśnie w leczeniu uzależnień od nikotyny. Cytyzyna działa na organizm silniej niż nikotyna, dlatego jest w stanie „wyprzeć” ją z naszego organizmu i tym samym pomóc w uwolnieniu się od nałogu. Substancja ta pobudza ośrodek naczynioruchowy i oddechowy, podwyższa ciśnienie krwi, zwiększa wydzielanie adrenaliny i niweluje objawy pojawiające się po odstawieniu papierosów.

Tabex czy Desmoxan – co wybrać?

Oba produkty są niemal identyczne. Co ciekawe, to Tabex jest na rynku dłużej niż Desmoxan. Jednak to właśnie ten drugi zdominował rynek reklamowy i to właśnie ten fakt sprawia, że stojąc przed dylematem „który produkt wybrać” – może sięgniesz po ten, który wyda ci się bardziej znany.

Jednak samo pojawianie się w reklamach nie ma odniesienia do faktycznego działania danego preparatu. O tym, jak zadziała, w dużej może odpowiadamy my sami. Zależy od tego nasza motywacja, silna wola i mocna chęć zmiany niezdrowego nawyku.

Nie ma więc konkretnej odpowiedzi na to, który produkt jest lepszy, a który gorszy. Działanie obu jest bardzo zbliżone i mają one wspomóc proces odstawiania papierosów.

Uwaga!

Przed użyciem każdego produktu leczniczego należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu i zdrowiu. Nasz artykuł nie zastąpi wiedzy medycznej, której może udzielić wyłącznie lekarz.

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.