Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Choć przebarwienia na twarzy to najczęściej defekt wyłącznie estetyczny, niemający podłoża chorobowego, nierzadko negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym. Duża ilość zmian może jednak powodować nie tylko brak samoakceptacji czy pewności siebie, ale też sprawiać, że skóra wygląda na starszą, niż jest w rzeczywistości. Walka z przebarwieniami nie jest łatwa, jednak z pomocą odpowiednich kosmetyków można ją wygrać. Podpowiadamy, jak pozbyć się przebarwień na twarzy!

Skąd biorą się przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy to hiperpigmentacyjne zmiany przybierające różną postać. Aby skutecznie się ich pozbyć, warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednie kosmetyki na przebarwienia, ale także co robić, by zminimalizować ryzyko ich powtórnego pojawienia się na skórze.

Do powstawania przebarwień dochodzi w trakcie melanogenezy – procesu odpowiadającego za syntezę melaniny, czyli barwnika skóry. Ich pojawianie się związane jest ze wzmożoną aktywnością komórek produkujących pigment, tj. melanocytów. Dochodzi do niej przede wszystkim w wyniku ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe. Przyczyny mogą być jednak i inne. Główne z nich to:

 • zaburzenia hormonalne,
 • stany zapalne i urazy skóry,
 • starzenie się organizmu,
 • predyspozycje genetyczne,
 • choroby ogólnoustrojowe,
 • przyjmowane leki/zioła/stosowane kosmetyki.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? O skuteczności kuracji decydować będzie w dużej mierze odpowiednio dobrany preparat do rodzaju występujących zmian. Przebarwienia mogą znacząco się od siebie różnić – mieć odmienną wielkość, kolor czy kształt, a ponadto występować na różnej głębokości – obejmować wyłącznie naskórek, skórę właściwą lub mieć charakter mieszany.

Najczęściej pojawiające się rodzaje przebarwień to:

 • przebarwienia pozapalne – powstające po stanie zapalnym, np. po trądziku, urazie czy reakcji alergicznej. Początkowo przybierają barwę czerwoną i są łatwe do usunięcia, a utrwalone przez promieniowanie brązowieją.
 • ostuda – in. melasma, czyli przebarwienia powstające w wyniku zaburzeń hormonalnych (np. w trakcie ciąży, menopauzy), ale także w wyniku schorzeń tarczycy, wątroby, stosowania środków antykoncepcyjnych, niektórych leków czy ziół. Najczęściej koloru żółto-brązowego. Z reguły występują symetryczne po obu częściach twarzy.
 • piegi – drobne, punktowe plamki o beżowej lub jasnobrązowej barwie. Uwarunkowane genetycznie.
 • plamy soczewicowate – o nieregularnym kształcie i barwie brązowej lub żółtawobrunatnej. Związane z postępującym procesem starzenia się skóry i ekspozycją na promieniowanie UV.

Kosmetyki na przebarwienia pozapalne, melasmę czy inne rodzaje zmian kupicie wygodnie online w sklepie 4skin.pl: https://www.4skin.pl/sklep/wskazanie/przebarwienia/

W razie trudności z doborem odpowiedniego produktu zawsze możecie tam liczyć na darmową poradę profesjonalnego kosmetologa.

Kosmetyki na przebarwienia na twarzy

Kosmetyki na przebarwienia mogą działać w różny sposób – złuszczać martwy naskórek i stopniowo prowadzić do całkowitej redukcji zmian, blokować aktywność tyrozynazy, czyli kluczowego związku do produkcji melaniny, bądź też działać w obrębie melanosomów – ograniczać ich transport do komórek naskórka lub modyfikować rozmieszczenie.

Przy wyborze produktu należy szukać takich składników aktywnych, które będą w stanie zadziałać odpowiednio na konkretny rodzaj zmian, jakie pojawiły się na skórze. Zastanawiając się, jak pozbyć się przebarwień na twarzy po stanach zapalnych, np. trądziku, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie składniki, jak:

 • witamina C,
 • kwas mlekowy,
 • kwas migdałowy,
 • kwas glikolowy,
 • niacynamid.

W przypadku zmian o charakterze nawracającym, przewlekłym lub opornym na depigmentację, warto natomiast poszukać kosmetyków na przebarwienia, bazujących na takich składnikach, jak np.:

 • kwas azelainowy,
 • kwas traneksamowy,
 • kwas kojowy.

Warto także pamiętać, że nawet najlepsze kosmetyki na przebarwienia nie przyniosą pożądanych efektów, jeśli w pielęgnacji zostanie pominięta fotoprotekcja. Należy pamiętać o niej przez cały rok – zwłaszcza jeśli wiemy, że skóra ma tendencję do przebarwień. Szeroki wybór wysokiej jakości kosmetyków na przebarwienia, jak również kremy z filtrem czy inne produkty do pielęgnacji znajdziecie w sklepie 4skin.pl!

Serwis Medsowa.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.